Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Platební bilance v únoru: klid před dividendami a krátkodobé půjčky bank

Platební bilance v únoru: klid před dividendami a krátkodobé půjčky bank

12.04.2006 10:25
Autor: David Marek

Komentář doplněn
Běžný účet platební bilance dosáhl v únoru přebytku 2,0 mld. Kč při obvyklé konstelaci přebytku v zahraničním obchodu a schodku bilance výnosů. Finanční účet dosáhl přebytku 16,0 mld. Kč. V případě přímých investic tentokrát došlo k odlivu prostředků, výrazně se ovšem zvýšila krátkodobá pasiva bankovního sektoru.

Vývoz zboží převýšil v únoru dovoz o 7,1 mld. Kč. Zásluhu na tom má především výrazné zvýšení vývozu automobilů a výpočetní techniky. Jak jsme psali v komentáři k zahraničnímu obchodu, mohl být přebytek podstatně vyšší, nebýt nepříznivého vývoje směnných relací. Bilance služeb tentokrát skončila plichtou. Příjmy a výdaje se lišily pouze o několik desítek miliónů korun. Bilance výnosů v únoru jako obvykle teprve vyčkávala na dividendovou sezónu a vykázala schodek 6,0 mld. Kč. Výraznější deficity v této oblasti můžeme očekávat až od dubna. Běžný účet patrně dosáhne v 1. čtvrtletí letošního roku kladného salda podobně jako loni.

Finanční účet nejvíce ovlivnilo zvýšení půjček domácích bank v zahraničí. Objem krátkodobých pasiv vzrostl o 18,8 mld. Kč. U přímých zahraničních investic se obvykle píše, zda byl příliv větší nebo menší. Tentokrát ale došlo k odlivu ve výši 3,9 mld. Kč. Důvodem bylo snížení základního jmění jedné společnosti o 9,7 mld. Kč. Částečnou korekcí byly reinvestice v odhadovaném objemu 6,5 mld. Kč. V případě portfoliových investic došlo již šestý měsíc v řadě v odlivu prostředků. Domácí investoři opět nakupovali dluhopisy i akcie na zahraničních trzích.

Za celý letošní rok očekáváme pokles schodku běžného účtu na 52 mld. Kč (1,7 % HDP) z loňských 62 mld. Kč (2,1 % HDP).


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data