Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Privatizovat i ten zbytek?

Privatizovat i ten zbytek?

13.2.2006 13:05

Jedna z nejjednodušších pouček zní, že stát je špatným vlastníkem, a tato většinou platí - firmy jím vlastněné nefungují dobře. Dlouhodobě dobře fungující firma dokáže neustále identifikovat nové příležitosti na straně poptávky po službách a/nebo produktech a je schopna je naplnit. To vyžaduje přímý kontakt a komunikaci vedení společnosti se zákazníkem, firma musí přinášet zákazníkovi zvýšenou hodnotu, mít jasné zaměření, být odlišná od konkurence. Musí být schopna rychlé reakce, kterou zajistí pouze nebyrokratické, ploché firemní struktury, motivující kompenzační plán v celé organizaci, delegování pravomocí a minimum vzájemných vnitropodnikových vazeb a silný leadership vedení společnosti. Na vrcholu těchto charakteristik a jejich hlavní propagátor je pak vlastník společnosti, který má jediný cíl - maximalizovat hodnotu společnosti a pokud se tak dle jeho názoru neděje, mění vedení a dozorčí orgány.

Stát není většinou dobrým vlastníkem právě pro absenci onoho kritéria úspěšnosti - maximalizace hodnoty společnosti, nebo pro nedostatečný tlak na jeho převedení v praxi. A to ani není potřeba, aby se určitý podnik stal trafikou pro kamarády politiků, nebo aby plaval ve změti požadavků státu, nezřídka vzájemně se vylučujících. S velice ojedinělou výjimkou podniků, u kterých by zájem privátního vlastníka šel evidentně proti zájmu společnosti, tak na otázku zda privatizovat zůstává jasná odpověď (onou výjimkou mohou být energie, ekologie, apod. - jde pak v principu o implicitní zdanění všech ve formě nižších výnosů daného podniku pro sátní rozpočet, kompenzované vyššími daněmi). Úplně liché jsou pak námitky týkající se toho, že je nesmysl prodávat ziskové podniky, o absurditě "rodinného stříbra" nemluvě. Nesmysl je pouze prodávat je za cenu pod jejich hodnotou, která odráží onu dobrou ziskovost (a očekávaný vývoj v budoucnu).

Zdaleka však není jednoznačná odpověď na otázku, zda k odbourání onoho vlastnického znevýhodnění je nutná úplná privatizace, či pouze částečná (tj. zejména prodej minoritního podílu na burze). Většina privatizací po celém světě začíná právě částečným prodejem na akciovém trhu, ale protože si stát ponechává majoritu, může toto být vnímáno jako krok nedostatečný. Zde je ovšem nutno rozlišit dvě roviny - strategie podniku a jeho efektivita/produktivita v rámci dané strategie. Pokud jsou totiž např. navázány odměny managementu na vývoj ceny akcií (ignorujme nyní otázku toho, na co vlastně cena akcie reaguje), je zde i přes majoritní státní vlastnictví jasná motivace pro zvyšování hodnoty podniku. A na operační úrovni zřejmě ani stát nebude managementu bránit zvyšovat produktivitu a efektivitu (pokud podnik nefunguje plně jako nástroj sociální politiky v daném odvětví a v těch na něj navazujících). Konflikt, nebo alespoň nesoulad, ovšem může přetrvávat na úrovni strategické - ve volbě směru, kterým by se měl podnik ubírat. Zde je neustále riziko toho, že přetrvávající vlastnictví státu posune strategická rozhodnutí tam, kde by v případě privátního vlastníka nebyla a kam by ho ani management nesměřoval.

V ideálním případě tak částečná privatizace postačuje - stát si ponechává možnost mimořádného zásahu v případě "státního" zájmu, nezasahuje do stanovování hlavních strategických kroků, a už vůbec ne do operací firmy. Ty jsou pod kontrolou managementu, jehož odměny jsou navázány na zvyšování hodnoty podniku, částečně přes vývoj akcií na trhu. V dozorčích orgánech jsou lidé neprovázaní se stranickými zájmy, se zkušenostmi z odvětví a podnikatelstvím obecně. Jen mě teď nenapadá příklad takového ideálu.


Váš názor
  • 13.2.2006 14:31

    Pokud tato teorie je všeobecně platná, jak si vysvětlit, že převážná většina soukromých fondů v kuponové privatizaci zanikla bez valného výnosu , kdežto fondy, tehdy ještě státních bank, dodnes prosperují .
    Kuponář
Aktuální komentáře
13.12.2017
22:03Wall Street zakončila po Fedu nerozhodně, Caterpillar +4 %
20:23Janet Yellenová se loučí zvýšením sazeb Fedu. Dolar nad 1,1800 EURUSD
18:05Goldman prudce zvyšuje doporučení u učebnicového propadáku. Co se děje?
17:12Polský plán s Unipetrolem vytahoval Prahu do zeleného
17:07O2 odsouhlasila další dva roky zpětného odkupu vlastních akcií
16:24Dolaru pokazila vyčkávání na Fed nižší inflace  
15:21Unipetrol u historických maxim. Je správný čas na nabídku PKN a prodej akcií?  
14:47Jádrová inflace slábne. Zvýší pochybnosti Fedu?
14:32Prezident jmenoval menšinovou vládu Andreje Babiše
14:18STING investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Oznámení ohledně delistace investičních akcií
13:36Google je v Číně blokován. Centrum umělé inteligence tam ale otevře
11:47Jak nespravovat a neinvestovat státní peníze
11:16Rekordní měsíc Škody Auto táhly prodeje v Číně a východní Evropě
10:33Yellenová naposledy - dolar se připravuje na vyšší sazby  
9:15Rozbřesk: Čeká se na další růst sazeb Fedu a poslední vystoupení Janet Yellenové
8:58Evropské futures nerozhodné, čeká se na výsledek jednání Fedu  
8:33PKN Orlen chce získat nejméně 90 % v Unipetrolu. Nabízí 380 korun za akcii
6:31Fed, sazby a očekávání trhů. Situace se opakuje, říká Fidelity
12.12.2017
22:02Technologickému sektoru se dnes nedařilo
18:18Evropa má skrytého technologického šampiona, vydělává až moc

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
3:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
3:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Maloobchodní tržby vč. PHM, y/y
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
13:45EMU - Jednání ECB, základní sazba
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
15:45USA - PMI v průmyslu (Markit)