Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Fitch: vysoký rozpočtový schodek nedovolí ČR přijmout euro v první vlně (2006/2007)

Fitch: vysoký rozpočtový schodek nedovolí ČR přijmout euro v první vlně (2006/2007)

18.11.2002 14:34
Autor: 

Mezinárodní ratingová agentura Fitch v nejnovějším materiálu o ČR píše, že nevidí známky fiskální konsolidace v naší zemi, a proto odhaduje zvýšení vládního dluhu koncem roku 2005 na 46% HDP, když ještě na konci minulého roku byl 27%. Vládní návrh střednědobého fiskálního hospodaření neobsahuje takové kroky, které by vedly ke snížení fiskálního deficitu pod 3% HDP v letech 2006/2007, tj. v době, kdy by měla do eurozóny vstoupit první vlna nových členů EU.

Rozpočtový deficit (očištěný od privatizačních příjmů a ztrát transformačních institucí) by se měl podle odhadů Fitch zvýšit z letošních 5,8% HDP na 7,3% HDP příští rok. Čtvrtina nárůstu je přitom přičítána obnově po záplavách, zbytek jde na účet zvýšeným sociálním výdajům a volebním slibům ohledně vyšších mezd, které ve veřejné sféře porostou nominálně o 9% v roce 2003.

Deficit veřejných rozpočtů včetně ztráty ČKA se podle Fitch sníží z letošních 9% HDP na 8% HDP v roce 2003 díky nižší úrovni úhrad ztráty ČKA. Tyto rozpočtové úhrady by totiž měly v roce 2003 klesnout na 18,2 mld. korun z letošních 75,2 mld. Kč. Ztráta ČKA v tomto roce je přitom odhadována na 81,4 miliard korun a ta pravděpodobně v roce 2003 výrazně neklesne. deficit veřejných rozpočtů zahrnující ztrátu ČKA bude v roce 2004 kulminovat na 10% HDP a v dalších letech bude klesat díky snižujícímu se objemu špatných bankovních úvěrů dluhů převedených na ČKA.

Podle Fitch je díky vyššímu rozpočtovému deficitu (nad 3% HDP dle Maastrichtských kriterií) sice nepravděpodobné přijetí eura v letech 2006/2007, nicméně pokračující integrace do evropských struktur (Pakt stability a růstu bude platit i v ČR) bude tlačit hospodářství ke strukturálním reformám a fiskální politiku do mantinelů obecné ekonomické politiky EU. Rozpočtová politika vlády tak bude pod dohledem.

(Zdroj: Fitch Ratings, London)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Stitch Fix Inc (01/21 Q2, Aft-mkt)
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y