Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Anketa: Investiční pobídky - ekonomická nutnost, nebo krátkozraké plýtvání?

7.2.2006 14:48
Autor: 

Krachující továrna na obrazovky LG.Philips rozvířila diskusi o poskytování investičních pobídek velkým zahraničním investorům. Vláda se jasně postavila za pobídky, avšak ani argumenty proti nim nejsou zrovna slabé. Zajímavý je zejména konflikt aplikace ekonomických principů s praktickým uplatněním v hospodářské politice. Jaká jsou tedy pro a proti v této otázce?

Pro pobídky hovoří například pozitivní vliv na zaměstnanost. Většinou jde o velké investice směřované do oblastí s vysokou nezaměstnaností. Je lepší „připlatit“ za vytvoření pracovních míst než jen vyplácet nezaměstnaným dávky. Udržují se tak pracovní návyky a omezuje deziluze z nezaměstnanosti, což má na trh práce pozitivní vliv. I když jsou přicházející firmy mnohdy osvobozeny od daní, a tedy stát z investice samotné dlouho nic nedostává zpět, zapojení dalších dodavatelů zvyšuje efekt investice ve smyslu zlepšení zaměstnanosti a zvýšení celkového produktu.

Velmi důležitým argumentem pro je fakt, že „ostatní do dělají také“. Nutnost jít s davem je zde evidentní – pokud firma jinde pobídky dostane, do ČR bez nich nikdy nepřijde, ekonomika tak přichází o velké investice. Vedle ekonomických zmiňme také politické hledisko: Přilákání velké investice a vytvoření několika set pracovních míst se dá velmi dobře prodat veřejnosti.

Proti investičním pobídkám stojí myšlenka rovných podmínek na trhu. Zvýhodnění jedné velké firmy výrazně deformuje trh. Na jedné straně sice umožní navázání dodavatelských firem, na druhou stranu znevýhodňuje případnou konkurenci. Faktické dotování zvolené investice se děje ze státních peněz, skrze daně ji tak podporují stávající firmy. Mnohdy se proto může stát, že menší domácí firma dotuje příchod vlastního konkurenta – velkou mezinárodní korporaci. Stranou pak ponechme proklamace vlád o podpoře malého a středního podnikání.

Ekonomicky čistším způsobem, jak podpořit podnikání, by samozřejmě bylo plošné snížení firemních daní. Není jednoznačné, jestli má v současné době Česká republika možnost snížit daně natolik, aby přilákala i velké korporace bez pobídek. Minimálně vzhledem k podpoře menších domácích podniků by však tato varianta stála aspoň za pokus. Tendencí vlády (která o pobídkách rozhoduje) je přeceňovat roli velkých zahraničních investic na zaměstnanost.

Také snadnost, s jakou lze stěhovat výrobu, je argumentem proti pobídkám. Triviálním příkladem je firma, která využije pobídky, a za několik let, až se výhody vyčerpají, jde jinam (nejlépe opět s pobídkami). V praxi je situace složitější, stát si chce smluvně zajistit, že pobídky nebudou vynaloženy nadarmo a že společnost v zemi bude působit dlouhodobě. Spory táhnoucí se léta (Nomura) či prohrané arbitráže ale ukazují, že zabránit odchodu firmy je velmi nesnadné.

A nakonec znovu k LG.Philips. Formálně společnost vyhlásila ochranu před věřiteli, tedy bankrot, a zastavila výrobu. Za několik dní ji však opět obnovila a vláda začala usilovně přemýšlet, jak továrnu podpořit a zachránit několik stovek pracovních míst. Zde tkví další nebezpečí investičních pobídek. Vláda evidentně vidí, že podporu, kterou poskytla, při krachu firmy zpět asi nedostane, snaží se tak přilitím další podpory neztratit peníze, které už vynaložila. Dotováním neperspektivní výroby by pak její ztráty jenom narůstaly.

Otázka, která v nedávné době vyvstala, je jednoznačná: Je zvýhodňování velkých investorů přínosem? Má vláda tyto investory podporovat pobídkami? Zajímá nás Váš názor!

Hlasování a diskuse o tématu probíhá ZDE


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.5.2018
22:05I přes úvodní pokles se dnes Wall Street podařilo zavřít v zelené barvě
18:13Kdy skončí ropní giganti?
17:38Evropské banky pod tlakem - v hlavní roli Itálie! ČEZ -1,6%, USA v červeném
17:33Po negativním ránu se řada trhů stabilizuje, koruně zůstávají ztráty. Trump stále na scéně  
17:01Rusnok: Pomalejší růst koruny může otevřít dveře k rychlejšímu zvyšování sazeb
16:56Hrozí útok investičních „čelistí“. Jak na něj reagovat?
16:17Jak to bude s výplatou dividendy banky Moneta?
16:15Akcionáři Lowe's čekali horší scénář. Akcie rostou  
16:09Pražská burza, finanční trhy: Diskutujte s analytikem a makléřem Patrie 4. června v Liberci!
15:45EUC a.s.: Dluhopis VAR/22 - úroková sazba na druhé výnosové období
15:33Roboti v polích mohou znamenat potíže pro agrochemické giganty
13:48Soros projevil Tesle důvěru? Možná mu šlo o něco úplně jiného
13:29EK varovala ČR, že penzijní systém může ohrozit veřejné finance
12:57Evropská komise: ČR plní dvě ze čtyř kritérií pro přijetí eura
12:22Jak Sephora vybudovala impérium a přežila apokalypsu
11:08Nálada v eurozóně na 15-ti měsíčních minimech, je čeho se bát?
10:38VIG táhne PX nahoru. Výsledky posílají akcie o 0,96 % výš  
10:21Trump není spokojený a odnáší to i koruna. Optimismus z úvodu týdne je pryč  
9:43Americký Kongres uvolnil pravidla pro dozor nad bankami
9:17Rozbřesk: Koruna opět ztrácí půdu pod nohama

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů