Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: ČEZ chce investovat do nové energetiky na jihu Polska

ČTK: ČEZ chce investovat do nové energetiky na jihu Polska

10.2.2006 14:21
Autor: ČTK

PRAHA 10. února (ČTK) - Tuzemský elektrárenský podnik ČEZ se chce stát strategickým partnerem závodu, který pravděpodobně vznikne na jihu Polska v rámci dlouhodobé energetické koncepce polské vlády. Týdeníku Czech Business Weekly (CBW) to řekl ředitel ČEZ Polsko Kamil Čermák. Polsko má novou strategii vyhlásit příští týden.

V rámci koncepce pravděpodobně vznikne v Polsku několik velkých, vertikálně integrovaných energetických závodů. Jedna z těchto skupin zůstane státní "národní šampion", ostatní budou prodány strategickým investorům, uvádí podle CBW zpráva poradenské společnosti KPMG.

Autorem zprávy je partner polské KPMG Corporate Finance a specialista na energetiku Krzysztof Rozen. Podle něj je důležité, aby vlastnické struktury byly rozmanité. Každá ze soukromých skupin bude mít zhruba 15 procent konsolidovaného trhu.

V případě národního šampiona si vláda ponechá nejméně 50 procent společnosti a zbytek akcií uvede na varšavskou burzu v roce 2008, aby získala finance. Privatizace konsolidovaných ale ještě ne restrukturalizovaných ostatních energetických závodů je proveditelná již letos, dodal Rozen.

Čermák připomněl, že polská vláda potřebuje firmy v energetice vertikálně integrovat za investic do rozšíření výrobních kapacit. ČEZ má know-how a peníze, kterými může pomoci, dodal manažer. ČEZ v Polsku nedávno koupil dvě elektrárenské skupiny a chystá vstup svých akcií na varšavskou akciovou burzu souběžně s pražským trhem, nikoli jako primární úpis.

Čermák uvedl, že polští představitelé dávají přednost vzniku dvou hlavních energetických skupin. Jedna by se soustředila kolem přední elektrárenské společnosti BOT, druhá by se na jihu Polska koncentrovala kolem skupiny PKE. Vertikální struktura regionálních firem zahrne uhelné doly, výrobu elektřiny, její prodej a distribuci. Přenos energie bude podobně jako v Česku oddělený.

Rozen dodal, že požadavek objemných budoucích investic mohou splnit jen velké vertikálně integrované energetické podniky. Vedle ČEZ jmenoval francouzskou EDF, německé koncerny E.ON a RWE a španělskou Endesu.


Váš názor
  • Seděli si na vedení
    10.2.2006 16:22

    Konečně představitelům ČEZu "došlo", že nové nákupy po Evropě nemohou uskutečňovat "pod cenou". Dosud se GŘ Roman bránil uskutečňovat akvizice s premií a jen za "férovou a návratnou cenu" a kdyby ČEZ neměl štěstí tak dosud nekoupil nic. Takže pokud bude chtít ČEZ jako společnost růst a stoupat na evropském energetickém žebříčku, bude muset nakupovat akvizice za jakoukoli cenu (mírně přehnáno). V tuto chvíli je třeba především litovat pouze druhého místa na Slovensku v tendru na SE v roce 2004. Takže sečteno a podtrženo, letos bude muset ČEZ vynaložit značné prostředky na růst firmy aby tento odpovídal dosavadnímu "raketovému" růstu akcií a akcie letos budou "pouze" stagnovat s velkými výkyvy oběmi směry.
    Imation
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
11:00EMU - CPI, y/y