Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Daňové prázdniny na talíři

Daňové prázdniny na talíři

10.02.2006 17:40
Autor: David Marek

Už to vypadalo na poklidný závěr jednoho všedního únorového týdne, když se rozhořela další přestřelka mezi ministrem financí a jeho stínovým kolegou. Z dílny ODS přišel návrh na zrušení daně z přidané hodnoty u vybraných potravin a léků. Podobně jako v případě několika dřívějších návrhů z této manufaktury i zde jsou detaily skryty pod rouškou nejasností. Jednou z položek by snad mělo být maso.

Zřejmou komplikací by bylo získat souhlas k sazbě DPH nižší než pět procent od členských zemí EU. Ale hlavně by to byl problém pro státní rozpočet. Zkusme krátce počítat: Domácnosti v prvních třech čtvrtletích loňského roku utratily na výdajích za potřebu 1.052 miliard korun. Poslední kvartál bývá díky Vánocům a Silvestru nadprůměrný a náš celoroční odhad spotřeby domácností je 1.430 miliard korun. Potraviny jsou ve spotřebním koši zastoupeny 19,8 procenta a s použitím této informace můžeme odhadnout, že za potraviny by měly domácnosti utratit asi 283 miliard korun. Při sazbě DPH 5 procent by výnos této daně v případě potravin měl činit zhruba 13 miliard korun. Jenže výdaje za potraviny, včetně DPH, nejsou jen záležitostí domácností. Nicméně je zřejmé, že se nejedná o zrovna zanedbatelnou částku.

V obecnější rovině návrh na snížení či zrušení daně z přidané hodnoty odporuje žádoucím změnám českého daňového systému. V našem případě by bylo vhodné posunout strukturu daňového systému od daní přímých k daním nepřímým. Omezující podmínkou optimalizace našeho daňového systému je stav státního rozpočtu a rozpočtů veřejných. V tomto kontextu se návrh na potravinové daňové prázdniny nejeví smysluplným. Nicméně o téma pro víkendové televizní diskuse je postaráno.

Čtěte také:
Sobotka: Potraviny bez DPH EU nepřijme, Tlustý je nezodpovědný daňový Mičurin
ODS slibuje osvobození potravin od DPH


Váš názor
 • nechci slevu zadarmo
  10.02.2006 18:09

  Tlustý chce být ječtě tkustším
  lime
  • Daňová dieta
   11.02.2006 11:22

   Z čeho to vyvozujete ? Stát by potřeboval být tenčím, ještě tenčím..daňová dieta by velmi prospěla...
   Z.
   • Daňová dieta II.
    11.02.2006 17:30

    Pořád nechápu, jak někdo může vyvozovaz z redukce státu návrat do doby kamenné - prosím o vysvětlení...Funkce státu v mém chápání: vnitřní bezpečnost, soudnictví, vnější bezpečnost, zahraničí, snad i centrální správa měny...Náš stát ? Socialistický bumbrlíček neplnící základní funkce ...policie ? armáda ? soudy ? ...??? veřejné zdravotnictví ? veřejné školství ? veřejné silnice ? - aktuální zácpy můžete sledovat na Internetu... http://aktualne.centrum.cz/domaci/bezpecnost-a-doprava/clanek.phtml?id=76227
    Z.
   • konec
    11.02.2006 15:45

    Nejlevnejsi stat je zadny stat,hura do doby kamenne.Kazdy se o sebe postara sam....
    mang
    • Pokrok prostřednictvím státu ?
     11.02.2006 17:56

     ...Civilizace je záležitostí kultury a nenásilí - ekonomicky činní jedinci směňují statky, v kterých mají komparativní výhodu na základě dobrovolnosti - tím roste bohatství a možnost volby..... Stát je organizované násilí - tyto lidi vyvlastňuje a pak přerozděluje výsledky jejich práce - vy platíte daně dobrovolně ? Vnímáte nacistický či bolševistický stát jako předstupeň dalšího pokroku či jako levicovou (pravicovou) úchylku na cestě k pokrokovosti ?
     Z.
     • stát
      13.02.2006 11:34

      ano stát je organizované násilí, demokracie je rovněž organizované násilí - demokracie určuje pravidla - co se smí a co ne. Ještě nikdo nevymyslel lepší organizaci než stát od počátku civilizace. Pokud máš lepší realizovatelný návrh, požadej si o udělení Nobelovy ceny. Bezmezná volnost a dobrovolnost není zárukou pokroku, ale znamená anarchii -vládu síly a ne demokracii. Každá funkční společnost musí stanovit pravidla soužití a normy chování jejich příslušníků a vynucovat jejich dodržování
      Pavel
   • Souhlas
    11.02.2006 12:34

    Za ČSSD zatím jen úředníci a stát sádelnatí a žádné reformy nepřichází... Je potřeba to změnit...
    QEntity
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:00Čína - HDP, q/q
3:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
3:00Čína - Průmyslová výroba, y/y