Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Bankovní rada rozhodla o ukončení platnosti 10 a 20 haléřových mincí

Bankovní rada rozhodla o ukončení platnosti 10 a 20 haléřových mincí

29.11.2002 11:06
Autor: 

Bankovní rada České národní banky rozhodla o ukončení platnosti drobných mincí nominálních hodnot 10 a 20 haléřů k 31.5. 2003. Počínaje 1. červnem 2003 nebude možné těmito mincemi platit za zboží ani služby.

Doba výměny mincí u komerčních bank byla stanovena na jeden rok, jak je v České republice při ukončování platnosti bankovek nebo mincí obvyklé. Toto období bude trvat od 1.6. 2003 do 31.5. 2004. Česká národní banka bude v souladu se zákonem o ČNB přijímat a měnit neplatné 10 a 20 h mince ještě po dobu pěti let - od 1.6. 2004 do 31.5. 2009.

V průběhu několika posledních let se v oběhu mincí s nominální hodnotou 10 a 20 haléřů objevovaly stále častěji skutečnosti, jejichž řešení vytvářelo konflikt mezi zákonnými úlohami ČNB. Zajišťování plynulosti oběhu drobných mincí mohlo být realizováno jen za cenu rezignace na jeho hospodárnost.

Drobné mince v současnosti plní, a to jen částečně, pouze jednu ze tří funkcí peněz – funkci účetní jednotky. Ostatní dvě funkce neplní. Z přirozených důvodů nikdy neplnily funkci uchovatele hodnoty. V posledních letech ovšem přestávají plnit i funkci oběživa. Tento vývoj je přirozený a odráží změny ve fungování obchodní sítě i ekonomiky jako celku. Souvisí se změnou struktury prodejní sítě, s vývojem preferencí spotřebitelů i s rostoucím významem bezhotovostních plateb. Drobné mince se postupně stávají „mincemi na jedno použití“, které jsou sice trvale vydávány centrální bankou do oběhu a různými ekonomickými subjekty občanům, ale dále necirkulují. Pro ilustraci lze dokumentovat, kolik procent mincí vydaných do oběhu v roce 2001 se vrátilo do ČNB. Pokud jde o nominální hodnoty 1,- Kč až 50,- Kč, průměrně to bylo 86,5 %, u mince nominální hodnoty 10 h to pak bylo pouze 19,2 %, z celkové emise pouze 2,4 %.

BR ČNB v rámci poměrně široké diskuse dospěla k názoru, že vzhledem k nákladům, které jsou se zajišťováním oběhu mincí nejnižších nominálních hodnot spojeny, neexistuje žádná ekonomicky přijatelná možnost, jak zajistit návratnost mincí obou hodnot tak, aby mohly být v oběhu dále používány.

úplné znění tiskové zprávy ČNB


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data