Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Zůstaňme raději u koruny...

6.2.2006 15:37
Autor: 

Česká republika by měla spíše zůstat u koruny a nezavádět společnou evropskou měnu – to je výsledek ankety mezi čtenáři investičního portálu Patria.cz, která probíhala od 10.1. do 2.2.2006.

Česká republika se vstupem do Evropské unie zavázala přijmout také společnou měnu euro. O konkrétním horizontu tohoto kroku se v závazku nehovoří, avšak vláda přijala strategii vstupu do eurozóny v nejbližším možném termínu. Rok vstupu do EMU je nyní cílován na 2010.

V lednové anketě na našich stránkách se ale převážná část hlasujících vyjádřila pro zachování české koruny. Na otázku, zda chtějí raději euro, nebo korunu, dalo české měně hlas 59 % zúčastněných. Euro získalo 38 %. Po jinou měnu pak hlasovala zbývající 3 %.

Diskusní fórum k anketě přineslo zajímavé argumenty. Koruna je podle některých výhodnější vzhledem k jejímu dlouhodobému posilování. ČNB je důvěryhodnější než ECB. Stále se také objevuje argumentace údajným zvýšením cen po vstupu do eurozóny. Na druhé straně stojí omezení kurzového rizika, zrušení návštěv směnáren a zlepšení situace pro exportéry, které nyní trápí zpevňující kurz koruny. Zavedení společné měny spojují někteří čtenáři se zprůhledněním hospodářského prostředí.

Celkově v anketě s názvem „Chcete euro, nebo korunu?“ hlasovalo 623 účastníků. Více informací naleznete v sekci Zpravodajství -> Forum


Váš názor
  • 6.2.2006 16:35

    s EURa se stalo politicke tema , a to je spatne.., na druhou stranu to bez toho asi nepujde,,,,...
    jerz
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data