Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Státní rozpočet tíží sociální politika a staré dluhy

Státní rozpočet tíží sociální politika a staré dluhy

1.11.2002 15:08
Autor: 

Ministerstvo financí dnes zveřejnilo informace o státním rozpočtu ke konci října. Schodek rozpočtu se prohloubil na 32,3 mld. Kč z 21,4 mld. Kč na konci září. Původně byl parlamentem schválen rozpočet se schodkem 46,2 mld. Kč. V průběhu roku však byly schváleny některé dodatečné výdaje (náklady na odstraňování následků povodní, úhrada ztráty KoB z roku 1999, kampeličky dálniční obchvat Plzně, ...), které zvýšily plánované saldo na 58,8 mld. Kč. U některých z uvedených výdajů je dodatečné zařazení pochopitelné (povodně), u jiných však jde o zátěž přesunutou z minulosti. Ztráta KoB z roku 1999 měla být uhrazeno z loňského rozpočtu. Přesunutím na letošní rok se však podařilo vylepšit loňský závěrečný účet státních financí.

Kromě starých dluhů a mimořádných výdajů ovšem státní pokladnu tíží také štědré nastavení parametrů sociální politiky. Výdaje na sociální dávky včetně penzí po prvních deseti měsících letošního roku převyšují příjmy z pojistného sociálního zabezpečení o 35,4 mld. Kč. Z toho schodek na důchodovém účtu již dosáhl 21,6 mld. Kč. Jednoznačně se tak potvrzuje, že současný důchodový systém je dlouhodobě neudržitelný. Dalším faktem je nesoulad mezi plánovanými výdaji na sociální dávky a projekcemi vývoje nezaměstnanosti. Ministerstvo financí v návrhu státního rozpočtu na letošní rok předpokládalo, že česká ekonomika poroste tempem 3,8%. Odhad vývoje na trhu práce se již tehdy zdál být příliš optimistický. Ministerstvo financí totiž v rozpočtu počítalo s poklesem průměrné míry nezaměstnanosti na 8,2% z 8,5% v roce 2001. Ve skutečnosti průměrná míra nezaměstnanosti pravděpodobně dosáhne hodnoty 9,2%. Taková je naše prognóza i čerstvě aktualizovaný odhad MF. V současné době již výdaje na pasivní politiku zaměstnanosti překračují částku určenou na celý rok o 7,8%. Nepříznivý vývoj nezaměstnanosti negativně ovlivňuje také výdaje na ostatní sociální dávky. Tyto výdaje převyšují částku, která by příslušela prvním deseti měsícům roku. Ke zhoršení situace v této oblasti rozpočtu přispěla i valorizace životního minima, od něhož se odvíjí výpočet sociálních dávek, v říjnu loňského roku.

Rychlejšímu zvyšování schodku naštěstí brání příznivě se vyvíjející výběr daně z příjmu právnických osob. Již nyní bylo vybráno o 5,6 mld. Kč (9,8%) více, než bylo předpokládáno pro celý rok. Za očekáváním a částkou příslušející ročnímu období bohužel zaostává výběr daně z přidané hodnoty, spotřebních daní a daně z příjmu fyzických osob. Do výběru pojistného na sociální zabezpečení, jež také zaostává za alikvotní částkou, se promítá již zmíněný negativní trend na trhu práce.

Nejnovější prognóza ministerstva financí týkající se státního rozpočtu na letošní rok hovoří o schodku 62,5 mld. Kč, celkové veřejné rozpočty by měly být deficitní ve výši 66,9 mld. Kč. Nesmíme však zapomenout, že letos si vláda vypomohla dotací z Fondu národního majetku ve výši 20,6 mld. Kč a mimořádným příjmem z deblokace ruského dluhu ve výši 17,2 mld. Kč. Bez těchto příjmů by schodek překročil 100 mld. Kč.

David Marek


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data