Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Průměrná reálná mzda ve 2Q vzrostla o 5%

Průměrná reálná mzda ve 2Q vzrostla o 5%

16.10.2002 9:11
Autor: 

komentář doplněn
Průměrná nominální mzda se ve druhém čtvrtletí zvýšila na 15 772 Kč, což je o 7,4% více než ve stejném období minulého roku (Patria očekávala růst mezd o 7,2%). Reálná mzda v daném období rostla o 5,0%, neboť inflace činila 2,3%. Zaměstnanost se v České republice přitom snížila ve druhém čtvrtletí o 1,1%.

Růst mezd zrychlil díky zvýšení mezd ve státní sféře, kde v březnu došlo ke navýšení platových tarifů o 11%. V nepodnikatelské sféře se tak průměrná mzda meziročně zvýšila o 11,7%. Původně se měly mzdové tarify zvýšit již od začátku roku, odložením o dva měsíce se vládě podařilo vyšetřit v rozpočtu několik miliard. Ve firemním sektoru je mzdový vývoj umírněnější, průměrná mzda se zde zvýšila o 6,4%, což představuje nejpomalejší růst mezd v soukromém sektoru od 3. čtvrtletí 1999. Důležitou roli sehrálo loňské úspěšné jednání mezi ČNB a odbory, kdy se ČNB podařilo přesvědčit o nízké inflaci. Ke zpomalení růstu mezd v soukromé sféře přispělo také posílení kurzu koruny. Apreciace měny znamená pro mnoho firem (přímo či nepřímo) pokles korunových tržeb a ve snaze kompenzovat tento vývoj poklesem nákladů není pro růst mezd příliš prostoru. Další možností snižování nákladů je snižování počtu zaměstnanců. Ve firemním sektoru se zaměstnanost meziročně ztenčila o 1,4%. Celkový počet zaměstnanců v ČR ve 2. čtvrtletí meziročně klesl o 1,1%. Při růstu hrubého domácího produktu o 2,5% se tak produktivita práce v české ekonomice zvýšila o 3,6%. Srovnáme-li tento údaj s pětiprocentním zvýšením reálných mezd, zdá se růst mezd nadměrný. Porovnáme-li produktivitu práce s reálnými mzdami ve firemním sektoru, je rozdíl podstatně menší. Vezmeme-li navíc do úvahy, že inflace klesla více než ČNB, odbory i analytici očekávali, je mírný předstih růstu mezd akceptovatelný. Protože pokles inflace pokračoval i ve třetím čtvrtletí, růst reálné mzdy v tomto období akceleroval až k 7%.

Mzdový vývoj v první polovině letošního roku nepředstavoval zdroj makroekonomické nerovnováhy a riziko pro vývoj inflace. Rigidita nominálních mezd však představuje v situaci výrazného poklesu inflace a posílení směnného kurzu faktor ztěžující přizpůsobení reálným ekonomickým podmínkám. Za této situace by bylo žádoucí, aby alespoň vyjednávání o mzdách v příštím roce tyto faktory akceptovaly. Prozatím se však zdá, že odbory upřednostní rychlejší růst mezd před rizikem dalšího zvyšování nezaměstnanosti. Akceptovatelný růst mezd v příštím roce odpovídající našim projekcím reálného ekonomického vývoje a prognózám inflace by neměl překročit 6%.

David Marek


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data