Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Erbenová: oslabení koruny je nyní pravděpodobnější

Erbenová: oslabení koruny je nyní pravděpodobnější

23.10.2002 12:55
Autor: 

Členka bankovní rady Michaela Erbenová ve včerejším podvečerním rozhovoru pro BBC zmínila i další významná fakta, kromě nastavení úrokových sazeb, která se týkají hospodářského růstu České republiky, kurzu koruny a veřejných financí.

Více než povodně, které podle Erbenové zasáhnou do národních růstových statistik možná jen řádem desetin procenta a cenovou hladinu ovlivní zanedbatelně, působí na českou ekonomiku negativně slabší zahraniční poptávka. Předpovědi různých institucí, včetně Ministerstva financí a MMF, týkající se růstu HDP se stále snižují. Erbenová očekává, že i prognóza ČNB, která v červenci počítala s růstem HDP letos o 2-2,7%, bude snížena. Růst o 2,5% v tomto roce by byl pro centrální bankéřku (příjemným) překvapením. Inflační tlaky však zůstanou i nadále slabé, a proto bezprostředním rizikem zůstává zpomalení ekonomického růstu.

Erbenová zopakovala, že kurz koruny je stále fundamentálně nadhodnocen a jeho korekce tedy žádoucí. Z ohledem na současný ekonomický vývoj je korektivní oslabení pravděpodobnější než v nedávné minulosti. Nyní je na trhu méně podnětů k posilování koruny: horší vyhlídky na příliv zahraničního kapitálu v souvislosti s ochlazováním v zahraničí a s tím spojenou korekcí tamních investičních aktivit. Mimo to připomněla, že dohoda mezi ČNB a vládou o opatřeních proti nadměrnému posilování kurzu koruny dobře funguje a intervenční sazba centrální banky je rekordně nízká. O skrytých intervencích, o jejich používání a nákladech na ně, Erbenová odmítla hovořit.

Třetím významným bodem diskuse byla de facto kritika stavu veřejných financí, který bankéřka považuje za "velice varující". Erbenová doufá, že vláda přistoupí k reformě veřejných financí jak z důvodů zahraničních (vstupu do EU a EMU), tak z důvodů domácích. Veřejné rozpočty ztrácí svou stabilizační funkci, neboť roste podíl mandatorních výdajů snižujících manipulační prostor vlády. "Je to základní překážka udržitelného hospodářského růstu v České republice," uzavřela Michaela Erbenová.

(zdroj: BBC)


Váš názor
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data