Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Záznam z jednání bankovní rady ČNB ze dne 25. července 2002

6.8.2002 10:16
Autor: 

Následuje úplné znění záznamu
Prezentace 7. situační zprávy byla zahájena analýzou aktuálního ekonomického vývoje. Červnová inflace byla nižší než předpokládala dubnová prognóza. Ke zpomalení cenového pohybu došlo ve všech cenových segmentech, největší zpomalení se projevilo v segmentech čisté inflace, zejména potravin, ale pomaleji rostly také ceny neobchodovatelného zboží. K tomuto odchýlení přispěl neočekávaný výrazný pokles dovozních cen a pokles cen zemědělských výrobců. Také poptávkové tlaky byly vzhledem ke zpomalení růstu HDP mírnější. Současný růst je tažen zejména spotřebou. Mzdový vývoj zpomalení růstu cen nezachytil, takže došlo k vyššímu než očekávanému nárůstu reálných mezd. Vývoj peněžních agregátů je v souladu se zpomalením růstu HDP a s nízkoinflačním prostředím.

Červencová prognóza odráží skutečnost, že v roce 2002 budou nákladové faktory působit protiinflačně a že zpomalení růstu HDP a zahraniční poptávky utlumí poptávkové inflační tlaky. Teprve v roce 2003 začnou nákladové faktory působit neutrálně až mírně expanzivně a v důsledku oživení zahraniční poptávky a růstu HDP bude docházet k uzavírání mezery produktu. Protiinflačně také působí vývoj regulovaných cen, jejichž deregulace jsou zatím nižší než ve scénáři, který byl součástí dohody s vládou při diskusi o inflačním cíli. Dle červencové prognózy se bude inflace v roce 2002 pohybovat pod cíleným koridorem a v roce 2003 se přiblíží jeho dolní hraně. Červencový rámec prognózy přináší změnu v podobě opuštění předpokladu neměnnosti sazeb v horizontu prognózy. Červencová prognóza je konsistentní se snížením měnově-politických sazeb ve druhé polovině roku 2002 a s jejich zvýšením v následujícím období.

Bankovní rada navázala na prezentaci 7. situační zprávy diskusí o novém ekonomickém výhledu. Bankovní rada vyhodnotila, že předkládaná korekce prognózy inflace a růstu směrem dolů je v souladu s dalšími dostupnými analýzami. Ke zpomalení růstu HDP a poklesu inflace přispěla kombinace řady faktorů, které byly popsány při prezentaci situační zprávy. Bankovní rada se shodla, že adekvátní reakcí na červencovou prognózu, která predikuje inflaci pod cílovaným koridorem do roku 2003, je snížení sazeb. Bylo řečeno, že důležitým předmětem diskuse bude otázka rozsahu a fázování tohoto snížení.

Bankovní rada zvažovala snížení sazeb v rozsahu 0,75 p.b. a také variantu rozfázování tohoto snížení do dvou postupných kroků v závislosti na tom, zda budou nová data odpovídat předpokladům. Bylo řečeno, že vzhledem k neočekávané dynamice zpomalení inflace, s tím spojenému růstu reálných mezd a k problémům vyvolaných silnou měnou je třeba reagovat rychleji a razantněji. Pomalejší fázování by znamenalo pouze kompenzaci exogenního zpřísnění měnových podmínek. Na podporu mírnějšího počátečního snížení bylo uvedeno, že kombinace neobvykle velkého kroku ve změně sazeb se skutečností, že domácí sazby se dostanou pod hladinu sazeb v eurozóně, může vyslat až příliš razantní signál. V této souvislosti byla také diskutována problematika kurzu. Zazněly názory, že dopad silné měny zatím není na agregovaných datech patrný. Na druhou stranu opakovaně zaznělo, že zpomalení růstu HDP je signálem o určitých negativních dopadech kurzu kombinovaných s dopady zpomalené zahraniční poptávky. Údaje z podnikové sféry jsou dosud smíšené. Měnová politika musí reagovat s předstihem, aby mohla negativní dopady zmírnit.

