Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Seznam doporučení EK pro jednotlivé kandidátské země

Seznam doporučení EK pro jednotlivé kandidátské země

9.10.2002 17:28
Autor: 

Hodnotící zpráva Evropské komise podrobně analyzuje jednotlivé kandidátské země. Turecko k přijetí není připraveno, velkou roli v jeho případě hraje politické uspořádání a požadované politické reformy. Přinášíme přehled hlavních bodů hodnocení jednotlivých zemí, Česká republika je rozebírána v samostatném komentáři, proto se naší zemí zde nezabýváme. Země jsou abecedně řazeny, vždy jsou uvedena klíčová doporučení EK.

Bulharsko
Bojovat s korupcí, zlepšit podmínky lidí v ústavech, především mentálně handicapovaných, reformovat systém péče o dítě. Přijmout nediskriminující zákony, které by zlepšily situaci Romů. Restrukturalizovat energetický sektor, uzavřít některé atomové elektrárny a zachovávat nukleární bezpečnost. Nicméně Bulharsko je zařazeno poprvé na seznam zemí s fungující tržní ekonomikou, země by v středním období měla být schopna odolat tržním tlakům uvnitř EU, pokud vytrvá v implementaci reforem.

Estonsko
Přísnější dohled nad potravinami, ochrana dat, pravidla pro veřejné zakázky, bojovat s praním špinavých peněz. Zvýšit transparentnost jmenování do veřejných funkcí a naturalizovat ruskou minoritu. Zřídit rybářský informační systém, zvýšit námořní bezpečnost, pokračovat v liberalizaci energetického a plynárenského sektoru, restrukturalizovat naftařství a implementovat nová ekologická pravidla týkající se nakládání s odpadem, znečištění vzduchu a radiace.

Kypr
Liberalizovat telekomunikační trh, energetický sektor a leteckou přepravu, přijmout program fiskální konsolidace a snížit deficit běžného účtu. EK doporučuje zvýšit zásoby ropy na úroveň požadovanou EU, zvýšit kontrolu na hranicích, zlepšit zákony o veřejných zakázkách, zavést registr rybářských lodí a bojovat proti zneužívání intelektuálního vlastnictví a praní špinavých peněz

Litva
Zavázat se k uzavření prvního bloku Sověty vystavěné jaderné elektrárny Ignalia do roku 2005 a druhý blok do roku 2009. Vilnius by měl přepracovat soudní systém "zvýšením profesionální kapacity soudců a žalobců", zrychlením jednání soudů a zlepšit vynutitelnost soudních závěrů. Vláda by měla posílit boj s nezaměstnaností, dokončit penzijní reformu posílit úřad zadávání veřejných zakázek a zlepšit ochranu dat.

Lotyšsko
Bojovat s korupcí, posílit administrativu, zrychlit integraci ruské minority do společnosti, zavést pravidla pro civilní službu, vyřešit odložené soudní spory, lépe dohlížet na potraviny. Je potřeba zlepšit systém zadávání veřejných zakázek, zavést nový obchodní zákoník, dále liberalizovat telekomunikace. Potírat pašování drog, zpronevěru, organizovaný zločin a krádeže intelektuálního vlastnictví

Maďarsko
Bojovat se zpronevěrou, zvýšit kapacitu soudů, dosáhnout dohody s Rumunskem a Slovenskem ohledně budapešťského zákona o etnických Maďarech žijících ve zmíněných zemích, vyřešit pokračující diskriminaci Romů. Vláda by měla snížit deficit rozpočtu, dostat pod kontrolu mzdy a rizika snižující konkurenceschopnost země. Zvýšit počet institucí zabývajících se přijímáním zemědělských a regionálních dotací EU, zlepšit kontrolu potravin a kontrolu na hranicích. Budapešť musí zavést pravidla na veřejné zakázky, navrhnout nové zákony o finanční kontrole a zmodernizovat daňový informační systém.

Malta
Měla by redukovat deficit rozpočtu a zajistit tak "střednědobou fiskální udržitelnost", restrukturalizovat velké státní ztrátové podniky. Harmonizovat námořní bezpečnostní pravidla s EU, novelizovat zákony o intelektuálních právech a posílit velmi slabou administrativu v oblasti životního prostředí. Kooperovat s EU ohledně imigrace a ostatních právních záležitostí.

