Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Maďarsko: HDP i zahraniční obchod se stále

Maďarsko: HDP i zahraniční obchod se stále "drží"

3.12.2002 12:50
Autor: 

Hrubý domácí produkt vzrostl v Q3 o 3,4 y/y, tzn. víceméně v souladu s očekáváním. Tento předběžný výsledek je založen na odhadu produkce. Podrobná struktura není zatím známa, statistický úřad pouze uvedl, že hodnota přidaná ve službách vzrostla, v zemědělství poklesla a v průmyslu se zvýšila mírným tempem. Předpokládáme, že pokračoval rychlý růst spotřeby domácností, tempo růstu HDP by ale měl negativně ovlivnit horšící se čistý export. Za celý rok 2002 by HDP podle našeho názoru měl vzrůst o 3,3 % y/y. Revidovaný údaj bude zveřejněn 20. prosince.

Investice se zvýšily o 5,2% y/y, což je v souladu s naším odhadem. Na zvýšení objemu investic se opět podílela především vláda. Investice ve státní správě a obraně vzrostly o 48,9% y/y, investice v dopravě se zvýšily o 7,8 % díky výstavbě dálnic. Dalším zdrojem investiční aktivity je výstavba bytů, investice v podnikání s nemovitostmi vzrostly o 17,8 % y/y. Na druhou stranu, investiční aktivita v průmyslu zůstává v útlumu, investice ve zpracovatelském průmyslu propadly o -14,8% y/y.

Deficit běžného účtu v říjnu dosáhl 266 mil. EUR, v souladu s naším odhadem. I když schodek poklesl ze zářijových 366 mil. EUR, kumulovaný dvanáctiměsíční deficit vzrostl na 4,8% HDP. Zahraniční obchod dopadl poněkud lépe než jsme předpokládali, schodek dosáhl 281 mil. EUR v porovnání s 388 mil. EUR v září. Došlo k velmi vysokému nárůstu exportu (20,4% y/y) i importu (19,8% y/y). To koresponduje s vývojem exportu i importu podle údajů z celních statistik za září. Říjnový silný růst exportu a importu podle našeho názoru především odráží obnovení dopravy po povodních. Pro potvrzení hypotézy o výrazném zlepšení exportu si musíme počkat na další sadu čísel. Bilance služeb vykázala poněkud lepší výsledek a bilance turistického ruchu dosáhla cca stejného přebytku jako v září. Naopak schodek bilance výnosů byl vyšší než jsme očekávali.

Schodek běžného účtu se v nejbližších měsících vyhoupne nad 5% HDP. Centrální banka v pondělí uvedla, že počítá se schodkem běžného účtu mezi 5-6 % HDP. Tato je výše je podle MNB udržitelná. Vysoký schodek běžného účtu však podle našeho názoru v každé případě limituje prostor pro snížení sazeb i posílení forintu.

Jakub Dvořák, Investiční výzkum, ČSOB


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data