Bankovní rada se dále věnovala diskusi nového rámce pro tvorbu inflační prognózy, který umožňuje představit veřejnosti červencovou prognózu jako prognózu konsistentní s určitým pohybem sazeb. Model, na němž je prognóza postavena, pracuje s jednoduchou reakční funkcí centrální banky, která je v souladu s definicí cílů ČNB. Z obecného hlediska označila bankovní rada nový rámec za kvalitnější. Bylo zmíněno i jisté riziko přechodové fáze, ve které je korekce prognózy způsobena kombinací změn v předpokladech se změnami v samotné metodologii tvorby prognózy.

Bankovní rada diskutovala rizika budoucího ekonomického vývoje. Bylo uvedeno, že rizikem je nepružný vývoj nominálních veličin – především mezd – v situaci, kdy dochází k neočekávanému zpomalení inflace. Tento faktor spolu s nárůstem reálných sazeb může zhoršit finanční situaci podniků a působit protiinflačně. Zároveň ale dočasný nárůst reálných mezd může přispět k urychlení soukromé spotřeby, takže konečný efekt není možno jednoznačně kvantifikovat. V této souvislosti bylo řečeno, že mzdová vyjednávání by v listopadu měla zohlednit stávající nízkoinflační vývoj, pak by byl vliv setrvačnosti v oblasti mzdového vývoje pouze dočasný. Za další riziko byla označena možná reverze kurzového vývoje, jehož posílení je zatím vnímáno spíše jako trvalejší šok. Opakovaně bylo řečeno, že rizikem ekonomického výhledu je dosavadní nedostatek informací o fiskálním rámci.

Po projednání červencové situační zprávy rozhodla bankovní rada ČNB snížit limitní úrokovou sazbu pro dvoutýdenní repo operace ČNB o 0,75 procentního bodu na 3,00 % a současně snížit diskontní a lombardní sazbu o 0,75 procentního bodu na 2,00%, resp. 4,00% s účinností od 26.7. 2002 v poměru pět hlasů ku dvěma. Dva členové bankovní rady hlasovali pro snížení sazeb o 0,5 procentního bodu.

Přítomni: Guvernér doc. Ing. Z. Tůma, CSc., viceguvernér doc. Ing. O. Dědek, CSc., viceguvernér RNDr. L. Niedermayer, vrchní ředitelka Ing. M. Erbenová, Ph.D., vrchní ředitel doc. Dr. Ing. J. Frait, vrchní ředitel Ing. P. Racocha, MIA, vrchní ředitel Ing. P. Štěpánek, CSc., ministr financí Mgr. Bohuslav Sobotka


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.5.2018
14:19Víkendář: Po Američanech se čínskému tlaku začíná bránit i Evropa
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  
17:00Prahu táhl dolů tabák. V USA září Bioblast Pharma  
16:29Technická analýza: Výnosy dolaru tlačí korunu dolů
15:47Akcionáři schválili v Kofole rekordní výplatu dividend
15:02Perly týdne: Ekonomika bude dál šlapat, Tesla bez 10 miliard dolarů ne
14:22V ospalé Praze lehce ční Philip Morris, červené Evropě by mohly pomoci pozitivně naladěné USA
14:15Applied Materials po rozpačitém výhledu drží divokou kartu (komentář analytika)  
13:48Reuters: Oživení půjček otevírá novou kapitolu pro maďarské banky
13:22Příští lídři Itálie. Dokážou ji vést? A co na to trhy?
12:08Čína má prý pro Trumpa návrhy, jak na zlepšení obchodní bilance
10:33Jak autoritářská vláda v Maďarsku vyhnala Sorose z Budapešti
10:30Italská vláda dohodnuta, ale euro se drží. Koruna koriguje ztráty  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data