Americké akciové tituly zaznamenaly v průběhu včerejšího obchodování největší pokles od 17. září loňského roku, kdy bylo poprvé obnoveno obchodování v New Yorku. Pokles trhů již signalizoval vývoj futures během dne, kdy evropské akcie následovaly svým poklesem japonský trh, jenž se po vlně euforie zhroutil a hodnota tamních indexů se propadla nejníže za období devatenácti let.
To hlavní však ještě na americké investory teprve čekalo. Krátce po otevření byl totiž zveřejněn index průmyslové aktivity Institutu řízení dodávek (ISM), který stagnoval na 50,5 bodech, což zůstalo za očekáváním 51,6 bodů. To odstartovalo další vlnu výprodejů a světové burzy zamířily výrazně směrem dolů.
Další ranou z čistého nebe bylo snížení investičního doporučení na bankovní tituly analytikem Michaelem Mayoem ze společnosti Prudential Securities, který se jako jediný odvážil dát prodejní doporučení na největší finanční skupinu na světě Citigroup (-10,26%). Mayo ve své zprávě zmiňuje několik faktorů, které by výraznou měrou měly ovlivnit budoucí hospodaření finančního giganta. Především se dotýká aktivity kapitálových trhů a vysokého uvěrového rizika v zemích Latinské Ameriky, zejména však v Brazílii a Argentině a v neposlední řadě možných finančních výdajů spojených s kauzami Enron a WorldCom.
Zpráva o vývoji zpracovatelského průmyslu zasáhla akcie společností GE (-5,6%) a 3M (-3,94%), jejichž propady tlačily akciové indexy dolů. Pokles cen ropy o 4,1 procenta jako reakce na vstřícné jednání Iráku ohledně vpuštění týmu mezinárodních expertů Spojených národů na jeho území stlačilo ceny akcií ropných společností v čele s Exxon Mobile (-5,16%). Očekávané snížení odhadů zisku největšího výrobce mikroprocesorů na světě, společnosti Intel, analytiky Lehman Brothers mělo pak za následek propad ceny akcií společnosti o 4,86 procenta.
Potvrzení recese technologického sektoru podpořila svým prohlášením společnost IBM (-4,02%), která zřejmě propustí 4000 zaměstnanců ve čtvrtém čtvrtletí poté, co společnost převezme kontrolu nad divizí PricewaterhouseCoopers LLC, kterou nedávno koupila. Pokles ceny postihl automobilku Ford v návaznosti na snížení doporučení analytiků UBS Warburg na „reduce“ z „hold“ v důsledku předpokládané ztráty tržního podílu v následujících letech a větších výdajů na penzijní plány (-7,05%).
Index S&P tak ztratil 4,2 procenta a jeho strmý pád se zastavil až na hodnotě 878,02 bodů. Neméně propadl index Dow Jones, který poklesl o 4,1 procenta a hodnota 8308,05 bodu je na míle vzdálená hranici 9000 bodů, kterou ještě atakoval v závěru minulého měsíce. Technolgický index Nasdaq propadl o 3,88 procenta na 1263,84 bodů.
Roman Koděra