Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čelem k evropským akcionářům

Čelem k evropským akcionářům

3.2.2006 12:49
Autor: 

Evropská Komise představila 10. ledna 2006 návrh nové směrnice, která má usnadnit přeshraniční výkon akcionářských práv v rámci Evropské Unie. Podle údajů Komise je totiž třetina akcií v Evropské unii ve vlastnictví cizinců. Proklamovaným cílem směrnice je zejména vylepšit informovanost akcionářů a odstranit překážky pro hlasování akcionářů bydlících či sídlících v jiném členském státě. Směrnice je v tomto případě zaměřena na společnosti s akciemi přijatými k obchodování na regulovaném trhu.

Základním požadavkem směrnice je svolávání valných hromad s minimálně 30 denním předstihem před datem jejich konání. Měsíc předem by měly být akcionářům sděleny i všechny důležité informace, které by se měly objevit nejen v pozvánce, ale i na internetové stránce společnosti. Na internetové stránce společnosti by také měly být v dané lhůtě uveřejněny i úplné texty všech navrhovaných rozhodnutí. V naší právní úpravě obchodního zákoníku je už nyní stanovena minimální lhůta 30 dnů, v níž musí být odeslána pozvánka na valnou hromadu či uveřejněno oznámení o jejím konání, ale požadavek, aby nezkrácené texty všech navrhovaných rozhodnutí byly na internetové stránce k dispozici, je novinkou.

Směrnice zakazuje jakékoliv formy blokování akcií jako nepřípustné omezování práva akcionáře, i kdyby ho snad přímo neomezovaly v právu akcie prodat. Komise poznamenala ve svém materiálu, že k nepřípustnému blokování dochází nejen v Polsku a Řecku, ale i v České republice.

Nově je předpokládána možnost elektronické účasti na valné hromadě. Akcionáři má být umožněno hlasovat nejen prostřednictvím zástupce (fyzické či právnické osoby), ale i poštou. Jasně je ve směrnici stanoveno, že na valné hromadě může mít akcionář jen jednoho zástupce, což trochu modifikuje dnešní judikaturu, podle které může být na valné hromadě zástupců více, ale oprávnění hlasovat může mít jen jedna osoba. Jeden zástupce však bude moci zastupovat neomezený počet akcionářů.

A nakonec, nejpozději do 15 dnů po konání valné hromady, by měly být na internetové stránce společnosti zveřejněny výsledky hlasování o každém jednotlivém rozhodnutí valné hromady. Lze tedy říci, že internet by se měl stát hlavním informačním kanálem nejen vůči široké veřejnosti, ale i směrem k akcionářům.

Pokud bude směrnice přijata Radou EU a Evropským parlamentem, ve členských státech by její transpozice měla proběhnout do 31. 12. 2007. Je však otázka nakolik bude text připravený Evropskou Komisí v dalších měsících změněn.

Markéta Lindnerová

Weinhold Legal (autor je externím spolupracovníkem Patria Online, jeho názory nereprezentují oficiální stanovisko společností skupiny Patria)

Důležité upozornění Weinhold Legal

Weinhold Legal

Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
ARM Holdings PLC (09/16 Q3)
16:00USA - Prodeje nových domů