Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zahraniční obchod v únoru: stejný a tak jiný

Zahraniční obchod v únoru: stejný a tak jiný

4.4.2006 9:24
Autor: David Marek

komentář doplněn
Zahraniční obchod si udržel příznivý vývoj i v druhém měsíci letošního roku, když dosáhl přebytku 7,1 miliardy korun. Vývoz pokračoval ve dvouciferném tempu růstu (11,7 %) díky exportu automobilů a výpočetní techniky. Dynamika dovozu byla ještě o něco vyšší (12,2 %), a to především kvůli vysokým dovozním cenám ropy a zemního plynu. Nebýt růstu dovozních cen, byl by přebytek obchodní bilance výrazně vyšší. Je zřejmé, že i v 1. čtvrtletí letošního roku zahraniční obchod výrazně přispěje k růstu hrubého domácího produktu.

Nejdříve vysvětlení nadpisu: salda obchodní bilance loni a letos v únoru se od sebe liší o pouhých 85 miliónů korun. Srovnání lednových výsledků vyznívá podobně. Jakoby letošní rok byl opakováním roku loňského. Zdání klame. Iluzi podobnosti vytváří směnné relace. Zatímco vývozní ceny v lednu (poslední dostupné údaje) meziročně klesly o 2,0 %, dovozní ceny se zvýšily o 2,7 %. Klín do vývoje cen na obou stranách zahraničního obchodu vrazila drahá ropa a zemní plyn, kde se dovozní ceny zvýšily o 41,3 %. Nebýt rozdílného vývoje cen vývozu a dovozu, dosáhl by přebytek obchodní bilance v únoru zhruba 14 miliard korun, tedy dvojnásobný.

Hybnou silou vývozu jsou především stroje dopravní prostředky. Vývoz tohoto zboží se meziročně zvýšil o 14,3 miliardy korun, a to především díky automobilům a výpočetní technice. Na straně dovozu hrají prim již zmíněná nerostná paliva. V případě zemního plynu se k růstu cen připojila i zvýšená spotřeba, kterou si vynutila letošní tuhá zima.

V letošním roce se pozvolna začíná naplňovat předpoklad mírného zlepšování vývozu do Německa. Z této země v posledních týdnech přichází převážně příznivé informace a vývoz z ČR do Německa už alespoň neklesá. V případě vývozu do ostatních zemí EU je situace podstatně příznivější.

Zdá se, že karty pro vývoj zahraničního obchodu v letošním roce jsou rozdány. Hlavními kartami ve hře jsou ceny surovin (zejména nerostných paliv), směnný kurz (efekt J-křivky), mírné zotavení západoevropských ekonomik (především Německa) a pokračující expanze domácí investiční aktivity. Za celý letošní rok očekáváme přebytek zhruba 70 miliard korun.


Váš názor
 • Rozpor?
  4.4.2006 16:13

  Neni nahodou rust zahranicniho obchodu a rust HDP v rozporu s rustem spotreby a investic?
  dodo
 • Chybná prognóza Patrie
  4.4.2006 10:25

  Z článku celkem plyne proč trh nadstřlil zřejmě neočekával takový vliv ropy a plynu, na druhé straně není jasné proč Patria podstřeilila. Bohužel se ani jindy toto nedozvíme. Bohužel z Patrie se stává stejný bulvár jako je MFD. Je mi to líto byvali jste dobří ale teď jen co se týká pesimismu. Vaše objektivita se zhoršuje a vaše důvěryhodnost v doporučeních je tím již téměř nulová.
  Jiří Havelka
  • Chybná prognóza?
   4.4.2006 10:51

   Vážený pane Havelko, jestli jsme bývali dobří, mi nepřísluší soudit, objektivně Vám ale můžu sdělit, že aktuálně jsou naše odhady měsíčních sald zahraničního obchodu nejpřesnější v ČR (společně s odhady HVB). To se dá jednoduše zjistit z pravidelných anket agentury Reuters. Prognózovat tak proměnlivou záležitost jako je zahraniční obchod není vůbec jednoduché a odchylky v rozsahu jedné miliardy korun, jsou natolik nízké, že nemá cenu je analyzovat a měnit parametry v prognostických modelech. Někdy jsou Vaše názory zajímavé a trefné, tentokrát ale střílite vedle. Přeji hezký den.
   David Marek
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba