Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Seznam doporučení EK pro jednotlivé kandidátské země

Seznam doporučení EK pro jednotlivé kandidátské země

9.10.2002 17:28
Autor: 

Hodnotící zpráva Evropské komise podrobně analyzuje jednotlivé kandidátské země. Turecko k přijetí není připraveno, velkou roli v jeho případě hraje politické uspořádání a požadované politické reformy. Přinášíme přehled hlavních bodů hodnocení jednotlivých zemí, Česká republika je rozebírána v samostatném komentáři, proto se naší zemí zde nezabýváme. Země jsou abecedně řazeny, vždy jsou uvedena klíčová doporučení EK.

Bulharsko
Bojovat s korupcí, zlepšit podmínky lidí v ústavech, především mentálně handicapovaných, reformovat systém péče o dítě. Přijmout nediskriminující zákony, které by zlepšily situaci Romů. Restrukturalizovat energetický sektor, uzavřít některé atomové elektrárny a zachovávat nukleární bezpečnost. Nicméně Bulharsko je zařazeno poprvé na seznam zemí s fungující tržní ekonomikou, země by v středním období měla být schopna odolat tržním tlakům uvnitř EU, pokud vytrvá v implementaci reforem.

Estonsko
Přísnější dohled nad potravinami, ochrana dat, pravidla pro veřejné zakázky, bojovat s praním špinavých peněz. Zvýšit transparentnost jmenování do veřejných funkcí a naturalizovat ruskou minoritu. Zřídit rybářský informační systém, zvýšit námořní bezpečnost, pokračovat v liberalizaci energetického a plynárenského sektoru, restrukturalizovat naftařství a implementovat nová ekologická pravidla týkající se nakládání s odpadem, znečištění vzduchu a radiace.

Kypr
Liberalizovat telekomunikační trh, energetický sektor a leteckou přepravu, přijmout program fiskální konsolidace a snížit deficit běžného účtu. EK doporučuje zvýšit zásoby ropy na úroveň požadovanou EU, zvýšit kontrolu na hranicích, zlepšit zákony o veřejných zakázkách, zavést registr rybářských lodí a bojovat proti zneužívání intelektuálního vlastnictví a praní špinavých peněz

Litva
Zavázat se k uzavření prvního bloku Sověty vystavěné jaderné elektrárny Ignalia do roku 2005 a druhý blok do roku 2009. Vilnius by měl přepracovat soudní systém "zvýšením profesionální kapacity soudců a žalobců", zrychlením jednání soudů a zlepšit vynutitelnost soudních závěrů. Vláda by měla posílit boj s nezaměstnaností, dokončit penzijní reformu posílit úřad zadávání veřejných zakázek a zlepšit ochranu dat.

Lotyšsko
Bojovat s korupcí, posílit administrativu, zrychlit integraci ruské minority do společnosti, zavést pravidla pro civilní službu, vyřešit odložené soudní spory, lépe dohlížet na potraviny. Je potřeba zlepšit systém zadávání veřejných zakázek, zavést nový obchodní zákoník, dále liberalizovat telekomunikace. Potírat pašování drog, zpronevěru, organizovaný zločin a krádeže intelektuálního vlastnictví

Maďarsko
Bojovat se zpronevěrou, zvýšit kapacitu soudů, dosáhnout dohody s Rumunskem a Slovenskem ohledně budapešťského zákona o etnických Maďarech žijících ve zmíněných zemích, vyřešit pokračující diskriminaci Romů. Vláda by měla snížit deficit rozpočtu, dostat pod kontrolu mzdy a rizika snižující konkurenceschopnost země. Zvýšit počet institucí zabývajících se přijímáním zemědělských a regionálních dotací EU, zlepšit kontrolu potravin a kontrolu na hranicích. Budapešť musí zavést pravidla na veřejné zakázky, navrhnout nové zákony o finanční kontrole a zmodernizovat daňový informační systém.

Malta
Měla by redukovat deficit rozpočtu a zajistit tak "střednědobou fiskální udržitelnost", restrukturalizovat velké státní ztrátové podniky. Harmonizovat námořní bezpečnostní pravidla s EU, novelizovat zákony o intelektuálních právech a posílit velmi slabou administrativu v oblasti životního prostředí. Kooperovat s EU ohledně imigrace a ostatních právních záležitostí.

