Obrovský deficit říjnového zahraničního obchodu korunu oslabil jen nepatrně o 5 haléřů na 30,67 Kč za euro z úvodních 30,63 Kč/EUR. Pro dnešní den má tedy devizový trh za sebou jediné vzrušení, které překvapivě nebylo schopno korunu přehoupnout přes 30,70 Kč za euro. Zde je patrná určitá rezistence a potvrzuje se síla apreciačních tlaků, které nezlomily ani špatné makroekonomické zprávy. Na uzdě bude korunu držet nyní již jen ČNB.
Vůči dolaru koruna po příznivém úvodu (dolar se během noci dostal zpět pod paritu s eurem, nyní 1,0025 USD/EUR) oslabila na 30,60 Kč/USD. Dnes by se koruna neměla dostat z pásma 30,55 až 30,75 Kč za euro, obchodování bude opět klidné tak, jak bude odeznívat špatný sentiment způsobený obchodní bilancí. Summit NATO se na koruně neprojeví ani dnes.
Příští týden by korunu mohly ovlivnit zprávy o privatizaci Českého Telecomu nebo Unipetrolu, případně rozhodnutí ve věci výstavby dálnice D47 firmou Housing&Construction. Makroekonomické zprávy příštího týdne nejsou takového významu, aby mohly korunu ovlivnit. ČNB bude ve čtvrtek projednávat situační zprávu o měnovém a hospodářském vývoji - případné komentáře trh bude analyzovat.
Společně s českou korunou oslabila dnes ráno i slovenská koruna - z úvodních 41,50 SKK/EUR na aktuálních 41,57 SKK/EUR. Maďarský forint se drží na 236,80 HUF za euro tedy mírně pod včerejší úrovní, trh očekává, že maďarská centrální banka bude bojovat proti silné měně dalším snížením sazeb až o 1% již 25. listopadu. Polský zlotý zaznamenal dnes ráno přesně opačný vývoj než Kč - po deváté hodině prudce posílil na 3,942 PZL/EUR.
Radim Krejčí