Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Měnová politika - klid zbraní

Měnová politika - klid zbraní

27.8.2002 12:51
Autor: 

Ve čtvrtek bude bankovní rada České národní banky opět jednat o měnové politice. Co od ní můžeme očekávat? Existuje několik důvodů domnívat se, že tentokrát se žádné zemětřesení konat nebude.

Jednoduchý model reakční funkce centrální banky naznačuje, že poslední razantní snížení úrokových sazeb a korekce směnného kurzu koruny podstatným způsobem přiblížily měnové podmínky k rovnováze, resp. stavu domácí ekonomiky a požadovanému vývoji inflace. V době kulminace apreciační vlny dosahovalo roční zhodnocení koruny vůči euru 15%, k dolaru dokonce 25%. V současné době se meziroční posílení koruny pohybuje kolem 10 až 11% vůči euru a 15% vůči dolaru. Zhodnocení nominálního efektivního kurzu dosahuje zhruba 12%, zatímco v červenci přesahovalo 17%. Vzhledem k předchozím vyjádřením členů bankovní rady k adekvátnímu vývoji kurzu by současné situace na devizovém trhu měla být pro centrální banku uspokojivá. Kurz se může stát předmětem diskuse, nepřímá ani přímá intervence nejsou za současné situace příliš pravděpodobné. Snížení úrokových sazeb na konci července zastavilo postupné vzlínání reálných úrokových sazeb související s poklesem inflačních očekávání.

Novým prvkem v diskusi bankovní rady se asi stanou povodně, resp. jejich dopady na českou ekonomiku. Tento faktor sice může ovlivnit prognózy ČNB, vzhledem k tranzitornímu charakteru tohoto šoku je reakce měnové politiky nepravděpodobná.

Významným faktorem pro vývoj domácí ekonomiky, a tedy i rozhodování ČNB, bude hospodářský vývoj v zahraničí. Eurozóna (viz německé HDP za 2. čtvrtletí) ani USA prozatím nenabízí příznivé informace. Stabilita úrokových sazeb v nejbližších měsících je tak nejpravděpodobnějším scénářem v ČR, podobně jako v eurozóně a USA. Ekonomické informace o domácí ekonomice získané od posledního rozhodování o měnové politice nejsou natolik zásadní, aby ČNB musela zasáhnout. Na srpnovém a zářijovém jednání je nejpravděpodobnější neutrální postoj naší měnové autority. Až do projednávání "velké" říjnové situační zprávy zřejmě zůstanou zbraně ČNB v klidu. Současné informace naznačují, že bychom s tříprocentní repo sazbou ČNB mohli oslavit také Nový rok.

David Marek


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data