Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Úřad vlády a Hrad si vyměňují ostrá prohlášení kvůli Putinově návštěvě

Úřad vlády a Hrad si vyměňují ostrá prohlášení kvůli Putinově návštěvě

03.03.2006 14:04
Autor: 

Následuje tisková zpráva Úřadu vlády:
Předseda vlády považuje jednání Kanceláře prezidenta republiky za velice nekorektní, což se bohužel stává v jejím jednání běžnou normou. Nejenže vydává zkreslené informace v okamžiku, kde je obtížné, vzhledem k zahraniční pracovní cestě předsedy vlády Jiřího Paroubka, získat jeho stanovisko, ale záměrně se snaží vyvolat dojem, že se premiér pokusil bojkotovat protokol návštěvy prezidenta. Kancelář prezidenta republiky si asi neuvědomuje zásadní rozdíl ústavních systému České republiky a Ruské federace, což se logicky promítá do kompetencí obou ústavních činitelů.

Václav Klaus by si měl uvědomit, že nemá v našem ústavním systému takové postavení jako ruský prezident ve své vlasti. Smlouvy, které byly připraveny k podpisu, byly výsledkem práce mezivládních komisí a jednání členů vlády, nikoliv prezidenta republiky. Bylo by proto korektní, aby byly signovány v přítomnosti premiéra. Takovou námitku premiér učinil. Nepřiměřená reakce prezidenta republiky, který se snaží vzbudit dojem, že premiér ohrozil ekonomické a mezinárodně politické vztahy, není ničím jiným než zneužitím situace pro politické cíle. Proto také Jiří Paroubek v zájmu České republiky v dostatečném časovém předstihu oznámil prezidentské kanceláři, že se členové vlády předmětných aktů zúčastní. Považoval to za nezbytné právě v zájmu republiky, i když postup Kanceláře prezidenta republiky byl záměrně kontroverzní.

Prezidentská kancelář a její protokol by se měl spíše zabývat určitou dezorganizací, když premiér i ostatní ústavní činitelé čekali na setkání s prezidentem Ruské federace déle než 40 minut, ač předseda vlády odlétal na státní návštěvu Brazílie a Argentiny. Protokol Úřadu vlády je připraven napříště s organizací tak významné návštěvy Kanceláři prezidenta pomoci. Václav Klaus by měl, dle názoru premiéra, raději informovat o výsledcích svého jednání s prezidentem Putinem. Předseda vlády tak učiní v průběhu dnešního dne.

JUDr. Ivan Přikryl
vedoucí Úřadu vlády ČR

Prohlášení vedoucího Kanceláře prezidenta republiky:

Považuji za naprosto bezprecedentní a nepřijatelné, že vedoucí Úřadu vlády České republiky Ivan Přikryl, státní úředník, vydal tiskové prohlášení, v němž velmi hrubým způsobem útočí na prezidenta republiky, poučuje jej o jeho pravomocech a vydává zkreslené informace o problémech, které špatnou prací jeho úřadu vznikly v komunikaci mezi předsedou vlády a prezidentem republiky v předvečer státní návštěvy prezidenta Putina v Praze.

Polemika o kompetencích ústavních činitelů je v této věci nesmyslná. Poprvé v naší historii se stalo, že v samý předvečer státní návštěvy, aniž by cokoliv bylo na pracovní úrovni avizováno Úřadem vlády, dlouho detailně seznámeným s připravovaným programem, se premiér písemně obrátil na prezidenta s ultimativním požadavkem na změnu pevně dohodnutého programu a vynucoval ji hrozbou případného zablokování podpisu připravených smluv nepovolením účasti členů vlády. Ještě dopoledne v den příjezdu prezidenta Putina tak nebylo jasné, zda budou smlouvy vůbec podepsány. Úřad vlády selhal při přípravě premiéra na tuto významnou zahraniční návštěvu, neinformoval jej o běžné praxi při podpisu dohod v jejím průběhu, a tím vyvolal nesmyslnou konfrontaci nejvyšších ústavních činitelů a zmatky v přípravě zahraniční návštěvy. To, že se jeho vedoucí snaží selhání svého úřadu zakrýt útoky na hlavu státu, považuji za skandální.

Jiří Weigl, vedoucí Kanceláře prezidenta republiky


Váš názor
 • CSSD
  03.03.2006 14:57

  pulka patri do vezeni, druha do blazince...
  praguemonk
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Kalendář událostí
  ČasUdálost
  Charles Schwab Corp/The (12/20 Q4)
  8:00UK - Průmyslová výroba, y/y
  12:45PNC Financial Services Group Inc/The (12/20 Q4)
  13:00JPMorgan Chase & Co (12/20 Q4)
  14:00Citigroup Inc (12/20 Q4)
  14:00Wells Fargo & Co (12/20 Q4)
  14:30USA - Empire State Manufacturing index
  14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
  14:30USA - PPI, y/y
  15:15USA - Průmyslová výroba, m/m
  16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university