Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Spotřebitelské ceny v lednu: regulovaná inflace

Spotřebitelské ceny v lednu: regulovaná inflace

8.2.2006 9:27
Autor: David Marek

Komentář doplněn
Inflace byla v lednu o něco vyšší než odhady. Důvodem odchylky se staly ceny potravin. Naopak změna regulovaných cen ovlivnila inflaci přesně podle očekávání, stejně jako sezónní efekty v případě cen oděvů a rekreace.

Dvě třetiny lednového zdražování mají na svědomí regulované ceny. Elektřina zdražila o 9 procent, zemní plyn o 4,8 procenta, teplo a teplá voda o 6,3 procenta, stočné o 5,0 procent, vodné o 3,4 procenta. Regulovaná inflace poprvé.

Trhem určované ceny se v lednu v průměru zvýšily 0,5 procenta. Z toho naprostá většina (0,44 procentního bodu) padá na vrub sezónnímu pohybu cen. Z nich nejvýraznější bývá růst cen zimních dovolených. V lednu s na hory jezdilo o 3,7 procenta dráže než v prosinci. Samozřejmě velmi výrazný vliv má i sezónní růst cen čerstvé zeleniny, ovoce a brambor. Týdenní průzkumy cen potravin prováděné ČSÚ sice ukazovaly, že letošní lednový růst cen by nemusel být nijak výrazný, výrazný vliv ovšem měl „metodologický“ pokles cen másla. Kilogram rostlinného másla měla údajně zlevnit na 70 korun ze zhruba 90 korun na konci loňského roku. Nic takového se samozřejmě nestalo. Dosud používané ceny másla Rama jen ve spotřebním koši doplnily jiné značky.

Od letošního roku platí nový inflační cíl ČNB. Předchozí sestupný koridor nahradil cíl v podobě tří procent plus minus jeden procentní bod. ČNB vkročila do plnění tohoto nového cíle téměř přesným zásahem středu cílového rozpětí. Kolem tří procent by se měla inflace držet po celé 1. první čtvrtletí. Poté by se měla začít snižovat ke dvěma procentům. Ukazatele tržních cenových tlaků jsou ovšem výrazně nižší než celková inflace. Čistá inflace, dříve hojně používaná, nyní dosahuje pouze 0,6 procenta, korigovaná inflace bez pohonných hmot dokonce jen 0,4 procenta. Zdá se, že měnová politika má inflační hydru pevně pod kontrolou. Regulovaná inflace podruhé. Při současné úrovni domácích poptávkových tlaků, inflačních očekávání, mezery výstupu a kurzu koruny se zdá být dosti nepravděpodobné, že by ČNB v nejbližších měsících změnila úrokové sazby. První pohyb očekáváme až na podzim.


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
 • Uvedení na pravou míru
  8.2.2006 15:07

  meziměsíční změna CPI: 1,383% meziroční změna CPI: 2,895 %
  David Marek
 • Regulovaná inflace podruhé
  8.2.2006 14:46

  ...a regulovaná inflace potřetí! Majitelem se stává pán s číslem 3. Gratulujeme, pane Havelko!
  E.T. junior
 • Ale kolik?
  8.2.2006 10:23

  Jenom jsem se bohuzel nedovedel, jaka ta inflace mezirocne vlastne je? Temer presne 3 %?
  E.T.
  • Jestli to není tím že jsi E.T.
   8.2.2006 12:53

   V textu ta 3 procenta jsou ale ne jako číslo. Kdo umí číst ví.
   Jiří Havelka
   • Jsi skutečně E.T.?
    8.2.2006 14:43

    No jo, ale pro E.T. to může být téměř přesně třeba 2,89 %. Kolik to tak asi skutečně bylo? Jirko, poraď!
    Jiří Havelka
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data