Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pražské finanční trhy jsou stále paralyzované

Pražské finanční trhy jsou stále paralyzované

14.8.2002 11:22
Autor: 

Záplavy v Praze způsobily absolutní ochromení finančních trhů i dnes. Pražská burza dnes neobchoduje, většina obchodníků s cennými papíry musela totiž přesunout svá pracoviště, špatně fungují dodávky elektřiny a telefonní síť. Největším problémem by nebylo samotné obchodování s akciemi, ale vypořádání obchodů.

Burza zatím nevydala žádné oficiální stanovisko kromě rozhovorů, zítra se bude pravděpodobně obchodovat jen v Kobosu. Jiří Opletal, zástupce generálního tajemníka burzy, v telefonickém rozhovoru pro agenturu Bloomberg svedl nemožnost otevření burzy na neochotu některých obchodníků obchodovat. Podle nejčerstvějších informací BCPP, bude burzovní systém dnes otevřen pouze pro vypořádání a stahování dat. V systému nebude možné obchodovat. Podle Opletala je však burza schopna zítra obchodování zahájit.

Devizový trh funguje jen omezeně a s velmi nízkou likviditou při obchodování po telefonu, problémem je nefunkční systém Reuters. Koruna již v pondělí oslabila až na 31,42 Kč za euro v souvislosti s očekávanými následky záplav. Někteří dealeři jsou navíc mírně překvapeni, že koruna neoslabila ještě více a naopak ztrátu korigovala.

Dluhopisový trh je také neaktivní, neboť nefunguje obchodní systém ani zde. Jeden z dealerů říká: „vůbec se neobchoduje, nevidím zahraniční trhy ani korunu, myslím, že stejná situace bude i zítra“.

Krizový štáb centrální banky dnes jednal o situaci. Tisková mluvčí sdělila, že všechny systémy ČNB fungují dobře.

Radim Krejčí


Váš názor
  • Trh RM-SYSTÉM
    14.8.2002 15:14

    V reakci na článek „Pražské finanční trhy jsou stále paralyzované“, zveřejněný dne 14.8.2002 na serveru „PATRIA“, sděluje RM-SYSTÉM, a.s., že na jím organizovaném trhu nedošlo k žádným podstatným omezením. Průběžná aukce RM-SYSTÉMu probíhá dle standardního časového programu. Ze 78 obchodních míst je 10 obchodních míst dočasně uzavřeno, a to převážně v Jihočeském kraji a v Praze. V Praze jsou otevřena i nadále obchodní místa v Blanické ulici v Praze 2, v ulici Na strži v Praze 4 a v ulici Podvinný mlýn v Praze 9. Vypořádání obchodů uzavřených na trhu RM-SYSTÉMu probíhá bez problémů v reálném čase vzhledem k tomu, že jak vypořádací banka - Československá obchodní banka, a.s., tak Středisko cenných papírů, pracují normálně. Ing. Lubomír Štícha ředitel RM-SYSTÉM, a.s.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data