Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Odhady povodňových škod v ČR, Rakousku a Německu

Odhady povodňových škod v ČR, Rakousku a Německu

19.8.2002 14:30
Autor: 

Shodou okolností se dnes objevily odhady povodňových škod v České republice, Rakousku a Německu. Údaje nejsou zcela srovnatelné, nabízí však první zhodnocení přírodní katastrofy, jež postihla všechny tři uvedené země.

Premiér Vladimír Špidla dnes oznámil odhad škod způsobených povodní na 60 až 90 mld. Kč. Již minulý týden odhadla londýnská výzkumná společnost Economic Intelligence Unit škody na 60 mld. Kč. Pro srovnání uveďme, že škody po povodni v roce 1997 byly odhadnuty na 60 mld. Kč (3,6% HDP) a z veřejných prostředků tehdy byly hrazeny náklady v hodnotě 17 mld. Kč. Uvedených 60-90 mld. Kč současných povodňových škod by představovalo 2,6% až 3,9%. Ač nominálně budou současné škody větší než v roce 1997, díky vzestupu cenové hladiny a vyšší výkonnosti ekonomiky v současnosti by měly být letošní škody pro ekonomiku srovnatelné s povodněmi v roce 1997. Co se týče dopadu na dynamiku hospodářského růstu v ČR, očekáváme snížení meziročního tempa růstu HDP ve 3. čtvrtletí až o 1-1,5%. Celoroční údaj o růstu HDP by měl být nižší o tři až čtyři desetiny procentního bodu a zůstat tak pod hranicí dvou a půl procent.

V mimořádné analýze zpracované analytiky Morgan Stanley jsou uvedeny odhady povodňových škod v Rakousku a Německu. V Rakousku jsou škody odhadovány na 3 až 5 mld. euro (90 až 150 mld. Kč). Vyjádřeno podílem k HDP: 1,5-2,4%. Nejméně negativní dopad budou mít povodně patrně na německou ekonomiku. Podle zmíněné analýzy by v důsledku záplav měl mezikvartální růst HDP ve 3. čtvrtletí zpomalit o dvě desetiny procentního bodu. Přesto i zde škody dosáhly nedozírných hodnot. Pojišťovna Allianz je odhadla na 15 mld. eur (460 mld. Kč), tj. zhruba 0,8% HDP.

David Marek


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Denní kalendář hlavních událostí
    Nebyla nalezena žádná data