Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
CRA zvyšuje rating zemí středoevropského regionu

CRA zvyšuje rating zemí středoevropského regionu

13.11.2002 16:13
Autor: 

Agentura Moody's včera zvýšila rating vybraných kandidátských zemí do EU. CRA Rating Agency, a.s. (dále jen CRA) jako jediný afilační partner světové ratingové agentury Moody's Investors Service ve středoevropském regionu zohlední změny ratingů kandidátských zemí. Z hlediska působnosti CRA Rating Agency, a.s. tato změna může mít dopad na klienty v následujících regionech:

Země	  Dlhdb. mezin. rating	 Krátkodobý rating	
		původní	nový   původní  nový
ČR		Baa1	A1    Prime-2  Prime-1
Maďarsko	A3	A1    Prime-2  Prime-1
Slovensko	Baa3	A3    Not Prime Prime-2

Zvýšení ratingu o 2, resp. 3 ratingové stupně je poměrně výraznou změnou chápání bonity a budoucí schopnosti splácet své závazky v cizí měně. Tuto změnu je nutné chápat jako snížení diference mezi ratingem závazků v lokální a ratingem závazků v zahraniční měně, tj. snížení rizika vzniku "devizové krize" v důsledku pokračující integrace kandidátských zemí do EU. CRA proto bude postupovat velmi citlivě při přehodnocování ratingu jednotlivých subjektů hodnocených CRA.

U subjektů z oblasti municipalit lze očekávat pozitivní pohyb ratingů hodnocených subjektů, neboť jejich hospodaření, resp. schopnost krýt dostatečně svoje budoucí závazky je v aktuálním systému veřejných rozpočtů, který je používán v České i Slovenské republice, silně navázána na centrální rozpočet a ekonomiku jako celek. Na druhou stranu, v obou zemích dochází k reformě veřejné správy a k převodu kompetencí na samotná města, která tak ve většině případů čelí vyšším tlakům na svůj rozpočet. U některých měst tedy nelze do budoucna vyloučit ani pohyb ratingu opačným směrem. V Maďarsku se používá pro financování samospráv systém s vyšší mírou decentralizace, i zde však obecně, ne však generelně, očekáváme poměrně silnou vazbu mezi pohybem ratingu státu a municipalit.

Z hlediska průmyslových podniků je situace poněkud obtížnější. Některé subjekty již na dnešní úrovni ratingu CRA narážejí na aktuální situaci sektoru, který bude díky zvýšení suverénního ratingu republik Moody's do budoucna stále významnějším limitujícím faktorem pro hodnocení jednotlivých subjektů. Pohyby ratingů v této kategorii subjektů tedy nelze z pohledu CRA zobecnit, tyto budou přísně podřízeny vývoji subjektů samotných i aktuální situaci v jejich sektorech.

Ve finančním sektoru bude opět docházet k individuálnímu posouzení aktuální bonity subjektů s ohledem na zvýšení ratingu republik. Vzhledem k tomu, že finanční sektor podléhá oproti průmyslovému sektoru určité regulaci, je u této skupiny subjektů pravděpodobnější mírně pozitivní vývoj ve změně jejich CRA ratingů oproti průmyslu. I zde však existují subjekty, které začínají být daleko výrazněji limitovány hodnocením svého sektoru a i zde tedy bude do budoucna platit daleko větší míra závislosti hodnocení daných subjektů na sektoru než na ratingu státu.

zdroj: tisková zpráva CRA


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university