Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Anketa: Jak vysoké má být porodné?

4.4.2006 12:04
Autor: 

Porodné je jednou z důležitých zbraní předvolebního boje. Spojuje osvědčený slib rozdávání s pozitivně vnímaným tématem podpory malým dětem a mladým rodinám. Naposledy z této zbraně vypálila ČSSD, která slíbila razantní navýšení porodného. Za první dítě by se mělo vyplácet 60 tisíc, za druhé 90 a za třetí dokonce 120 tisíc korun. Celá platba by bala rozdělena do tří ročních splátek.

Současné porodné činí 8650 Kč a od dubna se má zvýšit na 17500 Kč. Další nárůst na zmíněných 60 a víc tisíc by si podle ministra Sobotky vyžádal asi 2 miliardy Kč ze státního rozpočtu navíc. Reálný odhad se ale pohybuje kolem 7 miliard. Kromě toho mají vzrůst také přídavky na děti, o dalších slibech ani nemluvě. Podle vládní ČSSD by financování všech slibů bylo zajištěno vyšším hospodářským růstem.

Vyšší porodné je směsí snahy o propopulační politiku a předvolebního populismu. Vliv výše porodného na porodnost na jednu stranu může být příznivý – dítě představuje zvláště pro nízkopříjmové skupiny nemalou finanční zátěž. Na druhou stranu ale jednorázová dávka není samospasitelná, sociální jistoty souvisí i (a možná více) s dostupností práce nebo bydlení. Navíc porodnost ovlivňují populační cykly atp.

Politika podpory porodnosti, pokud je míněna vážně, by se jistě neměla zaměřit jen na porodné. Vzhledem k tomu, že faktický vliv porodného na porodnost je prakticky neměřitelný, je otázkou, zda tento nástroj vůbec používat. A pokud jsme se rozhodli, že porodné ano, pak hned následuje otázka jeho optimální výše. Nízké porodné je finančně dosažitelné, ale nemotivuje. Naopak vysoké porodné motivovat může – problém ale zase spočívá v ekonomické únosnosti takové dávky. Politicky vzato je všechno jasné: Vyšší dávky, nebo alespoň sliby, jsou dobré – zvláště před volbami. Proto je i vysoké porodné dobré.

A co si myslíte Vy o sociálních dávkách a o porodném? Mělo by se za děti platit? A kolik? Zajímá nás Váš názor!

Hlasování a diskuse k tématu probíhá ZDE


Váš názor
  • 4.4.2006 13:36

    Místo nekoncepčních populistických gest, které stojí velké peníze, by neškodilo v propopulační politice ohlédnout se do minulosti, kdy se recept zaplaťpánbůh našel.
    rejp
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů