Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Deflace v průmyslu pokračuje, v zemědělství však ceny již rostou

Deflace v průmyslu pokračuje, v zemědělství však ceny již rostou

12.09.2002 9:12
Autor: 

komentář doplněn
Index cen průmyslových výrobců se v srpnu snížil o 0,1%, přesně v souladu s naším odhadem, a meziročně jsou ceny v průmyslu o 0,9% nižší. Ceny průmyslových výrobců klesají již pátý měsíc v řadě. Opětovně vzlínající ceny ropy a vzestup cen v zemědělství by však tento trend mohly brzo zvrátit. Ceny zemědělských výrobců zvrátily klesající trend z předchozích tří měsíců a meziměsíčně vzrostly o 2,7%, ve srovnání s loňským rokem jsou však stále o 14,7% nižší.

Podobně jako u spotřebitelských cen, hrají u cen průmyslových výrobců klíčovou roli potraviny, přesněji ceny v potravinářském průmyslu. Jejich váha na celkovém indexu cen průmyslových výrobců (21%) je dokonce vyšší než váha cen potravin v indexu spotřebitelských cen (19,8%). A právě ceny v potravinářském průmyslu sehrály v srpnu klíčovou roli. Jejich pokles, již čtvrtý v řadě, o 0,4% je hlavní příčinou poklesu cen v průmyslu o 0,1%. Snížily se také ceny v gumárenském a plastikářském průmyslu, v sklokeramickém průmyslu a výrobě stavebních hmot, a výrobě dopravních prostředků. Naopak směrem vzhůru se pohnuly především ceny v rafinérském zpracování ropy (+0,7%). Zde je příčina poměrně zřejmá - nárůst dovozních cen ropy. Již od první červnové dekády, kdy se ropa typu Brent prodávala za méně než 23 dolarů za barel, ropné ceny postupně šplhají vzhůru. Dnešní ceny přesahují 28 dolarů za barel (dnes v 9:30 se říjnová dodávka Brentu prodávala za 28,42 USD/barel). Pohyb cen v rafinérském průmyslu nezůstal bez odezvy u maloobchodních cen pohonných hmot. Přičemž k růstu velkoobchodních cen se přidává snaha distribučních společností o zvýšení svých marží, které byly v posledních měsících pod svým dlouhodobým průměrem. V celé ČR se ceny benzínu zvýšily, někde dosáhlo zdražení až 3 korun na litr.

U cen zemědělských výrobců došlo v srpnu ke obratu v dosavadním klesajícím trendu. Příčinou této změny je zvýšení ceny živočišné produkce o 4,9%. Živočišná produkce tvoří téměř dvě třetiny indexu cen zemědělských výrobců. A tak ani nadále klesající ceny rostlinné produkce (-1,2%) nemohly zvrátit dopad rostoucích cen živočišné produkce. Co to znamená pro budoucnost? Od cen zemědělských výrobů je jen krůček k cenám v potravinářském průmyslu. Korelace meziročních změn těchto dvou cenových indexů je 0,78 (jednička znamená stoprocentní shodu). Odtud je patrný vliv na index cen průmyslových výrobců, jak bylo popsáno výše. Skrze vyšší ceny v potravinářském průmyslu se dostáváme až k maloobchodním cenám v maloobchodní sítí. Korelační koeficient mezi cenami v potravinářském průmyslu a cenami potravin měřenými v rámci indexu spotřebitelských cen je 0,91 (viz obrázek). Zde stojí za připomenutí, že doposud klesající ceny potravin byly hlavním faktorem desinflace indexu spotřebitelských cen.

Co tedy lze vyčíst z dnešních čísel? Zřetelné jsou tři základní informace: vzestup cen ropy, obrat ve vývoji cen v zemědělství a příznivý vliv apreciace kurzu koruny na dovozní ceny a tedy i ceny v průmyslových odvětvích využívajících suroviny a materiály ze zahraničí. Ostatní inflační faktory jsou nezřetelné. Z pohledu měnové politiky tedy stále není příčina ke znepokojení. Pozornost centrální banky tak patrně nadále zůstane upřena na směnný kurz. Při jeho stabilizaci je pravděpodobné, že ČNB zachová neutrální postoj. Další apreciační vlna by však mohla kromě intervenčních snah otevřít prostor ke korekci měnových podmínek snížením úrokových sazeb.

David Marek

Další ekonomické zprávy a anallýzy naleznete v sekci ekonomika. Například v tomto týdnu Patria vydala nový zářijový makroekonomický přehled s názvem "Pod vodou", který naleznete ZDE.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
28.03.2024
17:21Růstové a hodnotové akcie a jeden padesátiletý cyklus
16:53Jaký závěr nás čeká tentokrát? Wall Street v úvodu pouze přešlapuje  
16:06Přehled (ne)obchodování na trzích přes Velikonoce 2024
16:06Čínský výrobce chytrých telefonů Xiaomi vstupuje na trh s elektromobily
15:48Růst americké ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí zpomalil pouze na 3,4 procenta
15:44Tesla už odepsala na akciích 350 miliard dolarů. Očekávání investorů ohledně dalšího vývoje jsou nevalná
13:29Invesco: Významný týden pro měnovou politiku je pro trhy dobrým znamením
12:22Než otevře Wall Street: Snowflake, MillerKnoll, Sprinklr  
11:20Podle guvernéra Fedu by se po posledních datech o ekonomice měla snížení sazeb odložit nebo zredukovat
11:02Investoři se připravují na konec kvartálu, Fed nechce spěchat se snižováním  
9:42Jan Bureš: HDP revidován vzhůru, reálné příjmy domácností rostou a s nimi i útraty
8:55Se snižováním sazeb v USA není kam spěchat, opakuje guvernér Fedu Waller. Futures jsou zelené  
8:52Putin: Rusko nezaútočí na Pobaltí, Polsko či Česko. Jde jen o strašení lidí
8:45Rozbřesk: HDP potvrdí pozitivní obrat v útratách domácností
6:03Britské akcie jsou nyní (historicky) mimořádně levné a Evropa už obchoduje s výrazným diskontem i vůči Japonsku
27.03.2024
21:19Americké indexy posilovaly díky silnému závěru  
18:26Jen kousek od intervence? Akcie a dluhopisy dnes lehce v zeleném  
17:50Pavol Mokoš: Je čas svézt se na vlně růstu, ne chytat dno. A technické cíle pro pražské banky
15:43BlackRock: Dlouhodobě nebude pokračovat scénář vyšší inflace a sazeb. Postará se o to umělá inteligence a další technologie
15:00ČEZ, a.s.: Zvolen nový místopředseda dozorčí rady ČEZ

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
13:30USA - Jádrový deflátor PCE, y/y
13:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m