Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČNB: Růst HDP je výrazně nad prognózou, data ukazují na trvalé zrychlování

ČNB: Růst HDP je výrazně nad prognózou, data ukazují na trvalé zrychlování

9.3.2006 13:19
Autor: 

Následuje tisková zpráva ČNB:
Podle předběžného odhadu ČSÚ se reálný HDP ve 4. čtvrtletí 2005 meziročně zvýšil o 6,9 %, oproti revidovaným 5,8 % ve třetím čtvrtletí. Za celý loňský rok dosáhl ekonomický růst rekordní výše 6,0 %.

Zveřejněný údaj byl výrazně vyšší než lednová prognóza ČNB, která naopak předpokládala mírné zvolňování tempa růstu. Část této odchylky lze přičíst revizi dat za předchozí čtvrtletí. Odhadovaný meziroční růst za 3. čtvrtletí byl zvýšen ze 4,9 % na 5,8 %. Nová data tak ukazují na trvalé a dynamické zrychlování růstu, nikoli na jeho stagnaci či mírný pokles.

Z hlediska vývoje struktury poptávky v ekonomice se zveřejněná data naopak od prognózy ČNB zásadně neodchylují, rozdíly byly jen dílčí. (Tento zdánlivý paradox je způsoben mimo jiné tím, že podle aktuální praxe ČSÚ není reálný HDP dán součtem jednotlivých výdajových položek, nýbrž je odvozen nepřímo metodou tzv. zřetězených indexů.) Hlavním tahounem růstu zůstává bilance zahraničního obchodu zbožím a službami ve stálých cenách, jejíž výsledek odpovídal prognóze ČNB. V souladu s očekáváním zůstává umírněný růst spotřeby domácností. Spotřeba vlády mírně klesá, i když oproti prognóze pomalejším tempem. Růst fixních investic byl poněkud vyšší než předpokládala prognóza, jednalo se však zejména o důsledek předchozí revize dat bez známek výraznějšího zrychlení oproti předchozímu čtvrtletí.

Rychlý hospodářský růst prozatím nebyl doprovázen viditelnými poptávkovými tlaky na zrychlení inflace. Tato skutečnost naznačuje, že v pozadí dosažených výsledků stojí z velké části změny na nabídkové straně ekonomiky. Tomu odpovídá i výrazný příspěvek k růstu přidané hodnoty ze strany zpracovatelského průmyslu, kde došlo v loňském roce k náběhu některých nových kapacit. Růst ekonomiky byl významně podpořen i sektorem služeb.

Méně příznivou stránkou loňského vývoje je zhoršení směnných relací, způsobené poklesem cen českého vývozu nedoprovázeným úměrným snížením dovozních cen. Obchodní bilance v běžných cenách se proto vyvíjela méně příznivě než čistý vývoz ve stálých cenách. Uvedený vývoj způsobil, že tzv. reálný hrubý domácí důchod vzrostl podstatně méně (+4,2 %) než HDP.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  14:30USA - Empire State Manufacturing index
  15:15USA - Průmyslová výroba, m/m