Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Případ porodné: norský luxus v české kotlině

30.3.2006 16:36
Autor: David Marek

Čas běží stále rychleji. Schválené zvýšení porodného se ještě nestalo realitou a někteří politici již zamýšlí další změny. A nejen tak ledajaké! Za první dítě by se mělo platit 60.000 Kč, za druhé 90.000 Kč a třetí by do vínku dostalo dokonce 120.000 Kč. Je to málo nebo moc?

Úhlů pohledu je více. Ze strany státní pokladny je jasno. I při sedmiprocentním růstu ekonomiky chybí ve státním rozpočtu několik desítek miliard. Spíše by se tedy mělo hledat, kde šetřit. Prioritou se ale zdá být snad všechno. Investice do infrastruktury, platy státních zaměstnanců, důchody, podpora školství, vědy, výzkumu a nyní i porodné. Jak je to s těmi holuby na střeše?

Jinou možností je podívat se na výši porodného v zahraničí. Některé země porodné vůbec neznají. Švédsko, oblíbený vzor některých českých politiků, je příkladem. Porodné neexistuje ani v Rakousku, Nizozemí či Portugalsku. Nicméně i v případě srovnávání se zeměmi, kde podobná sociální dávka existuje, jsou výpočty zbytečné. Stačí se totiž podívat na Norsko, které je v tomto ohledu nejštědřejší. Porodné v této zemi činí 33.584 norských korun na jedno dítě. Při aktuálním kurzu obou korun to je 106.000 Kč. Správnější porovnání ovšem zahrnuje i zohlednění rozdílu v cenových hladinách. V Norsku je zhruba dvaapůlkrát dráže než v ČR. A rázem jsme zhruba na 43.000 Kč. Právě tolik je porodné v Norsku přepočtené do českých korun podle parity kupní síly.

Pro srovnání v Polsku činí porodné 400 PLN (3.650 Kč podle směnného kurzu), ve Slovinsku 57.190 SIT (4.770 Kč), na Slovensku 4.320 Sk (3.290 Kč). V Maďarsko je stanoveno jako 225% minimální starobní penze, což by aktuálně mělo být asi 5.150 Kč. V západoevropských zemích EU se porodné, je-li zavedeno, pohybuje mezi 400 a 1700 euro. Samozřejmě i zde jsou rozdílené cenové hladiny, ale i po jejich zohlednění by bylo zamýšlené porodné v ČR na hony vzdáleno.

Rodit v Čechách, případně na Moravě, bude bolet ještě o něco méně než v Norsku, které si své rodiny hýčká. Chvályhodné. Zbývá jen nalézt podobně bohatá ložiska ropy, jaká skýtá severomořský šelf.

Hlasování v anketě o porodném a diskuse k tématu probíhá ZDE

Váš názor
  • A kdo ho bude dostávat ???
    31.3.2006 10:11

    V rámci rovnoprávnosti a zvýšení porodnosti bych také doporučoval dávku "porodné" rozdělit mezi muže a ženy rovným dílem. Naval bych to "porodné" a "oplodné". Navíc by muži měli dostávat dvojitou dávku "oplodného" za mimomanželský styk, neboť riskují rozvrácení vlastní rodiny za účelem zvýšení porodnosti v ČR. Průkopníkem tohoto nápadu bych z řad ČSSD viděl nynějšího ministra zdravotnictví MUDr. Ratha .... A´t žije mnohoženství v netradiční formě ....
    martinFX
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data