Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Přehled dluhopisového trhu: Slovensko, Polsko, Maďarsko

Přehled dluhopisového trhu: Slovensko, Polsko, Maďarsko

21.2.2006 14:11
Autor: 

Slovensko
Na dlhopisovom trhu prevládalo v úvode týždňa prevládalo pokojné obchodovanie bez výraznejšieho trendu. Silný rast HDP zverejnený v stredu však podporil očakávania trhu ohľadom zvyšovania úrokových sadzieb. To februárové je už v trhových cenách započítané, zároveň sa zvýšili predpoklady i ďalšieho utiahnutia menovej politiky v priebehu roka. FRA 3x6 už majú v sebe zahrnuté ďalšie zvýšenie o 25 bps. Výnosová krivka sa tak posunula smerom hore po celej svojej dĺžke, pričom najväčší záujem bol o krátky koniec. Výnosy do 1 roka stúpli cca o 7 bps a ročné výnosy išli hore približne o 5 bps. Dlhý koniec krivky stúpol iba mierne.

Tento týždeň nečakajú dlhopisový trh žiadne čísla. Všetci skôr budú čakať až na nasledujúci týždeň (28. februára), keď je na programe zasadnutie Bankovej rady NBS. Celkovo tak očakávame skôr stagnáciu výnosov v blízkosti súčasných úrovní. Dlhý koniec krivky bude už tradične sledovať hlavne pohyb na európskych trhoch.

Polsko
Minulý týden byl pro polské dluhopisy mimořádně úspěšný, a to i přes prezidentovo rozhodování o případném zkrácení funkčního období Sejmu. Začátkem týdne nejprve výnosy klesly o více než 10 bps především kvůli dalšímu očekávanému snížení úrokových sazeb. V pondělí odpoledne začala média spekulovat, zda prezident vyhlásí předčasné volby, což okamžitě vedlo k masovým výprodejům dluhopisů a k růstu jejich výnosové křivky až o 10 bps v průběhu necelé hodiny. Prezident Lech Kaczynski však rozptýlil veškeré pochybnosti a nezkrátil Sejmu jeho funkční období. V reakci na toto rozhodnutí trh v úterý ráno smazal okamžitě veškeré ztráty z předešlého dne a později v průběhu dne ještě přidal.

To, že úvahy o předčasných volbách byly zapomenuty, dosvědčila ve středu mimořádně úspěšná aukce pětiletého dluhopisu. Ministerstvo financí prodalo tento papír v aukci, kde poptávka po objemu emise PLN 2,88 převýšila nabídku téměř čtyřikrát.

Překvapivě nízká únorová inflace a nižší růst mezd pak posílily očekávání dalšího snížení sazeb a díky tomu výnosy v druhé polovině týdne znovu poklesly až o 25 bps. Před zveřejněním dalších makroekonomických údajů trh již nevěnoval příliš pozornosti prohlášení předsedy vlády, podle něhož je inflace v Polsku příliš nízká a úrokové sazby příliš vysoké. Bez výraznější vlivu zůstaly i průmyslová výroba a výrobní inflace. Oba údaje končily podle očekávání a na ceny dluhopisů neměly velký vliv. Po téměř třítýdenním růstu bez výraznějších korekcí se ceny zdají být příliš vysoké. I když investoři minulý týden již počítali se snížením úrokových sazeb koncem února, převládne rovněž tento týden, podle našich odhadů, na trhu pozitivní nálada. Hlavním rizikem zůstávají události na politické scéně, která zůstává potenciálně negativním zdrojem tlaků na dluhopisovém trhu.

Maďarsko
Výnosová křivka se v průběhu minulého týdne změnila jen nepatrně, když výnosy ve středním a dlouhém segmentu křivky vzrostly po publikování méně příznivých inflační čísel a vládní agentura pro řízení vládního dluhu byla nucena vinou nízké poptávky zkrátit nabídku emitovaných pětiletých dluhopisů.

Tento týden bude spíše v režii vývoje zahraničních trhů, neboť maďarský kalendář makroekonomických událostí je poměrně chudý. Pro domácí trh dluhopisů může být inspirativní rozhodování české centrální banky o nastavení oficiálních úrokových sazeb (očekáváme snížení repo sazby o 25 bazických bodů). Pokud by ČNB své základní sazby snížila, mohl by to pro být pro trh silný pozitivní impuls, který by mohl na čas aktivovat očekávání možné redukce základní sazby MNB. Podle našeho názoru však tato očekávání budou zchlazena minimálně příští pondělí, kdy zasedá bankovní rada MNB. Rozložení názorů uvnitř bankovní rady, jakož i inflační data, podle našeho názoru, totiž nedávají žádnou naději na redukci základní sazby (více viz očekávané události). Z událostí na vyspělých trzích patrně nejvíce zaujme lednová americká inflace, resp. únorové hodnoty indexu podnikatelských nálad v německém průmyslu IFO.

ČSOB - Investiční výzkum


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů