Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Spotřebitelské ceny - návrat k sestupné trajektorii

Spotřebitelské ceny - návrat k sestupné trajektorii

9.9.2002 9:17
Autor: 

komentář doplněn
Index spotřebitelských cen se v srpnu meziměsíčně snížil o 0,2% a meziroční míra inflace se tak udržela na stejné hodnotě jako v červenci, tj. 0,6%. K poklesu cenové hladiny přispěly zejména výrazně levnější potraviny. Snížily se také ceny oděvů a obuvi, dopravy a některých dalších položek spotřebního koše. Naopak jako obvykle v srpnu pokračoval vzestup cen zahraniční rekreace.

Lví podíl na poklesu inflace mají opět potraviny, které zlevnily o 1,5%, čímž prodloužily klesající trajektorii již na 7 měsíců. Díky tomuto vytrvalému poklesu se dnes ceny potravin v průměru pohybují na úrovni roku 1997. Z konkrétních potravin se nejvíce snížily ceny ovoce (-8,8%) a zeleniny (-13,7), včetně brambor (-17,4%).

Ceny odívání a obuvi se podle předpokladů neodchýlily od obvyklých sezónních slev. Ovšem snížení cen o 1,1% podobně jako u potravin předčilo obvyklé sezónní výkyvy. Jedním z vysvětlení je pozitivní vliv klesajících dovozních cen, kde svou roli sehrálo posílení kurzu koruny. Pokračoval také pokles cen v dopravě. Tentokrát však z jiného důvodu než doposud. V předchozích měsících dominovaly této části spotřebního koše změny cen pohonných hmot. Ty se však v srpnu víceméně stabilizovaly a snížení indexu cen dopravy jde tentokrát na vrub levnějším ojetým automobilům.

Jedinou složkou spotřebního koše, kde byl zaznamenán významnější vzestup cen je rekreace. Nejde však o žádnou revoluci. Srpen je měsícem, kdy vrcholí letní turistická sezóna, což umožňuje cestovním kancelářím stanovit relativně vyšší ceny. Kdo chce na dovolenou levněji, musí si počkat na září a říjen, kdy ceny rekreačních pobytů klesají.

Na konci letošního roku by se inflace měla pohybovat stále pod dvěma procenty. Aktuální prognóza hovoří o hodnotě 1,6%.

Po odhlédnutí od vysoce proměnlivých složek spotřebního koše, kde má navíc měnová politika jen omezený vliv (potraviny, pohonné hmoty, rekreace), lze srpnový vývoj cenové hladiny charakterizovat jako stabilizaci. Tento názor potvrzují jak jádrová inflace po sezónním očištění, tak naše dílčí analytické indexy. ČNB nemusí znepokojovat ani výhled v horizontu, v němž se pohybuje měnová politika. Naše prognózy nyní směřují do středu inflačních projekcí ČNB. V nejbližších měsících je nejpravděpodobnějším scénářem stabilita úrokových sazeb na jejich současné nízké úrovni.

David Marek


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data