Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zahraniční dluh nadále klesá !??

Zahraniční dluh nadále klesá !??

30.09.2002 11:29
Autor: 

Zahraniční dluh České republiky ke konci června letošního roku klesl na 709,1 mld. Kč ze 739,6 mld. Kč na konci 1. čtvrtletí. Meziročně se výše zahraničního dluhu snížila o 124 mld. Kč. Jsem tak úspěšní při umořování zahraničního dluhu? Nikoli.

Klíčem ke zlepšení statistik je vývoj kurzu koruny. Korunová hodnota dluhu totiž klesla především díky posílení koruny vůči ostatním měnám. Zahraniční dluh v Kč klesá od poloviny loňského roku, což se téměř přesně překrývá s obdobím apreciace nominálního efektivního kurzu koruny.

Zahraniční dluh vyjádřený v euru se totiž zvýšil na 24,2 mld. z 24,0 mld. Před rokem činil 24,7 mld. eur. Vývoj zahraničního dluhu tak lze označit spíše za stabilizaci než pokles. Poměr zahraniční ho dluhu k HDP se snížil 32% z 33,7% na konci 1. čtvrtletí a 40,5% v polovině loňského roku. Ve srovnání s loňským rokem se mírně zvýšil podíl dlouhodobé zadluženosti (z 57% na 63%) na celkovém zahraničním dluhu, a logicky tedy klesl podíl krátkodobého dluhu (z 43% na 38%). Podívejme se ještě na pozici vládního sektoru. Zahraniční dluh vlády se sice mírně zvýšil, především díky nákupu českých státních dluhopisů zahraničními subjekty, a dosáhl 43,4 mld. Kč, což představuje 6,1% z celkového zahraničního dluhu ČR. To je stále velmi nízká hodnota. Pro stabilitu české ekonomiky tedy nepředstavuje stav, vývoj ani struktura zahraničního dluhu žádné nebezpečí.

Saldo investiční pozice ČR ke konci 2. čtvrtletí kleslo o 29 mld. Kč díky privatizaci Transgasu, jež zvýšila devizové rezervy ČNB, kam byl výnos z privatizace uložen, apreciaci české měny, snižující korunovou hodnotu salda aktiv i pasiv investiční pozice. Do určité míry pomohla poklesu salda investiční pozice ČR také Česká národní banka intervencemi proti rychlému posilování kurzu koruny. Ve srovnání s loňským rokem se však saldo investiční pozice prohloubilo o 128 mld. Kč, především zásluhou přímých zahraničních investic přitékajících do ČR. Saldo investiční pozice nyní dosahuje 15,7% HDP. Na konci 1. Čtvrtletí činilo 17,2% a v polovině loňského roku 10,6% HDP.

David Marek

Přehled všech základních makroekonomických údajů týkajících se České republiky naleznete v sekci Ekonomika, která kromě aktuálních dat obsahuje i prognózy Patria, trhu, ČNB, Ministerstva financí ČR a dalších institucí. V této oblasti našich stránek také naleznete nadčasové ekonomické analýzy a komentáře, které se váží k jednotlivým ukazatelům. Podobně můžete využít i našich aktualizovaných grafů.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data