Podle některých investorů právě přišel ten nejlepší čas na nákup akcií amerických společností s nejvyšší tržní kapitalizací. Padesát největších společností v rámci indexu S&P500 je totiž levnějších než celý index a tedy než zbývajících 450 menších společností v indexu. Podle údajů IBES International Inc. bylo v prosinci 1999, kdy dosahovaly akciové indexy historických maxim, padesát největších společností naopak dvakrát dražší než zbytek v indexu S&P500.
Zdá se, že velké společnosti začínají poskytovat větší investiční hodnotu než malé firmy. Investoři tak začínají vyhledávat akcie vhodné k nákupu ve stále větší míře mezi společnostmi s největší tržní kapitalizací. Atraktivními na základě P/E jsou podle Victoria Capital Management například firmy General Electric, American International Group a IBM, které patří mezi deset největších firem v S&P500 obchodující se za cenu jen dvacetkrát vyšší než jsou očekávané zisky.
Padesát největších firem se přitom obchoduje na P/E kolem hodnoty 21, což je o třetinu méně než zbytek v indexu. V průběhu technologického boomu koncem devadesátých let se padesát největších firem obchodovalo podle IBESu za 49-násobek očekávaných zisků ve srovnání s 24-násobkem u ostatních 450ti „malých“ společností.
V cenách akcií velkých společností se projevily v daleko větší míře účetní skandály a propady hospodářských výsledků. Index S&P500 letos propadl o 22%, pouze 11 firem patřících k padesáti největším v rámci indexu zaznamenává akciové zisky (Procter&Gamble, Anheuser-Busch Cos. nebo Wells Fargo & Co.). Akcie General Electric poklesly o 30%, AIG o 26% a IBM o 40%.
Nicméně fakt, že padesát největších společností v rámci S&P500 je nyní levnějších může být pouze technický problém. Mezi těmito společnostmi je totiž nyní jen 16% technologických akcií z Nasdaqu, které se obchodují při P/E rovno 39, zatímco v březnu 2000 jich byla třetina. Je však třeba připomenout, že i když mnozí analytici skutečně považují největších společností za dobrou investiční příležitost (například Richard Bernstein z Merrill Lynch je nazývá „nifty 50“), najdou se i skeptici, kteří mají jiné investiční preference nebo nespoléhají na P/E analýzu, protože je těžké odhadnou očekávané E, tedy zisky.
(Radim Krejčí, IBES International, Bloomberg)