Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Spotřebitelské ceny letos po sedmé klesají

Spotřebitelské ceny letos po sedmé klesají

8.11.2002 9:13
Autor: 

komentář doplněn
Index spotřebitelských cen se v říjnu snížil o 0,3%, což je na půl cesty mezi naším odhadem 0,4% a tržním konsensem 0,2%. Meziroční míra inflace se vrátila k historicky nejnižší hodnotě 0,6%. Podle očekávání klesly ceny plynu pro domácnosti, mírně se snížily ceny potravin a pokračoval sezónní pokles cen rekreačních pobytů. Poklesem cen za telekomunikační služby se projevilo přečíslování spojené se zvětšením telefonních obvodů s místním hovorným.

Vývoji indexu spotřebitelských cen v říjnu dominovaly především administrativní cenové změny. V říjnu byly již podruhé v letošním roce sníženy ceny zemního plynu pro domácnosti. V dubnu rozhodl Energetický regulační úřad o snížení cen o 8,2%. Protože ceny plynu na světových burzách dále klesaly, bylo rozhodnuto o dalším snížení v říjnu. To v průměru činilo 7,3%. Další administrativní změnou bylo přečíslování spojené s přechodem některých meziměstských hovorů na místní hovory. Důsledkem je průměrné snížení cen telekomunikačních služeb o 2,0%.

Podle očekávání pokračoval mírný pokles cen většiny potravin. Na rozdíl od loňského roku se pozitivní "bramborový efekt" letos protáhl až do října. Brambory zlevnily o 3,5%. Podzimní pokles cen ovoce asi také nepřekvapuje. Nárůst cen hovězího masa byl kompenzován nižšími cenami vepřového a drůbeže.

Ceny pohonných hmot se po prudkém zdražení v září mírně snížily, dopad na celkovou inflaci však nebyl významný. S inflací výrazněji nepohnulo ani doznívání posezónních slev cestovních kanceláří. Ceny tuzemské a zahraniční rekreace klesly o 0,9%. Navíc v rámci stejné podskupiny indexu spotřebitelských cen zároveň došlo k růstu cen novin a časopisů.

Inflaci na vlastní kůži opět zakusili vysokoškoláci, když jim bylo zvýšeno školné při překročení standardní délky studia a více zaplatí v menzách a za ubytování na koleji.

Podle našeho odhadu inflace míří k hodnotě 1,0% na konci letošního roku, což je mimochodem hodnota, kterou uvádí ve Zprávě o inflaci také ČNB. To můžeme interpretovat, tak, že ČNB nebyla dnešním číslem překvapena a neměly by se tedy oživovat spekulace na další snížení úrokových sazeb. Poté, co včera Evropská centrální banka ponechala úrokové sazby beze změny, zůstává úrokový diferenciál dostatečně široký, aby poskytl ČNB dostatek prostoru pro případné korekce kurzu občasnými intervencemi k doladění měnových podmínek. Nutno poznamenat, že substituce reálné apreciace kurzu snížením reálných úrokových sazeb není dokonalá. Reálné úrokové sazby jsou nyní pod svou rovnovážnou úrovní, jejich další pohyb je v nejbližším období nepravděpodobný, pokud nedojde k obnovení apreciačních tlaků nebo k dalšímu výraznému zhoršení vnějších ekonomických podmínek. Navíc v posledních dnech odeznívá jeden rizikových faktor - cena ropy. Zatímco ČNB ve své aktuální prognóze počítá s průměrnou cenou uralské ropy ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku 27 dolarů za barel, aktuální cena této komodity činí 22,50 dolarů za barel.

David Marek


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data