ČNB považuje kurz koruny i nadále za nadhodnocený a to i přesto, že koruna v poslední době oslabila o zhruba tři koruny z historického maxima 28,86 Kč za euro, které dosáhla v červenci. Guvernér ČNB Zdeněk Tůma na tiskové konferenci po skončení zasedání bankovní rady dále připomněl, že se pohled centrální banky na kurz koruny změnil. Zatímco dříve převažoval názor, že rizikem je pouze zhodnocení koruny, nyní guvernér připouští, že rizika pro pohyb kurzu jsou v současné době v obou směrech. "Nyní si umíme v nejbližších měsících představit pohyb kursu oběma směry," dodal Tůma.
Při současných úrovních kurzu, kdy koruna v nedávné době několikrát oslabila i přes 31 Kč za euro, není pro ČNB česká měna rozhodujícím faktorem pro snižování sazeb. "Rozhodně se nedá říci, že bychom snižovali sazby kvůli kurzu," řekl Tůma.
Bankovní rada podle Tůmy jednala o třech možnostech - zachovat sazby na současné (původní) úrovni, snížit sazby o 25 bps nebo snížit sazby o 50 bps. Výsledek již známe, jak se hlasovalo se dozvíme ze zápisu z jednání rady, který bude zveřejněn za čtrnáct dní. Důvodem pro snížení o 25 bps podle Tůmy byl "slabý růst ve světě, rozšiřující se mezera mezi skutečným výstupem a potenciálem, nízkoinflační prostředí s výhledem směřujícím pod cílovou trajektorii ve čtyřech nadcházejících čtvrtletích". Patria neočekává, že by ČNB do konce tohoto roku přistoupila k dalšímu snížení úrokových sazeb.
Bezprostřední reakci koruny jsme zmínili v předchozím komentáři (
ZDE). S odstupem času koruna odpoledne postupně zpevnila až na 30,70 Kč za euro, z těchto silných pozic však s přibližujícím se koncem aktivního obchodování ustupovala a končila na 30,75 Kč/EUR. V následujících dnech může dojít k pohybu oběma směry, lze očekávat přesun zájmu z koruny na forint nebo polský zlotý, na druhou stranu prudké posílení by ČNB pravděpodobně brzdila intervencemi.
Radim Krejčí, zdroj: Reuters