Polsko
Nejhorší kritika se snesla na zpronevěru, země musí "vyvinout politickou, administrativní a podnikatelskou kulturu, která odolá korupci". Polsku chybí zákon o nezávislosti centrální banky. Vláda zasahuje do monetární politiky a diskutuje s investory, čímž podkopává jejich důvěru v Polsko. Je třeba zpřísnit fiskální politiku, privatizovat státní aktiva, zejména těžký průmysl, finančnictví energetický sektor a zemědělství. Polsko zaostává v tvorbě institucí, které dohlížejí na přijímání farmářských dotací od EU, je potřeba zlepšit kontrolu potravin a ocharnu životního prostředí. Zlepšit zákon o bankrotu, veřejných zakázkách, posílit kontrolu východních hranic.

Rumunsko
Zlepšit procesy rozhodování a legislativy, méně se spoléhat na vyhlášení nouzových stavů, umožnit parlamentu podrobněji se zabývat zákony a reformovat soudnictví. Rumunsko stále nemá status fungující tržní ekonomiky, a proto musí dodržovat finanční disciplínu a udržet inflaci na uzdě, monitorovat aktuální růst úvěrů a peněžní zásoby. Dokončit privatizaci bankovního sektoru, zavést regulatorní rámce, zreformovat veřejnou administrativu. Dodržet časový harmonogram odstranění devizové kontroly a uvolnit kapitálové toky.

Slovensko
Bojovat proti korupci, praní špinavých peněz a diskriminaci romské menšiny. Vytvořit flexibilní pracovněprávní zákony, redukovat fiskální deficit a deficit běžného účtu, zlepšit dohled nad finančním sektorem. Zvýšit administrativní kapacity v oblasti telekomunikací, regionální politiky a energetiky. Implmentovat schválené zákony o životním prostředí a v oblasti soudnictví a vnitřních záležitostí.

Slovinsko
Bojovat s inflací zbavením se mzdové indexace, konečně zrušit vládní investiční fond. Prosadit privatizaci finančního sektoru a odstranit omezení přímých zahraničních investic, pokračovat v reformě soudnictví.

(zdroj: zpráva EK, Reuters)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.2.2018
11:19Evropské akcie klesají, příliv výsledků nevyvážil výhled sazeb USA
10:56Fed vylepšuje odhady, naladil dolar k dalšímu posílení a výnosy popohnal výš  
10:24ČSOB: Loňský zisk byl nejlepší v historii firmy
9:49Pojišťovna AXA loni zvýšila zisk o osm procent, dařilo se v USA
9:40Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplacení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
9:13Rozbřesk: Od Škodovky k Lidlu aneb jak v Česku sílí mzdové tlaky…
8:59Evropské trhy by po zápisu Fedu mohly otevřít v červeném. Možná i s Prahou?  
8:43Majitelce ČSOB klesl zisk o 42 %, překonal ale odhady. Akcie +2,6 %
5:30Forma smlouvy o převodu podílu ve stanovách družstva a důsledky jejího nedodržení
21.2.2018
22:06Fed přinesl na Wall Street rozpaky
20:59Unipetrol má nového člena vedení a tři nové členy dozorčí rady
20:57Zápis ze zasedání Fedu potvrzuje odhodlání dál zvyšovat úroky
18:30Summary: Orange má za sebou poměrně úspěšné čtvrtletí
18:23Analytici Patrie Soták a Hladký: Čtyři konkrétní investiční tipy mezi evropskými bankami  
17:27Co říká ropa o akciích a akcie o ropě?
17:22Dolar vypadá nerozhodně, bankéři z Fedu ho moc nepotěšili  
17:00Praha tento týden poprvé v plusu, KB lepší doporučení do zeleného nepomohlo
15:58Akcie Glencore vytěžily z vysoké dividendy (komentář analytika)  
15:34Morgan Stanley: Korekce byla pouhým předkrmem, hlavní chod nás teprve čeká
14:16Spotřebitelské zadlužování: Rizikově si půjčuje 28 % Čechů

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.