Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Anketa: Investiční pobídky - ekonomická nutnost, nebo krátkozraké plýtvání?

9.2.2006 13:55
Autor: 

Krachující továrna na obrazovky LG.Philips rozvířila diskusi o poskytování investičních pobídek velkým zahraničním investorům. Vláda se jasně postavila za pobídky, avšak ani argumenty proti nim nejsou zrovna slabé. Zajímavý je zejména konflikt aplikace ekonomických principů s praktickým uplatněním v hospodářské politice. Jaká jsou tedy pro a proti v této otázce?

Pro pobídky hovoří například pozitivní vliv na zaměstnanost. Většinou jde o velké investice směřované do oblastí s vysokou nezaměstnaností. Je lepší „připlatit“ za vytvoření pracovních míst než jen vyplácet nezaměstnaným dávky. Udržují se tak pracovní návyky a omezuje deziluze z nezaměstnanosti, což má na trh práce pozitivní vliv. I když jsou přicházející firmy mnohdy osvobozeny od daní, a tedy stát z investice samotné dlouho nic nedostává zpět, zapojení dalších dodavatelů zvyšuje efekt investice ve smyslu zlepšení zaměstnanosti a zvýšení celkového produktu.

Velmi důležitým argumentem pro je fakt, že „ostatní do dělají také“. Nutnost jít s davem je zde evidentní – pokud firma jinde pobídky dostane, do ČR bez nich nikdy nepřijde, ekonomika tak přichází o velké investice. Vedle ekonomických zmiňme také politické hledisko: Přilákání velké investice a vytvoření několika set pracovních míst se dá velmi dobře prodat veřejnosti.

Proti investičním pobídkám stojí myšlenka rovných podmínek na trhu. Zvýhodnění jedné velké firmy výrazně deformuje trh. Na jedné straně sice umožní navázání dodavatelských firem, na druhou stranu znevýhodňuje případnou konkurenci. Faktické dotování zvolené investice se děje ze státních peněz, skrze daně ji tak podporují stávající firmy. Mnohdy se proto může stát, že menší domácí firma dotuje příchod vlastního konkurenta – velkou mezinárodní korporaci. Stranou pak ponechme proklamace vlád o podpoře malého a středního podnikání.

Ekonomicky čistším způsobem, jak podpořit podnikání, by samozřejmě bylo plošné snížení firemních daní. Není jednoznačné, jestli má v současné době Česká republika možnost snížit daně natolik, aby přilákala i velké korporace bez pobídek. Minimálně vzhledem k podpoře menších domácích podniků by však tato varianta stála aspoň za pokus. Tendencí vlády (která o pobídkách rozhoduje) je přeceňovat roli velkých zahraničních investic na zaměstnanost.

Také snadnost, s jakou lze stěhovat výrobu, je argumentem proti pobídkám. Triviálním příkladem je firma, která využije pobídky, a za několik let, až se výhody vyčerpají, jde jinam (nejlépe opět s pobídkami). V praxi je situace složitější, stát si chce smluvně zajistit, že pobídky nebudou vynaloženy nadarmo a že společnost v zemi bude působit dlouhodobě. Spory táhnoucí se léta (Nomura) či prohrané arbitráže ale ukazují, že zabránit odchodu firmy je velmi nesnadné.

A nakonec znovu k LG.Philips. Formálně společnost vyhlásila ochranu před věřiteli, tedy bankrot, a zastavila výrobu. Za několik dní ji však opět obnovila a vláda začala usilovně přemýšlet, jak továrnu podpořit a zachránit několik stovek pracovních míst. Zde tkví další nebezpečí investičních pobídek. Vláda evidentně vidí, že podporu, kterou poskytla, při krachu firmy zpět asi nedostane, snaží se tak přilitím další podpory neztratit peníze, které už vynaložila. Dotováním neperspektivní výroby by pak její ztráty jenom narůstaly.

Otázka, která v nedávné době vyvstala, je jednoznačná: Je zvýhodňování velkých investorů přínosem? Má vláda tyto investory podporovat pobídkami? Zajímá nás Váš názor!

Hlasování a diskuse o tématu probíhá ZDE


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
28.5.2018
12:12Nový italský zmatek rozhýbal trhy. Euru nejprve pomohl, ale už ho tlačí níž  
11:57Týdenní výhled: Politické vlny v Itálii a svítání nad schůzkou Trump-Kim. Z USA data z trhu práce  
10:47Brusel se snaží rozdělit Visegrádskou čtyřku. Kam se vydá Praha?
10:25Praha dnes koriguje páteční ztráty. Německu pomáhá do výšin Lufthansa  
9:15Rozbřesk: V koruně mohou krátkodobě přetrvat výprodeje. Dlouhodobě směr silnější úrovně
8:56Evropské burzy se asi zazelenají, italské krizi navzdory  
8:33Populisté vládu v Itálii nesestaví, prezident odmítl euroskeptika
8:32Dílo slavné české malířky Toyen se v nedělní aukci galerie Kodl vydražilo za bezmála 20 milionů korun
6:09Fidelity: Investice do vládních dluhopisů zůstávají zajímavé kvůli rostoucí inflaci
27.5.2018
16:58Ceny ropy čeká velká revoluce
10:10Víkendář: Putinovo Rusko z první ruky
26.5.2018
17:05Zlato 2048
10:13Víkendář: Fischer o ostudě Německa, Evropě zmítané vírem dějin a ničícím Trumpovi
25.5.2018
22:00Ropa úřadovala na amerických trzích
18:56Blíží se doba, kdy bude hotovost opět královnou?
17:36Smrt tradičního maloobchodu probíhá úplně jinak, než se většinou domníváme
17:34Technická analýza: Koruna v defenzívě, euro nejníže od loňského listopadu
17:24Erste potopila pražskou burzu, ČEZ pod tlakem prodávajících. Unicredit bank – 3,5%!  
17:17Itálie a ropa ovládly závěr týdne. Euro dál padá  
17:00Estonské banky "vypraly" miliardy dolarů a eur z Ruska

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data