Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

ÚOHS: Český Telecom opět zneužil dominantního postavení na trhu s ADSL

22.3.2006 14:52
Autor: 

Následuje tisková zpráva ÚOHS: Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Martin Pecina uložil svým pravomocným rozhodnutím sankci ve výši 80 milionů korun společnosti Český Telecom, a.s. (dále jen „ČTc“) za zneužití dominantního postavení na trhu zprostředkování přístupu ke službám sítě Internet a přenosu dat za užití technologie ADSL. „Společnost svým jednáním znemožnila alternativním operátorům po nezanedbatelnou dobu nabízet konkurenceschopné služby na maloobchodním trhu ADSL,“ řekl předseda Pecina.

ČTc na tiskové konferenci konané dne 26. 11. 2003 zveřejnil novou podobu služeb na maloobchodním trhu poskytování přístupu k internetu prostřednictvím ADSL. Ty měly od 1. ledna 2004 nahradit služby poskytované prostřednictvím jeho složky Internet On Line, přičemž ve stejný den (tj. 26. 11. 2003) rovněž zveřejnil změnu své velkoobchodní nabídky, na základě které ADSL služby koncovým zákazníkům poskytují ostatní operátoři. Zveřejněním obou nabídek ve stejný den neposkytla společnost ČTc ostatním operátorům dostatečný časový předstih pro posouzení velkoobchodní nabídky tak, aby tito operátoři mohli se společností ČTc zahájit jednání o nové podobě ADSL služeb a uzavřít s ní smlouvu umožňující poskytování těchto služeb. Společnost ČTc svým jednáním znemožnila alternativním operátorům nabízet koncovým zákazníkům služby ADSL za srovnatelných podmínek. Přitom alternativní operátoři nejsou službu ADSL bez přístupu k infrastruktuře v držení ČTc schopni poskytovat. Tím získala společnost ČTc značnou konkurenční výhodu a způsobila újmu konkurentům.

Vymezení relevantních trhů

Předseda Úřadu potvrdil v řízení o rozkladu většinu závěrů prvoinstančního orgánu. Podle druhostupňového rozhodnutí však nebyla dostatečně prokázána újma způsobená koncovým zákazníkům a dále v prvostupňové sankci 90 mil. Kč neměly být zohledněny procesní prohřešky ČTc. Pokuta byla z těchto důvodů snížena o 10 milionů korun a lépe tak odpovídá závažnosti a délce trvání protisoutěžního jednání, jakož i opakovanému porušování zákona ze strany společnosti ČTc.


Váš názor
 • fíhá
  22.3.2006 16:35

  stát má pěknou dojnou krávu,kterou umí pc dobře podojit
  hmmmmm
  • dobre jim tak, zlutejm
   22.3.2006 20:14

   Vzdyt si zluty delaji z konkurence jen legraci a ze svych zakazniku dojny kravy. Chovaji se naprosto arogantne na vsechny strany, krome toho takovy pokuty jsou pro nejako jako kdyz moucha posere slona. Klidne by mohly byt 10x vyssi a vysledek by byl stejny.
   Flint
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  9:00CZ - PPI, y/y
  11:00EMU - CPI, y/y