Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Střední Evropa: Přehled důležitých akciových zpráv - průběžně doplňováno

22.3.2006 11:11
Autor: KBC/Patria

MOL podal předběžné nabídky na dvě pákistánské společnosti
MOL podalo, vedle ostatních 16 zájemců, dvě předběžné nabídky na pákistánské distributory zemního plynu. Mezi ostatními zájemci jsou BP, Shell a Mitsui, stejně jako mnoho ostatních domácích a zahraničních společností.

Podle oficiálního prohlášení se pákistánská vláda rozhodla neprodat oba podíly jednomu zájemci, aby se vyhnula monopolu. Obě společnosti jsou kotovány na burze v Karáčí, a dohromady jejich tržní kapitalizace dosahuje zhruba 1,5 mld. USD.

Pokud si vzpomenete na nedávné rozhodnutí MOL prozkoumat pákistánské pole se zemním plynem, můžeme to považovat za hlavní příčinu účastnit se tohoto tendru. Podle našeho názoru má MOL daleko více zájem o hloubkovou kontrolu v přenosové části společnosti než skutečně získat podíly v těchto společnostech, aby tak lépe porozuměl nákladové struktuře a lépe se připravil na možná budoucí vyjednávání.

Tuto zprávu hodnotíme z hlediska dnešního obchodování jako neutrální a i nadále doporučujeme Koupit akcie MOL a naší cílovou cenu 25 730 HUF.

BA-CA: Výsledky za 4Q05 zaostaly za očekáváním
Čistý zisk dosáhl ve 4Q05 140 mil. EUR, což znamená pokles proti minulému čtvrtletí o 62,2 % a meziroční pokles o 16,1 %, proti našemu očekávání 204,6 mil. EUR. To se rovná čistému zisku za celý rok 2005 ve výši 964 mil. EUR, znamenající meziroční nárůst 58,3 %. Pro toto čtvrtletí nebyly k dispozici žádné konsensuální odhady a na první pohled by mělo být zdůrazněno, že tyto horší výsledky proti očekávání byly způsobeny zejména jednorázovými položkami ve výši 143 mil. EUR (před zdaněním), včetně 18 mil. EUR na strukturální změny, 30 mil. EUR na restrukturalizaci rakouských malých a středních podniků, 70 mil. EUR zvýšených rezerv (částečně na srovnání standardů s Unicreditem) a 25 mil. EUR zvláštní sazba na re-branding a další náklady v souvislosti s re-brandingem Unicredita. Upravený zisk před zdaněním uvedený bankou 333 mil. EUR, představující nárůst proti minulému čtvrtletí o 8,5 %, překonal náš odhad 283,5 mil. EUR. Proto bychom očekávali pozitivní reakci trhu, v momentě kdy budou prozkoumány základní výsledky. Na základě těchto výsledků upravíme naše předpovědi, ale do té doby je pouze jasno o konečné podobě skupiny, taková analýza nabízí i jiný pohled.

Stejně jako trh nahlíží na výsledky, tak bude čekat na další dnešní vyjádření ohledně nové skupinové architektury a období ve kterém by tyto změny mohly proběhnout. Zatímco konsolidace provozu v regionu CEE přinese určité synergie pro skupinové akcionáře, rozsah ve kterém z toho budou profitovat i minoritní akcionáři BA-CA záleží na budoucí struktuře skupiny a konečném ocenění meziskupinových transakcí.

TPSA profituje z byrokratických překážek
Jak uvádí deník Rzeczpospolita, formální jmenování šéfa nového telekomunikační regulačního orgánu UKE se odehraje později než se všeobecně očekávalo, protože proces, ve kterém vybírá kandidáty KRRiT („hlídací pes“ médií) teprve začal. Každý z pěti členů postupně vybere tři kandidáty, a potom celý orgán prezentuje tři jména polskému premiérovi, konečný kandidát bude vybrán právě ministerským předsedou. Jakékoli zpoždění tohoto procesu, které je pravděpodobné, protože kandidáty musí předložit certifikáty IPN, obdobu českého lustračního osvědčení, bude znamenat další zpoždění při schvalování nového zákona zaměřeného na podporu konkurence na polském telekomunikačním trhu, např. zavedení interního roamingu nebo oddělení místních okruhů.

TPSA oznámila zahájení testování online televize ve spolupráci s Canal Plus a připravuje se na zahájení provozu video-on-demand na konci tohoto roku. To je v souladu s novou strategií společnosti o přesunu k inovativním službám, včetné IPTV. Polský ministerský předseda projedná prodej zbývajícího státního podílu 3,78 % v TPSA s šéfem France Telecom, který příští týden přijede do Polska. Očekáváme mírně pozitivní reakci trhu na tyto zprávy, které jsou pro pozici na trhu TPSA příznivé, a opakujeme naše doporučení Koupit akcie a fundamentální cenu 28,8 PLN za akcii.

Polské banky: Centrální banka se vyjádřila k vysokým poplatkům bank
Podle titulního článku polského deníku Parkiet uvedl viceguvernér polské centrální banky, že by bankovní sektor měl zvážit úroveň poplatků, které účtují svým klientům. Spor začal poté co jedna poradenská firma zveřejnila zprávu o úrovni poplatků v celé Evropě a kde bylo zároveň uvedeno, že Polsko má jedny z nejvyšších poplatků v celé Evropě. Bankovní sektor použil jako protiargument zprávu, kterou na konci loňského roku vydala jiná poradenská firma, a kde bylo uvedeno, že tyto poplatky ani nepokryjí náklady. V loňském roce se odehrál spor mezi českými bankami a vládou kvůli stejnému problému.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
28.5.2018
12:12Nový italský zmatek rozhýbal trhy. Euru nejprve pomohl, ale už ho tlačí níž  
11:57Týdenní výhled: Politické vlny v Itálii a svítání nad schůzkou Trump-Kim. Z USA data z trhu práce  
10:47Brusel se snaží rozdělit Visegrádskou čtyřku. Kam se vydá Praha?
10:25Praha dnes koriguje páteční ztráty. Německu pomáhá do výšin Lufthansa  
9:15Rozbřesk: V koruně mohou krátkodobě přetrvat výprodeje. Dlouhodobě směr silnější úrovně
8:56Evropské burzy se asi zazelenají, italské krizi navzdory  
8:33Populisté vládu v Itálii nesestaví, prezident odmítl euroskeptika
8:32Dílo slavné české malířky Toyen se v nedělní aukci galerie Kodl vydražilo za bezmála 20 milionů korun
6:09Fidelity: Investice do vládních dluhopisů zůstávají zajímavé kvůli rostoucí inflaci
27.5.2018
16:58Ceny ropy čeká velká revoluce
10:10Víkendář: Putinovo Rusko z první ruky
26.5.2018
17:05Zlato 2048
10:13Víkendář: Fischer o ostudě Německa, Evropě zmítané vírem dějin a ničícím Trumpovi
25.5.2018
22:00Ropa úřadovala na amerických trzích
18:56Blíží se doba, kdy bude hotovost opět královnou?
17:36Smrt tradičního maloobchodu probíhá úplně jinak, než se většinou domníváme
17:34Technická analýza: Koruna v defenzívě, euro nejníže od loňského listopadu
17:24Erste potopila pražskou burzu, ČEZ pod tlakem prodávajících. Unicredit bank – 3,5%!  
17:17Itálie a ropa ovládly závěr týdne. Euro dál padá  
17:00Estonské banky "vypraly" miliardy dolarů a eur z Ruska

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data