Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Střední Evropa: Přehled důležitých akciových zpráv - průběžně doplňováno

22.03.2006 11:11
Autor: KBC/Patria

MOL podal předběžné nabídky na dvě pákistánské společnosti
MOL podalo, vedle ostatních 16 zájemců, dvě předběžné nabídky na pákistánské distributory zemního plynu. Mezi ostatními zájemci jsou BP, Shell a Mitsui, stejně jako mnoho ostatních domácích a zahraničních společností.

Podle oficiálního prohlášení se pákistánská vláda rozhodla neprodat oba podíly jednomu zájemci, aby se vyhnula monopolu. Obě společnosti jsou kotovány na burze v Karáčí, a dohromady jejich tržní kapitalizace dosahuje zhruba 1,5 mld. USD.

Pokud si vzpomenete na nedávné rozhodnutí MOL prozkoumat pákistánské pole se zemním plynem, můžeme to považovat za hlavní příčinu účastnit se tohoto tendru. Podle našeho názoru má MOL daleko více zájem o hloubkovou kontrolu v přenosové části společnosti než skutečně získat podíly v těchto společnostech, aby tak lépe porozuměl nákladové struktuře a lépe se připravil na možná budoucí vyjednávání.

Tuto zprávu hodnotíme z hlediska dnešního obchodování jako neutrální a i nadále doporučujeme Koupit akcie MOL a naší cílovou cenu 25 730 HUF.

BA-CA: Výsledky za 4Q05 zaostaly za očekáváním
Čistý zisk dosáhl ve 4Q05 140 mil. EUR, což znamená pokles proti minulému čtvrtletí o 62,2 % a meziroční pokles o 16,1 %, proti našemu očekávání 204,6 mil. EUR. To se rovná čistému zisku za celý rok 2005 ve výši 964 mil. EUR, znamenající meziroční nárůst 58,3 %. Pro toto čtvrtletí nebyly k dispozici žádné konsensuální odhady a na první pohled by mělo být zdůrazněno, že tyto horší výsledky proti očekávání byly způsobeny zejména jednorázovými položkami ve výši 143 mil. EUR (před zdaněním), včetně 18 mil. EUR na strukturální změny, 30 mil. EUR na restrukturalizaci rakouských malých a středních podniků, 70 mil. EUR zvýšených rezerv (částečně na srovnání standardů s Unicreditem) a 25 mil. EUR zvláštní sazba na re-branding a další náklady v souvislosti s re-brandingem Unicredita. Upravený zisk před zdaněním uvedený bankou 333 mil. EUR, představující nárůst proti minulému čtvrtletí o 8,5 %, překonal náš odhad 283,5 mil. EUR. Proto bychom očekávali pozitivní reakci trhu, v momentě kdy budou prozkoumány základní výsledky. Na základě těchto výsledků upravíme naše předpovědi, ale do té doby je pouze jasno o konečné podobě skupiny, taková analýza nabízí i jiný pohled.

Stejně jako trh nahlíží na výsledky, tak bude čekat na další dnešní vyjádření ohledně nové skupinové architektury a období ve kterém by tyto změny mohly proběhnout. Zatímco konsolidace provozu v regionu CEE přinese určité synergie pro skupinové akcionáře, rozsah ve kterém z toho budou profitovat i minoritní akcionáři BA-CA záleží na budoucí struktuře skupiny a konečném ocenění meziskupinových transakcí.

TPSA profituje z byrokratických překážek
Jak uvádí deník Rzeczpospolita, formální jmenování šéfa nového telekomunikační regulačního orgánu UKE se odehraje později než se všeobecně očekávalo, protože proces, ve kterém vybírá kandidáty KRRiT („hlídací pes“ médií) teprve začal. Každý z pěti členů postupně vybere tři kandidáty, a potom celý orgán prezentuje tři jména polskému premiérovi, konečný kandidát bude vybrán právě ministerským předsedou. Jakékoli zpoždění tohoto procesu, které je pravděpodobné, protože kandidáty musí předložit certifikáty IPN, obdobu českého lustračního osvědčení, bude znamenat další zpoždění při schvalování nového zákona zaměřeného na podporu konkurence na polském telekomunikačním trhu, např. zavedení interního roamingu nebo oddělení místních okruhů.

TPSA oznámila zahájení testování online televize ve spolupráci s Canal Plus a připravuje se na zahájení provozu video-on-demand na konci tohoto roku. To je v souladu s novou strategií společnosti o přesunu k inovativním službám, včetné IPTV. Polský ministerský předseda projedná prodej zbývajícího státního podílu 3,78 % v TPSA s šéfem France Telecom, který příští týden přijede do Polska. Očekáváme mírně pozitivní reakci trhu na tyto zprávy, které jsou pro pozici na trhu TPSA příznivé, a opakujeme naše doporučení Koupit akcie a fundamentální cenu 28,8 PLN za akcii.

Polské banky: Centrální banka se vyjádřila k vysokým poplatkům bank
Podle titulního článku polského deníku Parkiet uvedl viceguvernér polské centrální banky, že by bankovní sektor měl zvážit úroveň poplatků, které účtují svým klientům. Spor začal poté co jedna poradenská firma zveřejnila zprávu o úrovni poplatků v celé Evropě a kde bylo zároveň uvedeno, že Polsko má jedny z nejvyšších poplatků v celé Evropě. Bankovní sektor použil jako protiargument zprávu, kterou na konci loňského roku vydala jiná poradenská firma, a kde bylo uvedeno, že tyto poplatky ani nepokryjí náklady. V loňském roce se odehrál spor mezi českými bankami a vládou kvůli stejnému problému.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.01.2021
22:03Bidenův první den povzbudil Wall Street  
18:31Biden se stal 46. prezidentem Spojených států. Slibuje ukončit "hrubou" válku
17:37Ifo: Německá ekonomika se po stagnaci v 1. čtvrtletí vrátí k růstu
17:26Atraktivita bankovních akcií
17:22Růst nabírá na síle, podporou výsledky. V čele kráčí Nasdaq  
16:25ASML nepřestává překvapovat a zlepšuje výhled (komentář analytika)  
16:24Temná chvíle ještě neskončila. Pět otázek pro ECB
15:13MF mírní odhad loňského propadu HDP. Sráží však prognózu na letošek
14:05Obchodníci z Morgan Stanley navyšují rekordní zisky banky
13:43Banky v eurozóně zpřísní v 1Q přístup k úvěrům, firmám chybí bilion eur
13:07Nord Stream 2 naráží na další těžkosti. Gazprom připouští možnost zrušení
13:06Sněmovna schválila povinný podíl prodeje tuzemských potravin ve větších obchodech
13:00ODS prosadila odklad schvalování zákona o výkupu elektřiny z plánovaného nového bloku Dukovan do února
12:18Audi a FAW budou v Číně vyrábět luxusní elektromobily
11:27Inflace v EU v prosinci mírně vzrostla, dosáhla 0,3 procenta
11:18Objem hypoték stoupl loni na rekordních 254 miliard Kč. Průměrná sazba v prosinci opět nižší
11:13V USA nastupuje vláda slibující masivní výdaje, akciím se ráno daří  
10:45Webinář zdarma o výhledu pro akcie na pražské burze již dnes od 15:30. Ještě se stíháte přihlásit!
10:26Počet uživatelů Netflixu vyskočil nad 200 milionů, akcie rostou o 12 pct  
9:13Rozbřesk: MF zhorší výhled pro růst ekonomiky i schodek. Yellenová nechá dolar trhu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Alcoa Corp (12/20 Q4, Aft-mkt)
Bank of New York Mellon Corp/The (12/20 Q4, Bef-mkt)
Kinder Morgan Inc (12/20 Q4)
Procter & Gamble Co/The (12/20 Q2, Bef-mkt)
United Airlines Holdings Inc (12/20 Q4, Aft-mkt)
UnitedHealth Group Inc (12/20 Q4, Bef-mkt)
7:00ASML Holding NV (12/20 Q4)
8:00UK - Harmonizovaný CPI, y/y
11:00EMU - CPI, y/y
13:30Morgan Stanley (12/20 Q4)