Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČNB o sazbách na konci února: otázka pružnosti měnové politiky

ČNB o sazbách na konci února: otázka pružnosti měnové politiky

23.02.2006 8:22
Autor: David Marek

Dnes přijde okamžik, na který domácí peněžní trh, trh s dluhopisy a devizový trh upírá svou pozornost. Bankovní rada ČNB bude projednávat čerstvou situační zprávu a následně hlasovat o úrokových sazbách. Na rozdíl od předchozích měsíců je výsledek značně nejistý. Konkrétně, pravděpodobnost snížení úrokových sazeb se výrazně zvýšila.

Modelový aparát používáný centrální bankou k tvorbě prognóz prošel na začátku roku dvěma změnami. Za prvé, ČNB zvýšila tempo rovnovážného zhodnocování reálného kurzu mírně nad tři procenta. Tato skutečnost částečně snižuje rozsah současného nadměrného posílení kurzu koruny. Přesto aktuální kurzový vývoj, zhruba tříprocentní odchylka od rovnovážného reálného kurzu, společně s dalšími faktory v modelu ČNB vede k očekávání, že se v letošním roce mezera výstupu opět mírně rozevře. Za druhé, odhad domácích rovnovážných reálných úrokových sazeb byl snížen pod jedno procento. Jednoletý reálný PRIBOR (ex ante, deflováno inflačním očekáváním finančních trhů) nyní dosahuje hodnoty -0,3 %. Snížení politicky neutrálních úrokových sazeb vede k nižší současné uvolněnosti úrokové složky měnových podmínek. Jinými slovy při ponechání všech ostatních parametrů v modelu české ekonomiky, může ČNB operovat s nižšími úrokovými sazbami. Obě parametrické změny ovlivňují současné hodnocení měnových podmínek protichůdně.

Klíčovým parametrem se nyní zdá být pružnost měnové politiky. Centrální banky by měly nalézt optimální míru pružnosti (koeficienty vyhlazování a agresivity v reakční funkci), aby dostatečně včas reagovaly na změny reálných ekonomických podmínek a zároveň rozkolísaly finanční trhy a ekonomiku příliš častými obraty měnové politiky. Zde pracujeme se dvěma scénáři. V případě konzervativního scénáře s nižší mírou pružnosti měnové politiky náš odhad reakční funkce ukazuje na stabilitu úrokových sazeb v nejbližších měsících a zahájení pozvolného zvyšování sazeb od 4. čtvrtletí letošního roku. Druhý scénář s pružnější měnovou politikou indikuje možnost snížení úrokových sazeb na konci února a zvyšování sazeb od 3. čtvrtletí. V naší předpovědi se přikláníme k druhému scénáři.

Změnu úrokových sazeb naznačuje hlasování na posledním jednání bankovní rady o sazbách a rostoucí počet „hrdliček“ soudě dle mediálních vyjádření. Na konci ledna dva ze šesti přítomných členů bankovní rady hlasovali pro snížení sazeb. Model na předpovídání změn úrokových sazeb postavený čistě na výsledku předchozích jednání bankovní rad dosahuje úspěšnosti 43 procent, což je podstatně více než úspěšnost predikcí obsažených v krátkodobých úrokových sazbách na peněžním trhu i přímých odpovědí analytiků v anketě ČNB.

Jednání bankovní rady se tento čtvrtek nezúčastní viceguvernér Miroslav Singer. V případě rovnoměrného rozložení hrdliček a jestřábů by tedy rozhodovalo, který z těchto táborů bude mít ve svých řadách guvernéra ČNB.


Váš názor
  • Nízké reálné úrokové sazby
    23.02.2006 10:22

    Kladu si otázku, zdali záporné reálné úrokové sazby za pětiprocentního ekonomického růstu, jež zde již delší dobu ČNB udržuje, přinesou z dlouhodobého hlediska pozitivní dopady nebo jestli za čas sklidíme úrodu, kterou si v současné době nikdo není ochoten představit. Podobnou úrokovou politiku měla KSČ za dob socialismu: Inflace dvouciferná, statistický úřad ředí nárůst cen cenami lokomotiv exportovaných do Sovětského svazu a na vkladní knížce čtyři procenta. Nechci tvrdit, že přijde rok 1989, ovšem pokřivené makroekonomické podmínky mohou způsobit pokřivení v jiných ekonomických oblastech. V této souvislosti mě napadá cena akcií na PSE. Proč jsou tak nadhodnocené? Jedním z příčin může být ČNB. Lidé, kteří by si za normálních okolností koupili desetiletý dluhopis, se při pohledu na jeho výnos otočí a koupí si raději akcie. Je to v pořádku? Podle mého názoru ne.
    Dušan Vaškovic
Aktuální komentáře
23.04.2024
22:02Wall Street má za sebou druhou rally v řadě; je to již definitivní návrat k růstu?  
17:56Akciová korekce, prudký obrat finančních podmínek a dopad akciového trhu na celou ekonomiku
17:36Vrací se důvěra ve výsledky? Techy vedou Wall Street vzhůru  
16:43Korekce na amerických akciích ještě neskončila, varují stratégové
14:19WEBINÁŘ za okamžik: Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? 23. dubna od 16:00
14:07Moneta vyplatí z loňského zisku dividendy 4,6 miliardy, tedy devět korun na akcii
13:52Komentář analytika: Slabší prodeje Pepsico v Severní Americe byly kompenzovány silným růstem na mezinárodních trzích  
13:43Sázky na akcie staré ekonomiky pomohly fondu překonat benchmark
13:38MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění informace z valné hromady 23. 4. 2024
12:36Prodej iPhonů v Číně v prvním čtvrtletí klesl nejvíce od roku 2020
11:28Česká národní banka příští týden podle Michla možná ještě sníží úrokové sazby
11:13České firmy by většinou uvítaly zavedení eura, ukázal průzkum Deloitte
10:55Světové ceny potravin by letos podle ekonomů z Oxford Economics měly klesnout
10:49Koruna nehledí na podpůrné komentáře, zatímco akcie ve světě se dál zvedají  
10:35Robustní ceny elektromobilů od Renaultu a nižší náklady kompenzují pomalejší poptávku na trhu
9:06Rozbřesk: Česko v pasti NIMBYsmu. Holub z ČNB preferuje snížení sazeb o 50bps
8:50ČNB nemusí se snižováním sazeb spěchat, v USA údajně hrozí prohloubení výprodejů a futures jsou zelené  
6:38FX Strategie: Fed zpomalí tempo kvantitativního utahování, a to přibrzdí dolar v krasojízdě. Přijde smršť důležitých makro-dat  
22.04.2024
17:32Téměř rekordní relativní nezájem o dluhopisy, akcie tančí na hudbu budoucnosti
16:48Techy se zvedají, ale Wall Street se nedaří nahrazovat páteční ztráty  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m