Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Střední Evropa: Přehled důležitých akciových zpráv - průběžně doplňováno

9.3.2006 10:59
Autor: KBC/Patria

FHB Bank: Hlasování o programu na odkup akcií
FHB Bank oznámila, že plánuje zahájit program na odkup až 7 % vlastních akcií do 30. září. Kupní cena akcií by se pohybovala v rozmezí 75-125 % průměrné ceny akcií měsíc před datem nákupu. FHB bude o tomto programu hlasovat již podruhé (když byl téměř schválen v loňském roce) na výroční valné hromadě 21. dubna. I když to není v programu valné hromady zmíněno, je nutno zdůraznit, že management by měl podat návrh na začátku dubna.

ComArch: Cílem je větší efektivita
Společnost ComArch včera zveřejnila svoji tříletou strategii, která počítá s dvojcifernou dynamikou tržeb spolu s výrazně zlepšenou efektivitou. Na všech úrovních (tržby, provozní zisk a čistý zisk) jsou cíle významně nad konsensuálními odhady. ComArch plánuje dosažení těchto cílů, i přes významný nárůst zaměstnaneckých nákladů (počet zaměstnanců vzroste z 1 800 v roce 2005 na 3 000 v roce 2008), následujícími prostředky:

- vylepšení prodejního mixu se zvýšením podílem vývozu a vyššími tržbami z vlastních výrobků (hlavně licencí);
- bude profitovat ze současného vývoje vývozu přes uvalení vyšších hrubých marží;
- opatrná politika ohledně prodejních, provozních a administrativních nákladů;
- dotování projektů na výzkum a vývoj za pomoci EU.

Tato tříletá strategie jasně naznačuje, že management cítí, že pozice společnosti na trhu ji umožňuje soustředit se na zisk, vzhledem k tomu, že nemá žádné problémy se získáváním nových objednávek. Toto jenom potvrzují nevyřízené objednávky v únoru 2006 v hodnotě 209 mil. PLN, to znamená 36% meziroční nárůst. Strategie měla pozitivní dopad na obchodování a toto by mohlo pokračovat během několika příštích týdnů, když očekáváme zvyšování odhadů.

KGHM: Další spor s odbory
Jak uvádí deník Parkiet, představitelé odborů protestovali proti rozhodnutí managementu společnosti snížit kompenzaci dělníků za přesčasy za práci o víkendech. Snížení, které se inspirovalo rozhodnutím nejvyššího soudu v podobném případě, by znamenalo roční úsporu nákladů ve výši 40 mil. PLN. Opakujeme naše doporučení Prodat pro KGHM a fundamentální cenu 69,2 PLN. Domníváme se, že akcie budou i nadále zaostávat za obracejícím se trendem na globálních trzích s komoditami, které jsou pod tlakem způsobeným obavami, že vyšší americké úrokové sazby by mohly zpomalit růst poptávky po mědi a ostatních průmyslových kovech.

Bank Pekao/BPH: Komise pro bankovní dohled naznačila kladné rozhodnutí
Polská komise pro bankovní dohled včera v oficiálním prohlášení oznámila, že analýza veškerých materiálů posbíraných během vyšetřování odůvodňuje její pozitivní rozhodnutí, jestli udělí Unicreditu hlasovací práva k 71% podílu v Bank BPH. Zatímco konečné rozhodnutí ještě nebylo přijato, možná kvůli procedurálním zdržením zaviněným ministerstvem státní pokladny, 15. března se bude konat mimořádné zasedání a všeobecně se očekává kladný výsledek. Očekáváme, že toto bude mít významný vliv na obchodování pro Bank Pekao, která trpěla (když potenciální synergie byly ohroženy nebo minimálně zpožděny) a menší vliv na Bank BPH, která z toho naopak těžila (na spekulaci, že minoritní akcionáři mohou profitovat z vysoké prodejní ceny). Zpráva byla oznámena včera večer po zavření trhu, a tak Bank Pekao včera poklesla o 1,1 % zatímco Bank BPH 1,6 % získala (index WIG 20 poklesl o 2,6 %).

Tvrdá rétorika polské vlády v reakci na toto vyjádření trh v této fázi nepřekvapila. Premiér Marcinkiewicz uvedl, že rozhodnutí je skandální a protiprávní a že plánuje zrychlení reformy regulátorských orgánů pro finanční sektor. Navíc náměstek ministra státní pokladny Pawel Szalamacha prohlásil, že pokud komise přijme toto špatné rozhodnutí (a umožní tak Unicreditu využít svá hlasovací práva) odvolá se ministerstvo státní pokladny k soudu. Nicméně nyní se zdá, že se polská vláda nachází v obranné pozici, když musí bojovat s domácím regulátorem a zároveň ji čeká soudní spor s Evropskou komisí na dvou různých frontách (konkurence a vnitřní trh).


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university