Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Lednová inflace: mnoho a přeci nečekaně málo

Lednová inflace: mnoho a přeci nečekaně málo

7.2.2006 17:16
Autor: David Marek

Pozítří zveřejní Český statistický úřad informace o spotřebitelských cenách, a proto dnes přinášíme jako obvykle komentovanou předpověď inflace. Začátek roku s sebou mimo jiné přináší výraznější změny v cenách ve srovnání s jinými měsíci roku. V teoriích o nákladech inflace bývají jako jedna z příčin uváděny „náklady na změnu jídelního lístku“ (menu costs), které vysvětlují, proč se cenové změny mohou kumulovat do jednoho okamžiku. Začátek roku je právě takovým okamžikem. Pokud bydlíte v bytě s tržním nájemným, asi víte o čem je řeč. Empiricky byl v české ekonomice tento efekt pozorovatelný na čisté inflaci až do roku 2004. Loni byl ale zanedbatelný. Patrně v souvislosti se stabilizací inflačních očekávání na nízké úrovni. Primárním hybatelem cenové hladiny na začátku roku tak zůstávají změny regulovaných cen. Letos by zdražení tepla, elektřiny, plynu a dalších položek spotřebního koše s regulovanými cenami mělo zvýšit cenovou hladinu spotřebního koše o celé procento. Tržním cenám jsme v naší prognóze připsali dvě desetiny procentního bodu z celkové inflace. Z toho nejvýraznější patrně bylo působení sezónně vyšších cen rekreace.

Meziroční inflace by se měla při naplnění prognózy lednových změn spotřebitelských cen zvýšit na 2,7 procenta z prosincových 2,2 procenta. Oproti předpokladům z podzimu loňského roku by inflace při krátkodobém vzedmutí v úvodu letošního roku neměla překročit hranici tří procent. Korigovaná inflace bez pohonných hmot, ukazatel domácích poptávkových inflačních tlaků, by se měla pohybovat jen těsně nad nulou. A protože i prognóza inflace na rok dopředu nesignalizuje žádné nebezpečí, je obrat k neutrální měnové politice nasnadě. Úrokové sazby se v nejbližších měsících vzhůru patrně nepohnou.

Ve stejným den pošle ministerstvo práce a sociálních věcí pravidelný měsíční výkaz o situaci na trhu práce. Míra nezaměstnanosti bývá v lednu nejvyšší z celého roku. Práce na stavbách přikrytých sněhem pokračují pomaleji než jindy nebo stojí. Letos v lednu zvýraznil tento negativní sezónní efekt silnější než obvyklý mráz. Ke konci se také častěji ukončují pracovní smlouvy, případně neobnovují smlouvy na dobu určitou. V lednu kvůli tomu výrazně stoupá počet nově hlášených uchazečů o zaměstnání na úřadech práce. Do jisté míry jde o sezónní frikční nezaměstnanost, která v následujících měsících rychle odezní. Pod tíhou těchto faktorů se míra nezaměstnanosti podle našeho odhadu v lednu zvýšila na 9,2 procenta z prosincových 8,9 procenta. Pro zhodnocení vývoje na trhu práce je důležitější sezónně očištěná míra nezaměstnanosti, která se podle našich propočtů snížila o desetinu procentního bodu na 8,6 procenta. V průběhu letošního roku očekáváme její další snížení o dvě desetiny procentního bodu za předpokladu pětiprocentního růstu ekonomiky.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba