Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČEZ: Trh s elektřinou potřebuje více Evropy

ČEZ: Trh s elektřinou potřebuje více Evropy

24.3.2006 13:28
Autor: 

Následuje tisková zpráva ČEZ
Praha 24. března – Na zasedání Evropské Rady v Bruselu ve dnech 23.-24. března 2006 je nejvyššími představiteli zemí EU projednáván návrh nové energetické politiky, který by měl napomoci řešit palčivé problémy, kterým státy EU v oblasti energetiky čelí.

Energetická společnost ČEZ vítá současnou snahu EU, protože již několik let pomáhá k odstranění veškerých bariér bránících volnému trhu nejen v rámci jednotlivých států, ale v rámci celé unie. I proto patří český trh k těm nejotevřenějším v EU. Jedině při odstranění veškerých bariér budou vystaveni konkurenci všichni výrobci, bude zajištěna mnohem vyšší stabilita a bezpečnost dodávek a ceny budou určovány skutečnými náklady na výrobu.

„ČEZ vítá návrh rakouského předsednictví, stejně jako klíčové návrhy nedávno zveřejněné Zelené knihy. Efektivní energetická politika, opírající se o plně fungující evropský trh s elektřinou, je jistě oblastí, ve které je zapotřebí více Evropy, nikoli méně“, uvedl Alan Svoboda, místopředseda představenstva a obchodní ředitel Skupiny ČEZ a pokračoval, „Evropské státy budovali mezinárodní propojení především z důvodu technického zabezpečení dodávek, z důvodu vzájemné výpomoci. Vedení původně nebyla budována pro obchod, protože v té době trhy liberalizovány nebyly. To se musí rychle změnit, mezinárodní propojení musí umožnit vytvoření jednotného trhu s elektřinou. Přidělování kapacit těchto propojení navíc musí být nediskriminační.“

Vysoká míra závislosti na importu, vysoké ceny energií, globální změna klimatu, bezpečnostní rizika spojená s dodávkami zdrojů energie, ale i naléhavá potřeba investic do energetické infrastruktury či dokončení konkurenceschopného vnitřního trhu s energiemi – to jsou problémy sdílené všemi členskými státy a efektivně mohou být řešeny pouze na evropské úrovni. Evropská energetická politika musí vyvažovat tři klíčové cíle: bezpečnost dodávek energie, udržitelnost a konkurenceschopnost. Evropa dosud nevytvořila plně konkurenceschopné vnitřní trhy s energiemi. Neúplným uplatňováním směrnic Evropská unie dostatečně nevyužívá hospodářský potenciál, který vychází z plně otevřených liberalizovaných energetických trhů.

ČEZ považuje za předpoklad jakékoli úspěšné energetické politiky na evropské úrovni zachování národní suverenity v otázkách struktury energetických zdrojů a způsobu jejich zajištění (diversifikace). ČEZ je jednoznačným zastáncem nejmodernějších trendů v oblasti energetiky. Tímto trendem je energetický mix využívající všechny dostupné zdroje bez ideologických předsudků.

Proto ČEZ v souladu s plány EU předpokládá větší využití obnovitelných zdrojů energie. Skupina ČEZ je dále přesvědčena, že do výzkumu a vývoje v oblasti energetiky musí být investovány finanční prostředky, adekvátní významu energetiky pro ekonomickou prosperitu a kvalitu života v zemích EU.

„Skupina ČEZ je významným evropským energetickým subjektem. Investicemi a akvizicemi v Polsku, Rumunsku, Bulharsku či dalších zemí jihovýchodní Evropy přispívá k stabilizaci a integraci evropského prostoru. Energetická politika EU proto stojí v popředí našeho zájmu“, dodal Svoboda.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.5.2018
14:19Víkendář: Po Američanech se čínskému tlaku začíná bránit i Evropa
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  
17:00Prahu táhl dolů tabák. V USA září Bioblast Pharma  
16:29Technická analýza: Výnosy dolaru tlačí korunu dolů
15:47Akcionáři schválili v Kofole rekordní výplatu dividend
15:02Perly týdne: Ekonomika bude dál šlapat, Tesla bez 10 miliard dolarů ne
14:22V ospalé Praze lehce ční Philip Morris, červené Evropě by mohly pomoci pozitivně naladěné USA
14:15Applied Materials po rozpačitém výhledu drží divokou kartu (komentář analytika)  
13:48Reuters: Oživení půjček otevírá novou kapitolu pro maďarské banky
13:22Příští lídři Itálie. Dokážou ji vést? A co na to trhy?
12:08Čína má prý pro Trumpa návrhy, jak na zlepšení obchodní bilance
10:33Jak autoritářská vláda v Maďarsku vyhnala Sorose z Budapešti
10:30Italská vláda dohodnuta, ale euro se drží. Koruna koriguje ztráty  

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Denní kalendář hlavních událostí
    Nebyla nalezena žádná data