Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

"Schodek obchodu mají USA, ne dolar" ... a euro propadne na 0,86 dolarů?

25.10.2002 11:37
Autor: 

Názory ekonomů a analytiků jsou často v ostrém protikladu, výjimkou není ani oblast devizových a finančních trhů. Velké odlišnosti se potom objevují nejen v prognózách úrovně kurzů a úrokových sazeb, ale někdy zaznamenáme dokonce různé názory na směr budoucího pohybu (kurzů a sazeb). Příkladem může být včerejší vyjádření hlavní ekonomky americké organizace Conference Board (organizace je známá třeba svými indexy důvěry) Gail Foslerové na úroveň kurzu eura a dolaru a výši sazeb ECB, které ostře kontrastuje s vizí předních německých institutů.

Co je na jejích názorech zarážející? Ekonomka prognózuje, že příští rok euro spadne na nová rekordní minima, když ECB sníží úrokové sazby v nejméně vhodnou dobu. Názor je viditelnou snahou jít proti trhu, tj. proti převažujícímu názoru na trhu, překvapením je právě "pád eura" a "snížení sazeb ECB". V úterý se přitom šest významných německých institutů při příležitosti zveřejnění hodnotící zprávy o německé ekonomice shodlo na názoru, že ECB vůbec sazby nesníží, naopak koncem příštího roku dojde k prvnímu zvýšení o 25 bps.

Ale překvapení nekončí, Foslerová očekává, že ECB v příštích 12 měsících sníží sazby o plné jedno procento. Sazby by podle ekonomky bylo vhodné snížit v době silného eura a útlumu v USA, "oni však sníží úroky v době, kdy tím zhorší sentiment (vůči euru) na maximální možnou míru". Při tomto vývoji předpokládá pokles eura příští rok na 0,86 USD/EUR nebo více. Zajímavý argument zazněl i v případě prohlubujícího se schodku amerického obchodu, jenž by mohl zabránit posílení dolaru: "schodek obchodu mají Spojené státy, ne dolar", dodala Foslerová.

Pokud nejde o výplod bujné fantazie, naznačuje poslední věta jistou snahu o zpochybnění tradičních teorií determinace devizového kurzu (v tomto případě zejména teorie parity kupní síly) nebo o naznačení jiných faktorů, které mohou na dolar působit. Nebo také můžeme jen usuzovat, že Foslerová nepočítá s takovým nárůstem schodku, který by byl schopen dolar ohrozit.

Radim Krejčí, zdroj: Reuters


Váš názor
  • Oddalování kolapsu
    25.10.2002 13:07

    Není těžké v době posledního roku nalézt ve výrocích politiků, institucí a firem z USA zřejmou shodu ve verbálním projevu v zájmu udržet obecně známý americký optimismus. Totiž tento optimismus národa nepřímo zajišťuje neustálý příliv investic z celého světa a pokud by nastal významný odliv, pak by na tom byli špatně kromě zbytku světa američtí politici, instituce a firmy. Už tak je zle, že příliv oslabil. A kdo dnes motivuje lidi, aby své peníze pod matracemi investovali třeba prostřednictvím bank? Vzniklé klima nejistoty alespoň mírného výnosu nad státním dluhopisem u takto udaných investic vede lidi k sázce na jistotu - vklad na účet, nikoliv investovat do fondu. A banky a jejich fondy sází tím spíš na jistotu. Takže se v uplynulém roce vlastně jenom uměle dříve vygenerované peníze "odgenerovávají".
    Jan Karel
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba