Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
O čem se mluví... přežije Lucent rok 2006 ?

O čem se mluví... přežije Lucent rok 2006 ?

20.03.2006 17:21
Autor: Roman Koděra, Patria Finance

Akcie společnosti Lucent Technologies se staly v minulosti oblíbeným titulem velkých hráčů, kteří si místo kasina v Las Vegas vybrali Wall Street jako místo pro své „hazardní hry“. Po dosažení maxima 63 USD v roce 1999, tedy těsně před prasknutím „internetové bubliny“ v roce 2000, se jejich cena pozvolna propadala až na 58 centů v roce 2002. Poslední rok byl pro akcie této společnosti přeci jen úspěšnější, když se jejich cena pohybovala v rozmezí 2,50 USD až 3 USD, když její fanoušci vsázeli na velké jméno a velký sektor.

Ale jaká bude budoucnost této společnosti ? Výrobce telekomunikačního zařízení, který se potýká s úbytkem zákazníků, protože zůstává stranou velkých obchodů, ke kterým dochází v sektoru díky poslední vlně fúzí a akvizic. Mezi ně patří transakce jako AT&T a BellSouth, nebo již dokončená transakce Sprint a Nextel.

Další „neúspěch“ zatím provází 3G, kde se očekával výrazný nárůst tržeb. Při pohledu na informace světové jedničky mezi mobilními operátory společnosti Vodafone velmi rychle zjistíme, že zisky rostly minimálně, ale počáteční investice dosáhla 30 mld. USD. Další investice společností Verizon, Sprint Nextel , Vodafone a Cingular se letos zvýší o 3 %, což bude o 16 % méně než v loňském roce. Tyto zprávy nevěstí tedy nic dobrého pro Lucent, protože tento segment trhu znamená pro společnost 12 % výnosů a představuje v dlouhodobém plánu Lucentu největší potenciál růstu.

Akcie Lucentu jsou při tržní kapitalizaci 13 mld. USD jednou z nejaktivnějších emisí na Big Board a jejímu vedení nelze upřít snahu dostat společnost opět do dobré kondice. Snížení dluhu na polovinu od roku 2002 je toho důkazem. Také za poslední dva fiskální roky společnost vykázala zisk, ale při tomto hodnocení nesmíme přehlédnou ten fakt, že 82 % tohoto zisku nepřišlo z hlavní činnosti, ale překapitalizovaného penzijního fondu a to, jak sami uznáte, není dlouho udržitelný stav. Jedním z těchto potvrzení může být první fiskální čtvrtletí v roce 2006. Společnost vykázala čistou ztrátu 104 mln USD, což bylo pod odhadem všech dotázaných analytiků. Lucent se také dostává do přímé konfrontace s konkurencí jako je LM Ericsson, Motorola a Nokia. Čtvrtou společností byl Nortel, ale ten se potýká s účetními problémy.

Lucent věří, že rostoucí ekonomika Číny bude dalším záchytným bodem pro jeho výrobky, ale prozatím tamní vláda odložila vydání licencí a tím spuštění celého projektu. Výsledkem toho nemusí být úplný konec nadějí Lucentu, ale v případě další konsolidace může padnout volba i na něj. Bohužel podle některých ani prodej společnosti nepřinese investorům toliko očekávaný zisk. Ptáte se proč? Protože podle odhadů analytiků je jeho cena závislá pouze na ceně divize bezdrátové komunikace a ta je při akceptaci odhadu růstu a násobku za průmyslový sektor 1,2 v celkovém úhrnu 5 mld. USD, tedy 1,12 USD na akcii. Ani když připočtete prémii 30 % za převzetí, nedostanete lepší cenu než 1,50 USD.

Co s tím? Pokud budete věřit této myšlence a víte že cena na trhu je vyšší, zvedněte sluchátko nebo se připojte na internet a ...


Váš názor
 • hráči si vybrali se píše s "i", nikoli vybraly
  22.03.2006 16:09

  2. řádek: hráči si vybrali se píše s "i", nikoli vybraly.
  nu n
Aktuální komentáře
23.01.2021
15:12Čínský dluhový stisk Afriky
9:11Víkendář: Přichází korporátní digitální transformace
22.01.2021
22:03Zavěr týdne v USA ve znamení mírného poklesu  
18:56Moneta oznamuje ochotu jednat o převzetí Air Bank a transakci, která může vést k zásadnímu podílu PPF
18:35MONETA Money Bank, a.s: Uveřejnění vnitřní informace
17:59Tomáš Vlk: Hodnotové a cyklické akcie by letos měly mít v portfoliu větší prostor
17:15Akcie v minusu, euro odolává, dluhopisy na závěr týdne se ziskem  
17:00Mora z ČNB: Příští pohyb sazeb vidím spíše vzhůru
16:26Rozdíl mezi americkými a evropskými akciemi
16:09Intel zatím neplánuje outsourcing výroby čipů (komentář analytika)  
14:42VW za loňský rok čeká provozní zisk kolem deseti miliard eur
14:42Perly týdne: Akcie nastaveny na dokonalost, dolar na pokles a u nás nezájem o paušální daň
14:19FAZ: Z českých kvót na potraviny by mohl profitovat Babiš
13:14Hanke: Řešení latinskoamerických měnových pohrom
13:12Německo zhoršilo odhad letošního růstu HDP na 3 procenta
12:32Podnikatelská aktivita v eurozóně v lednu dále klesla
11:29NET4GAS uskutečnila úpis dvou tranší korunových dluhopisů včetně výjimečné na korunovém trhu za posledních 10 let
11:12Negativní dopoledne. Investoři si všimli, že koronavirus zůstává problémem  
10:29Škodě loni v Česku klesla výroba na tři čtvrtě milionu aut
10:25Masivní fiskální podpora a inflace jako šedá labuť

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Kalendář událostí
  Nebyla nalezena žádná data