Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČNB o sazbách na konci února: otázka pružnosti měnové politiky

ČNB o sazbách na konci února: otázka pružnosti měnové politiky

23.02.2006 8:22
Autor: David Marek

Dnes přijde okamžik, na který domácí peněžní trh, trh s dluhopisy a devizový trh upírá svou pozornost. Bankovní rada ČNB bude projednávat čerstvou situační zprávu a následně hlasovat o úrokových sazbách. Na rozdíl od předchozích měsíců je výsledek značně nejistý. Konkrétně, pravděpodobnost snížení úrokových sazeb se výrazně zvýšila.

Modelový aparát používáný centrální bankou k tvorbě prognóz prošel na začátku roku dvěma změnami. Za prvé, ČNB zvýšila tempo rovnovážného zhodnocování reálného kurzu mírně nad tři procenta. Tato skutečnost částečně snižuje rozsah současného nadměrného posílení kurzu koruny. Přesto aktuální kurzový vývoj, zhruba tříprocentní odchylka od rovnovážného reálného kurzu, společně s dalšími faktory v modelu ČNB vede k očekávání, že se v letošním roce mezera výstupu opět mírně rozevře. Za druhé, odhad domácích rovnovážných reálných úrokových sazeb byl snížen pod jedno procento. Jednoletý reálný PRIBOR (ex ante, deflováno inflačním očekáváním finančních trhů) nyní dosahuje hodnoty -0,3 %. Snížení politicky neutrálních úrokových sazeb vede k nižší současné uvolněnosti úrokové složky měnových podmínek. Jinými slovy při ponechání všech ostatních parametrů v modelu české ekonomiky, může ČNB operovat s nižšími úrokovými sazbami. Obě parametrické změny ovlivňují současné hodnocení měnových podmínek protichůdně.

Klíčovým parametrem se nyní zdá být pružnost měnové politiky. Centrální banky by měly nalézt optimální míru pružnosti (koeficienty vyhlazování a agresivity v reakční funkci), aby dostatečně včas reagovaly na změny reálných ekonomických podmínek a zároveň rozkolísaly finanční trhy a ekonomiku příliš častými obraty měnové politiky. Zde pracujeme se dvěma scénáři. V případě konzervativního scénáře s nižší mírou pružnosti měnové politiky náš odhad reakční funkce ukazuje na stabilitu úrokových sazeb v nejbližších měsících a zahájení pozvolného zvyšování sazeb od 4. čtvrtletí letošního roku. Druhý scénář s pružnější měnovou politikou indikuje možnost snížení úrokových sazeb na konci února a zvyšování sazeb od 3. čtvrtletí. V naší předpovědi se přikláníme k druhému scénáři.

Změnu úrokových sazeb naznačuje hlasování na posledním jednání bankovní rady o sazbách a rostoucí počet „hrdliček“ soudě dle mediálních vyjádření. Na konci ledna dva ze šesti přítomných členů bankovní rady hlasovali pro snížení sazeb. Model na předpovídání změn úrokových sazeb postavený čistě na výsledku předchozích jednání bankovní rad dosahuje úspěšnosti 43 procent, což je podstatně více než úspěšnost predikcí obsažených v krátkodobých úrokových sazbách na peněžním trhu i přímých odpovědí analytiků v anketě ČNB.

Jednání bankovní rady se tento čtvrtek nezúčastní viceguvernér Miroslav Singer. V případě rovnoměrného rozložení hrdliček a jestřábů by tedy rozhodovalo, který z těchto táborů bude mít ve svých řadách guvernéra ČNB.


Váš názor
  • Nízké reálné úrokové sazby
    23.02.2006 10:22

    Kladu si otázku, zdali záporné reálné úrokové sazby za pětiprocentního ekonomického růstu, jež zde již delší dobu ČNB udržuje, přinesou z dlouhodobého hlediska pozitivní dopady nebo jestli za čas sklidíme úrodu, kterou si v současné době nikdo není ochoten představit. Podobnou úrokovou politiku měla KSČ za dob socialismu: Inflace dvouciferná, statistický úřad ředí nárůst cen cenami lokomotiv exportovaných do Sovětského svazu a na vkladní knížce čtyři procenta. Nechci tvrdit, že přijde rok 1989, ovšem pokřivené makroekonomické podmínky mohou způsobit pokřivení v jiných ekonomických oblastech. V této souvislosti mě napadá cena akcií na PSE. Proč jsou tak nadhodnocené? Jedním z příčin může být ČNB. Lidé, kteří by si za normálních okolností koupili desetiletý dluhopis, se při pohledu na jeho výnos otočí a koupí si raději akcie. Je to v pořádku? Podle mého názoru ne.
    Dušan Vaškovic
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Charles Schwab Corp/The (12/20 Q4)
8:00UK - Průmyslová výroba, y/y
12:45PNC Financial Services Group Inc/The (12/20 Q4)
13:00JPMorgan Chase & Co (12/20 Q4)
14:00Citigroup Inc (12/20 Q4)
14:00Wells Fargo & Co (12/20 Q4)
14:30USA - Empire State Manufacturing index
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
14:30USA - PPI, y/y
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university