Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Stavební sektor: pád následuje zase pád

Stavební sektor: pád následuje zase pád

6.9.2002 9:12
Autor: 

komentář doplněn
Stavební výroba se v červenci opět meziročně reálně snížila, tentokrát o 1,3%. V letošním červenci bylo o dva pracovní dny více než loni, proto po očištění údaje o rozdílný počet pracovních dní výroba poklesla dokonce o 3,6%. Patria očekávala stagnaci, propad je jen mírným překvapením. Kvůli záplavám se Českému statistickému úřadu bohužel nepodařilo zpracovat sezónně očištěná data. Údaje o vydaných stavebních povolení však signalizují možné oživení sektoru v nadcházejících měsících.

Stejně jako v červnu, pokles je způsoben snížením výstavby v pozemním stavitelství (-3,8%), naopak podstatně se zvýšila výstavba v souvislosti s opravami a údržbou (+16,6%). Výrazně se zvýšil i objem výstavby v inženýrském stavitelství (+11,1%).

Stavebnictví klesá zatím druhým měsícem v řadě. Vývoj v sektoru je tak nesrovnatelný s dynamikou, kterou dosahoval minulý rok. Červencový meziroční pokles je tak ovlivněn i vyšší srovnávací základnou, když v červenci 2001 stavební výroba rostla o rekordních 21,4%! Za sedm měsíců tohoto roku je zatím stavebnictví stále v pozitivních číslech, reálně roste o 2,4% díky zmíněnému inženýrskému stavitelství, tzn. díky státním zakázkám (železnice, dálnice apod.).

Údaje o počtu vydaných stavebních povolení v červenci jsou však pozitivní zprávou. Stále také dochází ke změnám ve struktuře stavebních prací směrem k bytové výstavbě. Přestože byl celkový počet vydaných stavebních povolení v červenci meziročně stále o 1,4% nižší, zvýšila se stavební povolení pro bytové budovy o 10,8%, pro nebytové poklesla o 3,1%. Orientační hodnota (v běžných cenách) všech těchto staveb v červenci vzrostla o 15,1%, opět tažená nahoru hodnotou obytných budov. (+28,7%).

Nejen srpnové údaje budou pod vlivem napravování škod po povodních. Zázraky však čekat nelze, přestože škody dosahují rekordní částky. Žádný stavební „boom“ se totiž nekonal ani po povodních v roce 1997, naopak stavební sektor na podzim roku 1997 klesal.

Průměrná měsíční mzda ve stavebnictví se podle údajů statistického úřadu v červenci zvýšila nominálně o 8,5% y/y, reálně potom po odečtení červencové spotřebitelské inflace (+0,6%) o 7,9%. Produktivita práce opět klesala, tentokrát o 2,1%. Průměrný počet zaměstnanců se zvýšil o 0,8%.

Radim Krejčí


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data