Polsko
Nejhorší kritika se snesla na zpronevěru, země musí "vyvinout politickou, administrativní a podnikatelskou kulturu, která odolá korupci". Polsku chybí zákon o nezávislosti centrální banky. Vláda zasahuje do monetární politiky a diskutuje s investory, čímž podkopává jejich důvěru v Polsko. Je třeba zpřísnit fiskální politiku, privatizovat státní aktiva, zejména těžký průmysl, finančnictví energetický sektor a zemědělství. Polsko zaostává v tvorbě institucí, které dohlížejí na přijímání farmářských dotací od EU, je potřeba zlepšit kontrolu potravin a ocharnu životního prostředí. Zlepšit zákon o bankrotu, veřejných zakázkách, posílit kontrolu východních hranic.

Rumunsko
Zlepšit procesy rozhodování a legislativy, méně se spoléhat na vyhlášení nouzových stavů, umožnit parlamentu podrobněji se zabývat zákony a reformovat soudnictví. Rumunsko stále nemá status fungující tržní ekonomiky, a proto musí dodržovat finanční disciplínu a udržet inflaci na uzdě, monitorovat aktuální růst úvěrů a peněžní zásoby. Dokončit privatizaci bankovního sektoru, zavést regulatorní rámce, zreformovat veřejnou administrativu. Dodržet časový harmonogram odstranění devizové kontroly a uvolnit kapitálové toky.

Slovensko
Bojovat proti korupci, praní špinavých peněz a diskriminaci romské menšiny. Vytvořit flexibilní pracovněprávní zákony, redukovat fiskální deficit a deficit běžného účtu, zlepšit dohled nad finančním sektorem. Zvýšit administrativní kapacity v oblasti telekomunikací, regionální politiky a energetiky. Implmentovat schválené zákony o životním prostředí a v oblasti soudnictví a vnitřních záležitostí.

Slovinsko
Bojovat s inflací zbavením se mzdové indexace, konečně zrušit vládní investiční fond. Prosadit privatizaci finančního sektoru a odstranit omezení přímých zahraničních investic, pokračovat v reformě soudnictví.

(zdroj: zpráva EK, Reuters)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.7.2017
12:24O co by se měly banky a jejich investoři skutečně zajímat
11:02Česká ekonomika poroste rychleji, říká Bankovní asociace
10:43Slušnou ziskovost O2 C.R udrží přísná kontrola nákladů (Odhad analytika Patria na 2Q17)  
10:36Ach ty automobilky, místo zisků čelí problémům
10:25Pražská burza přerušuje dvoudenní růst
10:20Dolaru se před Fedem daří, včerejší úspěchy eura úplně vymazal  
9:13Rozbřesk: Návrat Řecka na trh dluhopisů jako důkaz uvolněných finančních podmínek
8:52Praha se včera přidala k zelené vlně v Evropě, dnes ale futures naznačují červený den  
25.7.2017
22:08Wall Street zavřela v zeleném
18:46Co bude náš hlad po energiích uspokojovat v následujících desetiletích?
17:44Euro nad 1,17 narazilo na odpor, výnosy dnes značně narostly  
17:07Pražská burza v zeleném. Akcie CME na 97 Kč za kus, ČEZ nepřekonal 400 Kč za akcii
17:00Řecko na "odvykačce": Země poprvé po třech letech vydala dluhopisy
15:54Summary: Headline čísla Alphabetu nejsou tak zlá. Hlubší pohled ale objevuje slabší místa
15:35Americké prodeje aut klesají, GM se chystá na náročné pololetí
15:18Slevy a cílené akce pomohly McDonald postavit se na nohy
14:49Analytik Patrie: Riziko korekce narůstá
13:59Eli Lilly a Biogen Inc vsadily na novinky. Vyplatilo se to
13:11Globalizaci zastaví roboti, začala regionalizace světové ekonomiky
12:14Rusko shromažďuje zlato nejrychleji, rezervy ČNB se zmenšily

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - HDP, q/q
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba