Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Slovenská inflace díky potravinám nižší než se očekávalo, snížení sazeb možné

Slovenská inflace díky potravinám nižší než se očekávalo, snížení sazeb možné

6.11.2002 13:33
Autor: 

Slovenská inflace v říjnu nezaznamenala větší překvapení, výjimkou je pokles cen potravin. Spotřebitelské ceny se meziměsíčně nezměnily a ve srovnání s minulým rokem vzrostly o 2,9%. Čísla dnes zveřejnil Statistický úřad SR.

Největší meziměsíční nárůst cen o 3,2% zaznamenalo zdravotnictví. To je důsledkem nové kategorizace léků, která začala právě v říjnu. Druhý nejvyšší růst zaznamenaly ceny oděvů a obuvi (0,9%), což souvisí zřejmě s nástupem zimní sezóny. Příjemně překvapily potraviny, které poklesly o 0,3%. Tato položka v podzimních měsících obvykle roste, tentokrát však stejně jako minulý rok z trendu vybočila. Na tom se podepsaly především ceny ovoce a menší než očekávaný růst cen masa. Za zmínku také stojí pokles cen v dopravě pod vlivem snížení cen pohonných hmot. Vyšší cenu ropy tak vykompenzoval příznivější kurz koruny k dolaru.

Co můžeme očekávat v nejbližších měsících? Ceny budou postupně růst a ke konci roku by inflace neměla podle našich předpokladů překročit 3,4%. Největší vliv na vývoj spotřebitelských cen do konce roku budou mít potraviny, ceny ropy a kurz koruny.

Zajímavější však bude vývoj v příštím roce. Již jsou známé všechny úpravy regulovaných cen, změny spotřebních daní a úpravy DPH. Odhadujeme, že vliv změny sazeb DPH na inflaci bude meziměsíčně na úrovni 0,6 procentního bodu. Zvýšení dolní sazby DPH se nemusí v plné míře projevit v růstu cen. V případě poklesu horní sazby DPH nelze vyloučit, že někteří obchodníci podlehnou pokušení nepromítnout celý pokles DPH do cen zboží. Podle našich odhadů by inflace v lednu 2003 měla vyskočit k 7 procentům a postupně růst, přičemž na konci roku očekáváme hodnotu okolo 8 %.

Vysoký skok v inflaci bude podle guvernéra centrální banky M. Juska limitovat prostor při rozhodování o nastavení měnové politiky. Proč by však měla NBS kompenzovat nárůst regulovaných cen ponecháním sazeb na nezměněné úrovni a ignorovat tak pravděpodobně slabé inflační tlaky? Navzdory tomu si myslíme, že NBS v příštím roce ještě přistoupí ke změně sazeb. Bude to však zřejmě méně než v současnosti očekává trh. Podle vývoje na trhu FRA se čeká v horizontu 9 měsíců pokles asi o 125 bps., což se nám zdá v současnosti přehnané. K poklesu sazeb však může NBS přinutí rychlé zhodnocování kurzu koruny způsobené přílivem spekulativního kapitálu motivovaného vysokým pozitivním úrokovým diferenciálem. Myslíme si, že centrální banka bude proti sílící koruně bojovat slovními, případně přímými intervencemi. NBS bude při rozhodování o sazbách zřejmě vyčkávat také na odeznění sekundárních efektů deregulací v prvním měsících roku 2003.

Náš odhad průměrné inflace na úrovni 8% je optimističtější než výhled ministerstva financí, které počítá pro příští rok s inflací 8,8%.

Silvia Čechovičová, Investiční výzkum, ČSOB


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data