Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Střední Evropa: Přehled důležitých akciových zpráv - průběžně doplňováno

Střední Evropa: Přehled důležitých akciových zpráv - průběžně doplňováno

3.3.2006 11:49
Autor: KBC/Patria

Bank BPH: BPH TFI chce získat 10% podíl na trhu
BPH TFI, vzájemný fond a dceřiná společnost Bank BPH, plánuje zvýšení tržního podílu na 10 % z 6,2 % na konci roku 2005 (spravovaná aktiva dosáhla 3,8 mld. PLN proti 61,3 mld. PLN celého trhu). Bank BPH momentálně vlastní 50,15% podíl ve společnosti, zbytek drží BA-CA. BPH TFI navíc odhaduje růst trhu tento rok v tempu 30-40 %, ve srovnání s 61% růstem v roce 2005.

Zatímco my odhadujeme růst trhu vzájemných fondů na 25 %, toto bude ovlivněno obrácenými strategiemi jednotlivých bank, do té míry, že provádějí křížový prodej a tlačí distribuci těchto alternativních spořících produktů přes vlastní distribuční síť (rozkládají tak základnu tradičních vkladů). Zatímco růst v tomto segmentu by mohl překonat naše odhady a zdá se, že Bank BPH je v dobré pozici zvýšit svůj podíl na trhu (z nízkého základu), určitě ne každá banka bude schopna dosáhnout svých cílu na zvýšení podílu na trhu.

BPH TFI prezentovala zatím nejoptimističtější výhled v sektoru jak s ohledem na růst trhu i své individuální výsledky, což naznačuje, že je potřeba toto brát s určitou dávkou skepticismu, i tak ale očekáváme, že investoři takto ambiciózní cíle přivítají. Výsledky vzájemných fondů byly hlavní příčinou růstu příjmů z poplatků v bankovním sektoru, takže možná se dočkáme mírně pozitivní reakce trhu na toto dnešní oznámení.

Softbank: Ztráta odborníků na rizikový management
Softbank potvrdila spekulace trhu, že značná část oddělení rizikového managementu opustila svoje posty. Softbank se domnívá, že toto byl úmyslný pokus kopírovat její znalosti v této oblasti vzhledem k tomu jak málo specialistů v tomto oboru působí. Společnost oznámila, že už učinila opatření, aby tyto způsobilost nahradila. Nicméně realizace zakázky od Raiffeisen ZB nebude v dohodnuté podobě možná, do té doby než si noví lidé osvojí patřičné schopnosti. I když tržby ze zavádění systému pro řízení rizik měly menší důležitost na konsolidované tržby (podle našich odhadů zhruba 20 mil. PLN ve srovnání s celkovými tržbami 537 mil. PLN v roce 2005), očekáváme, že tato zpráva bude mít výrazně negativní vliv na obchodování, vzhledem k tomu, že byl tento segment nahlížen jako důležitý pro budoucí růst.

ComputerLand: možnost převzetí zakázek RZB
Podle deníku Puls Biznesu by mohla společnost ComputerLand převzít zakázky Softbank s RZB. To by se mohlo stát spoluprácí se zaměstnanci odcházejícími z oddělení pro řízení rizik u Softbank. Podrobnosti zatím nejsou známy a ComputerLand tyto zprávy nechtěl nijak komentovat. Pokud se ukážou jako pravdivé domníváme se, že by to pro ComputerLand nebylo přínosem když (i) odborníci na řízení rizik jsou v Polsku drazí a jejich služby by navýšily už tak vysoké náklady na lidské zdroje a (ii) by to mohlo znamenat, že metody podnikání ComputerLandu konstantně upadají (nejdříve ARMiR, poté IBM a teď Softbank).

Žádost PKN Orlen o podporu polského premiéra při snaze získat rafinérii Mazeikiu
PKN Orlen, prostřednictvím oficiální dopisu zaslaném na v tomto týdnu, požádal polského premiéra Marcinkiewicze o politickou podporu ve snaze získat rafinérii Mazeikiu v sousední Litvě. PKN Orlen nedávno dostala vyjádření od Lehman Brothers, zastupující Yukos, že i když byla nabídka na rafinérii Mazeikiu “zajímavá“ a “otvírá prostor pro další diskuse“, litevská vláda je proti prodeji rafinérie do rukou polské společnosti. Dopis jen potvrzuje pozice jednotlivých stran v této záležitosti, které jsou známy už nějakou dobu. Zdá se, že tender na rafinérii Mazeikiu bude odložen na neurčito, pokud tedy politický tlak polské vlády nebude úspěšný. Nicméně podle místního tisku žádná taková iniciativa momentálně neprobíhá.

Stále není jasné jestli se během dnešního zasedání dozorčí rady uskuteční nějaké změny v představenstvu PKN Orlen. Vzhledem k dobrému profilu současného managementu a jeho účasti na vyjednávání o získání rafinérie Mazeikiu v sousední Litvě, bychom tyto změny nahlíželi negativně.

PKN Orlen dnes v 15h pořádá ve Varšavě konferenci pro analytiky za účasti generálního i finančního ředitele. I když hlavním předmětem konference budou výsledky za loňský rok a projekce pro tento rok, očekáváme, že se management vyjádří i k současné situaci.

Opakujeme naše doporučení Koupit pro PKN Orlen. I nadále zde vidíme růstový potenciál, který vyplývá z restrukturalizace a očekávaného navýšení příspěvku k zisku od petrochemického segmentu, bude v tomto roce ještě viditelnější.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
28.5.2018
10:25Praha dnes koriguje páteční ztráty. Německu pomáhá do výšin Lufthansa  
9:15Rozbřesk: V koruně mohou krátkodobě přetrvat výprodeje. Dlouhodobě směr silnější úrovně
8:56Evropské burzy se asi zazelenají, italské krizi navzdory  
8:33Populisté vládu v Itálii nesestaví, prezident odmítl euroskeptika
8:32Dílo slavné české malířky Toyen se v nedělní aukci galerie Kodl vydražilo za bezmála 20 milionů korun
6:09Fidelity: Investice do vládních dluhopisů zůstávají zajímavé kvůli rostoucí inflaci
27.5.2018
16:58Ceny ropy čeká velká revoluce
10:10Víkendář: Putinovo Rusko z první ruky
26.5.2018
17:05Zlato 2048
10:13Víkendář: Fischer o ostudě Německa, Evropě zmítané vírem dějin a ničícím Trumpovi
25.5.2018
22:00Ropa úřadovala na amerických trzích
18:56Blíží se doba, kdy bude hotovost opět královnou?
17:36Smrt tradičního maloobchodu probíhá úplně jinak, než se většinou domníváme
17:34Technická analýza: Koruna v defenzívě, euro nejníže od loňského listopadu
17:24Erste potopila pražskou burzu, ČEZ pod tlakem prodávajících. Unicredit bank – 3,5%!  
17:17Itálie a ropa ovládly závěr týdne. Euro dál padá  
17:00Estonské banky "vypraly" miliardy dolarů a eur z Ruska
16:35Martin Cakl a Martin Kycelt: CD Projekt. Kyberpunkáč herního průmyslu (video)
16:26Společnost Czech Investment Fund SICAV, a.s. - Informace o nové emisi akcií na BCPP
15:16ČEZ OZ uzavřený investiční fond a.s.- pozvánka na valnou hromadu 2018

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data