Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČEZ: Nemovitosti na prodej a plánovaná odstávka Dukovan

ČEZ: Nemovitosti na prodej a plánovaná odstávka Dukovan

10.3.2006 9:57
Autor: Tomáš Gatěk, Patria Finance

ČEZ oznámil, že začne prodávat aktiva, hlavně nemovitosti, již příští rok. Cena jmění nebyla uvedena, ale mluvčí ČEZu mluvil o několika miliardách. Domníváme se, že rozhodnutí souvisí s restrukturalizací společnosti a integrací distribučních společností, a to činí nemovitosti zbytečnými. Zprávu vnímáme jako pozitivní vzhledem k tomu, že ČEZ sníží svoje náklady a naopak posílí cash flow. ČEZ následuje Český Telecom v rozhodnutí prodat některé nemovitosti a zpátky některé z nich pronajmout. Vzhledem k tomu, že prodej posílí cash flow společnosti a trh může spekulovat o zvýšení dividendy, může mít tato zpráva pozitivní vliv na dnešní obchodování, nicméně opakujeme naše doporučení Držet.

Jaderná elektrárna Dukovany zavře 11. března jednu ze svých jednotek kvůli plánované údržbě a výměně paliva. Blok bude uzavřen po dobu 33 dní. Jaderná elektrárna tento rok plánuje vyprodukovat rekordní množství elektřiny, zhruba 14 000 GWh v porovnání s 13 700 GWh v loňském roce.


Váš názor
 • pozitivní zpráva?
  10.3.2006 10:14

  Prodat nemovitosti a zpátky některé z nich pronajmout? Já se naopak domnívám, že rozhodnutí souvisí s oblíbenou hrou "já na bráchu - brácha na mě". Nájem pak bude takový, že nemovitost bude zaplacena za pár let. Jak tohle může někdo považovat za pozitivní zprávu pro ČEZ?
  Dušan
  • Dušane mysli !
   10.3.2006 10:45

   systém "já na bráchu - brácha na mě" asi v podmínkách ČEZu není realizovatelný - proč? 1) představenstvo je odpovědné za své kroky, má povinnost počínat si s péčí řádného hospodáře, ručí za to tuším svým majetkem, jako akcionář ho klidně zažaluju a nebyl bych určitě sám 2) co s nemovitostí kterou opravdu nepotřebuju? prodej je to nejlepší co mohu udělat 3) A je tu i aspekt finančně-daňový - přemrštěně vysoký zpětný nájem nemůže ČEZu projít ani u berňáku. Takže se nevýhodných prodejů a zpětných nájmů nebojím.
   investor
   • Slyšeli jsme slovo teoretika. Haleluja :-)
    10.3.2006 15:22

    Systém "já na bráchu - brácha na mě" je v podmínkách firmy vlastněné státem v našem Kocourkově úplně nejlépe realizovatelný ... Kdo bude koho žalovat ? Stát sám sebe ? :-) Ale nebojej se, ČEZ z našich firem a domácností slušně dře kůži (za tichého přikyvování "sociální" vlády, padž každá koruna do státní kasičky dobrá, že :-) a dle posledních "analýz" se prý cena elektřina bude přibližovat podstatně rychleji k západoevropské ...
    PaulC
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba