Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Růst slovenské ekonomiky akceleruje na 4,0%

Růst slovenské ekonomiky akceleruje na 4,0%

12.9.2002 11:38
Autor: 

Dva dny po Českém statistickém úřadu přišel s údaji o hrubém domácím produktu za 2. čtvrtletí také Štatistický úrad Slovenskej republiky. Na rozdíl od nás mohou slovenští ekonomové komentovat výsledky s úsměvem na tváři. Hrubý domácí produkt se totiž meziročně zvýšil o 4,0%, po růstu o 3,9% v 1. čtvrtletí.

Příznivé informace podává také pohled do struktury národních účtů. Na zrychlení hospodářského růstu se totiž podílely všechny složky s výjimkou změny zásob. Spotřeba domácností zrychlila svůj růst z 5,2% v prvním čtvrtletí na 5,9%. Zásluhu na tomto vývoji má především akcelerace růstu reálných mezd. Zatímco v loňském roce se průměrná reálná mzda zvýšila pouze o 0,8%, letos v prvním čtvrtletí vzrostla o 3,7% a ve druhém dokonce o 7,2%. Vzestup domácí poptávky podpořil také obnovený růst hrubé tvorby fixního kapitálu. V prvním čtvrtletí se snížila o 0,8%, ve čtvrtletí druhém se zvýšila o 0,1%. Pozadu nezůstal ani vládní sektor, jehož spotřební výdaje vzrostly o 7,7%, po růstu o 5,7% v 1. čtvrtletí. Růst ekonomiky podpořil také rychlejší růst vývozu (+5,2%) než dovozu (4,2%). Jediným negativním příspěvkem zůstala změna zásob. Loni ve druhém čtvrtletí se objem zásob zvýšil o 4,2 mld. Sk (ve stálých cenách roku 1995), letos pouze o 2,1 mld. Sk.

Na straně tvorby HDP se zvýšila přidaná hodnota v průmyslu o 4,6%, ve stavebnictví o 16,8%, v zemědělství o 10,5% a dopravě o 1,9%. Negativně k růstu HDP přispěly pouze hotely, restaurace, pošta a telekomunikace.

Udržením relativně vysokého tempa růstu ekonomiky se Slovensko opět o krůček přiblížilo ekonomické úrovni zemí Evropské unie. V roce 2001 dosahoval hrubý domácí produkt na obyvatele přepočtený pomocí parity kupní síly 49 procent průměrné úrovně v EU. Hospodářský růst v EU je narozdíl od Slovenska relativně slabý. HDP v EU se v 1 pololetí letošního roku zvýšil meziročně pouze o 0,6%, Slovensko si za stejné období připsalo 3,9%, čímž se ekonomické úrovni EU přiblížilo o další procentní bod. V rámci zemí střední a východní Evropy se Slovensko zařadilo do skupiny rychleji rostoucích ekonomik. Z dosud známých výsledků totiž rychlejší hospodářský růst vykázaly pouze Litva (6,9%) a Estonsko (6,5%).

A jak vychází Slovensko ve srovnání s Českou republikou? Přibližný propočet ukazuje, že hrubý domácí produkt na obyvatele (dle PPP) na Slovensku dosahuje zhruba 83% téhož ukazatele v ČR.

David Marek


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data