Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Trocha transparentnosti do společné zemědělské politiky EU

Trocha transparentnosti do společné zemědělské politiky EU

8.2.2006 15:16

Evropská unie utrácí zhruba 50 miliard euro ročně na podporu svých zemědělců (44 miliard skrze společnou zemědělskou politiku – CAP – a dalších 6 na tzv. rozvoj venkova). Až do roku 2013 by se tyto výdaje měly pohybovat okolo 57 miliard euro ročně. CAP je zřejmě nejkřiklavějším příkladem špatné hospodářské politiky: zdražuje potraviny spotřebitelům v Evropě, zvyšuje jejich daně potřebné na podporu zemědělství a navíc devastuje světový obchod s potravinami.

Zastánci zemědělské politiky argumentují, že tyto náklady jsou nutnou cenou za záchranu evropského zemědělství a krajinotvorby. Bez CAP by malé farmy krachovaly jak na běžícím páse a evropské zemědělství by se změnilo jen na další průmyslové odvětví. Charakteristické pro CAP, který stojí i mimo kontrolu Evropského parlamentu, bylo, že podobné argumenty nebylo možné ověřit, neboť příjemci dotací z CAP nejsou většinou zveřejňováni. Výjimku tvoří Švédsko, Dánsko, Nizozemí, Estonsko, Slovinsko, Velká Británie a čerstvě i Belgie. U ostatních zemích jsou informace velmi nahodilé, ale i tak z nich lze vyčíst zajímavé věci.

Absolutně největšími jednotlivými příjemci dotací z CAP jsou dva panovníci: britská královna a monacký kníže. Oba dostávají ročně okolo 250-300 tisíc euro. Zajímavé je, že dotace z CAP dostávají i politici zodpovědní za jeho reformu (což ovšem je pravidlem i u českých poslanců, viz např. držitelé dekretů na byty s regulovaným nájemným). Například nizozemský ministr zemědělství dostává více než 150 tisíc euro, čtyři členové dánské vlády jsou na tom podobně.

Velké peníze ze společné zemědělské politiky jdou ovšem velkým agrofirmám. Britská Tate and Lyle dostává 180 milionů euro v Británii a dalších 10 v Belgii. Dánská Arla Foods dostává 150 milionů euro, stejně jako cukrovarská belgická firma Raffinerie Tirlemontoise.

Čím více toho o CAP víme, tím méně je tato extravagantní politika Evropské unie ospravedlnitelná…

Vedoucí katedry Evropské ekonomické integrace a hospodářské politiky na Institutu ekonomických studií FSV UK. V letech 1998 až 2001 hlavní ekonom Patria Finance.
(autor je externím spolupracovníkem Patria Online, jeho názory nereprezentují oficiální stanovisko společností skupiny Patria)


Váš názor
  • plýtvání??
    10.2.2006 9:46

    Zase jeden komentář od někoho, kdo zemědělství a potažmo i dotační politice nerozumí. Je samozřejmě možné veškeré potraviny levně dovézt z třetího světa, ale o práci přijde 15-20 % lidí (zemědělství, zpracovatelský průmysl a služby), žít budeme v jakési neprostupné džungli typu brown fields okolo měst. Nehledě na negativní ekologické dopady, jakou představuje doprava, likvidace ekosystémů v rozvojových zemích (např. aby mohli chovat 1 krávu vykácí 5 ha pralesa).
    mm
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data