Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Revize prognóz ministerstva financí

Revize prognóz ministerstva financí

30.10.2002 17:06
Autor: 

Ministerstvo financí dnes zveřejnilo své nové makroekonomické prognózy pro letošní a příští rok. Vzhledem k projednávání státního rozpočtu se však hodnoty prognóz dostaly do médií již na počátku tohoto měsíce.

Odhad růstu HDP byl pro letošní rok snížen na 2,7% z dosavadních 3,0% v souvislosti se zpomalením hospodářského růstu v zemích EU a srpnovými povodněmi. Prognóza Patrie činí 2,3% (před povodněmi 2,7%). Mezi našimi prognózami a odhady MF tedy zůstává téměř stejná odchylka. Vzhledem k nejistotě, kterou do odhadů vnáší obtížně odhadnutelný dopad povodní, je tento rozdíl poměrně nevýznamný. Pro příští rok se odhad MF plně shoduje s naší prognózou: 3,3%. Zatímco naše prognóza je na této úrovni již delší dobu, MF jí nyní snížilo z doposud předpokládaných 3,6%.

Přizpůsobení horším ekonomickým podmínkám doznala také prognóza míra nezaměstnanosti. Dosavadní optimistický odhad průměrné míry nezaměstnanosti v letošním roce (9,0%) již byl neudržitelný a byl posunut na 9,2%, což se shoduje s naším odhadem. Na konci letošního roku by se měla míra nezaměstnanosti přiblížit desetiprocentní hranici a v lednu příštího roku jí překročit. Průměrná míra nezaměstnanosti v příštím roce je ministerstvem odhadována na 9,9% oproti dříve předpokládaným 9,2%. I zde je naše prognóza podobná: 10,0%.

Prognózy míry inflace (průměrné inflace) ponechalo MF pro letošní a příští rok beze změny a obě nadále činí 2,0%. Patria svou letošní prognózu na základě posledních údajů a revizi prognóz na zbývající měsíce letošního roku snížila na 1,8%. Vývoj inflace v příštím roce může významně ovlivnit vláda a parlament změnami sazeb spotřebních daní, případně DPH. V prognóze prozatím počítáme pouze se zvýšením spotřební daně u tabákových výrobků. Přesto bude průměrná míra inflace patrně i nadále velmi nízká, neboť do příštího roku vstoupíme s velmi nízkou hodnotou inflace. Aktuální hodnota našeho odhadu průměrné míry inflace v příštím roce činí 1,7%. V predikci ministerstva financí je zahrnut i vliv ostatních vládou navrhovaných neschválených změn daňových zákonů. Tento rozdíl v předpokladech vysvětluje odlišnost prognózy MF od prognózy Patrie.

Optimismus MF zachovává a dokonce zvyšuje u odhadů běžného účtu platební bilance. Odhad schodku běžného účtu pro letošní rok byl snížen z 4,3% HDP na 4,2% HDP, což je vzhledem k poslední sérii dvouciferných deficitů obchodní bilance, rostoucímu schodku bilance výnosů a klesajícímu přebytku bilance služeb poněkud překvapivé. V příštím roce MF očekává pokles schodku běžného účtu na 4,1%. Prognózy Patrie jsou v této části ekonomiky podstatně méně optimistické, pro letošní rok očekáváme schodek běžného účtu na úrovni 4,8% HDP, pro rok 2003 5,3% HDP.

Nejméně příznivé informace, jako obvykle, přináší odhady schodků státního rozpočtu a veřejných rozpočtů. Nejnovější prognóza schodku státního rozpočtu na letošní rok hovoří o 62,5 mld. Kč, celkové veřejné rozpočty by měly být deficitní ve výši 66,9 mld. Kč. Nebýt privatizačních a jiných mimořádných příjmů dosáhlo by saldo 204 mld. Kč (9,0% HDP). Odhlédneme-li také od dotací mimorozpočtovým transformačním institucím, sníží se schodek na 129 mld. Kč (5,7% HDP). Příští rok by schodek veřejných rozpočtů měl dosáhnout 137,7 mld. Kč (5,7% HDP), očištěný schodek by se měl zvýšit a přesáhnout 150 mld. Kč (6,3% HDP). Vzhledem k možnostem vlády pozměnit některé významné položky státního rozpočtu a mimorozpočtových organizací v průběhu roku je možnost tvorby vlastních prognóz na tomto poli značně omezena. Prognózy ministerstva financí jsou však dostatečně odstrašující.

David Marek


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data